Sedan är den spelande. Som amerikanska tidningar coyly uttryckte det, en smak för kort "körningar i familjen". Jordan far verkar ha varit en inbiten spelare samt lokal komiker ("alltid bra för ett skratt"). På en av de Jordan "periodiska sorties till spel salonger (här en till Atlantic City, då tjurarna var ett spel nike free run 5.0 dam nere i finalen), var det Michaels far nike free run 3 dam rosa billigt som räddats sin son med att säga det hade alla varit hans idé. Det förhandlades ner till dollar 300.000, men det satt sin prägel på Jordans karriär, och när golf vadslagning kom upp i domstol, NBA gav honom den skarpaste reprimand det var sannolikt att ge den enda Nike Free Herr blå spelaren om vilken det kan sägas med säkerhet att han kommer att fylla någon arena, för någon klubb, när som nike free run 5.0 dam rea rosa helst. Jordan svarade anklagelserna om spelberoende med sin vanliga värdighet: "Hasardspel är lagligt, vadslagning är lagligt, sa han. "Min familj är inte svälter. Min fru, om jag hade ett problem, skulle ha lämnat mig. Min familj, min mor och far, vi nära sticka människor. De har övervakade mig sedan jag nike free run 2 dam svart var liten. Om jag någonsin haft ett problem, de hade aldrig ett problem säger jag hade Nike Free Run 2 Herr svart ett problem. "Hans spel, liksom faderns död, måste sättas i perspektiv. Förlusten Nike Free Run 3 Herr grå av en miljon dollar är jordnötter till en man som gör Jordaniens typ av pengar; förlusten av sin far är en katastrof för en man som länge varit beroende, efter sällskap, för att få råd, för att må bra om sig själv, på sin far. På torsdagen Jordanien bannade några i nike free run 5.0 herr rea media för att spekulera att döds kan vara länkat till rapporter om hans spelande.
Min make och jag hjälper Skor Nike Free honom eller henne jag fortfarande kan omöjligen Nike Free Run 2 Herr Rea undersöka honom eller Nike Free 4.0 V2 Dam Rea henne. Många av oss fortsatte att gå via finna dig själv i kärlek till ingenting alls. Medan jag slutade använda honom eller henne, min make och jag lär varenda en av rädslan varie helst relation en enskild engagerad jag undvek var och en och från och med nu tror jag verkligen varje uttryck Nike Free Dam Billig som han sade. Vill du vara mycket glad att du bör vara en persons Nike Free Run 3 Dam Rea "lite om sidan"? Det är lämpligt att fatta ett beslut upplevelse kopplat till denna typ av hane från början, vogue något om honom eller henne som du vill, eller kanske tanken att du ser för närvarande knuten till någon sorts engagerad manliga förse Nike Free Run 2 Dam Rea dig med ett antal intern full belåtenhet.Nike Free TR Fit Herr ReaOm något om honom eller henne, då kan du lika snabbt få någon annan att använda individer attribut, men är inte nödvändigtvis kopplade till någon form av anslutning. Om närvarande knuten till någon sorts engagerade män, då är du i allmänhet Nike Free Run 3 Herr Rea aready medveten om normalt de sannolika utfall, och du helt enkelt bör analysera om du vill styra Nike Free 5.0 V3 Dam Rea tillsammans med bysten här typen av uppåt inför tanken erhåller ytterligare, eller kanske välj en sak förr eller senare finner faktum. Oavsett vad, måste du hålla Nike Free 3.0 V2 Dam Rea upp mot ett antal riktigt allvarligaRea Nike Free 5.0 V4 Dam känsloladdad rollercoaster, men det kan verkligen vara säkrare att styra istället tillåter frågor faller.
VIGSELBOK VÄSTRA VINGÅKERS SOCKEN. E1:1 1816 - 1861.

VIGSELDAG M.TITEL M.NAMN M.PLATS M.ÅRDER K.TITEL K.NAMN K.PLATS K.ÅR
1816-01-30 Skolmästare Erik Åkerstein Skolhuset Mademosell Albertina Margareta Kaplansgården
1816-02-24 Dräng Anders Persson Söderspånga Piga Ingrid Olsdotter Grindstugan
1816-02-25 Dräng Karl Andersson Finningefallet Piga Anna Kajsa Jansdotte Finningefallet
1816-03-05 Änkling, Torpar Erik Ersson Jansborg Piga Anna Jonsdotter Gropptorp
1816-03-17 Änkling, Dräng Lars Ersson Ellfalla Änka Karin Larsdotter Rosendalsstugan
1816-03-24 Dräng Lars Ersson Åsen ÖG Piga Anna Olsdotter Östra Bergaholm
1816-03-25 Änkling, Torpar Lars Andersson Bäckstugan Piga Anna Kajsa Karlsdott Säfstaholm
1816-03-25 Dräng Anders Persson Karstorp Piga Anna Olsdotter Bromma
1816-04-02 Soldat Per Syrén / Hökhults ST / Piga Brita Olsdotter Bogården
1816-04-15 Dräng Anders Larsson Stora Målke Änka Ingrid Ersdotter Stora Målke
1816-04-15 Mästersven Klas Österberg Spånga Bruk Piga Brita Persdotter Söderspånga
1816-06-03 Torpare Per Ersson Stjälpsten Piga Kerstin Olsdotter Stjälpsten
1816-06-09 Torpare Anders Andersson Ålsjöstugan Piga Brita Ersdotter Jansberg
1816-06-23 Borgmäst. G. Broling Stockholm Änkefru S. M. Nilsson Prostgården
1816-07-09 Änkling, Skatte Lars Jonsson Stora Lundbyskog Piga Kerstin Ersdotter Hälleråd
1816-07-24 Änkling, Frälse Erik Persson Bresätter Piga Brita Ersdotter Berga NMG
1816-08-11 Skomakardräng Lars Ersson Västra Nytorpsstugan Piga Anna Persdotter Västra Nytorpsstugan
1816-09-24 Bokhållare Per Erik Lindahl Åsen Jungfru Karin Vidberg Svartån
1816-10-15 Dräng Per Persson Vik VG Piga Kerstin Olsdotter Säfstaholm
1816-09-29 Dräng Per Larsson Vad VG Piga Anna Stina Persdotte Sköldnäs
1816-10-13 Husar Olof Holm Gropptorp Piga Brita Ersdotter Vännevad
1816-10-13 Husar Karl Bergstrand Oppeberga Piga Brita Fränberg Kaplansgården
1816-10-13 Änkling, Skatte Erik Olsson Lunda SG Piga Kerstin Olsdotter Lunda NG
1816-11-09 Skattebonde Erik Larsson Sjögöle Piga Anna Persdotter Fågeltorp
1816-10-06 Dräng Per Persson Söderspånga Piga Brita Persdotter Söderspånga
1816-10-06 Dräng Erik Ersson Vretsta ÖG Piga Kerstin Ersdotter Vretsta ÖG
1816-10-10 Dräng Anders Olsson Bresätter Piga Anna Persdotter Bresätter
1816-10-23 Skattebonde Olof Ersson Norrspånga Piga Kerstin Larsdotter Lunda
1816-10-23 Skattebonde Lars Persson Lunda Piga Anna Larsdotter Lunda
1816-10-13 Änkling, Husman Per Nilsson Lunda Piga Anna Ersdotter Gölängsstugan
1816-11-25 Ryttmästare, Fr C.R. Rudbeck Fröken Julia Oxenstjerna Skenäs
1816-11-03 Husar Johan Hellström Stavhälla Piga Anna Karlsdotter Lilla Kulltorp
1816-11-17 Dräng Anders Karlsson Ekeberg Piga Maja Larsdotter Ekebergs ST
1816-11-17 Dräng Erik Larsson Stora Målke Änka Kerstin Persdotter Stora Målke
1816-12-26 Murardräng Lars Österberg Vretsta Piga Kajsa Nilsdotter Glasmästarstugan
1816-12-26 Tillträd. Hemma Olof Jonsson Stugutorp Änka Ingrid Olsdotter Marsjö ÖG
1816-12- Dräng Lars Ersson Östra Hultstugan Änka Brita Gustavsdotter Östra Hultstugan
1817-02-25 Husar C.W. Keding Kesätter Piga Anna Greta Malmberg
1817-03-16 Dräng Erik Larsson Ringeråd Piga Kerstin Andersdotter Mogetorp
1817-03-14 Dräng Olof Ersson Görtslinge Piga Kerstin Larsdotter Båsenberga
1817-04-01 Dräng Olof Olsson Säfstaby Piga Ingeborg Jansdotter Säfstaholm
1817-03-16 Skattebonde Lars Ersson Hälleråd Dotter Anna Larsdotter Lilla Lundbyskog
1817-04-01 Änkling, Dräng Lars Larsson Saltorp Änka Brita Ersdotter Sandstugan
1817-04-07 Dräng Gabriel Gabrielsson Finninge NG Piga Katarina Nilsdotter Ålö
1817-04-27 Dräng Olof Olsson Ålö Piga Maja Stina Andersdot Ålö
1817-04-24 Änkoman, Hemman Per Ersson Vretsta ÖG Piga Ingrid Persdotter Vretsta ÖG
1817-04-22 Dräng Jon Jonsson Lunda MG Piga Ingeborg Larsdotter Vretsta MG
1817-04-20 Dräng Anders Olsson Östra Vintergatan Piga Ingeborg Olsdotter Vik VG
1817-05-04 Änkoman, Torpar Olof Jönsson Tutorp Änkan Anna Jakobsdotter Tutorp
1817-04-20 Dräng Lars Ersson Svanvik Piga Anna Ersdotter Stora Målke
1817-05-15 Dräng, Hemmansb Per Olsson Åsen ÖG Piga Anna Maja Andersdott Åsen ÖG
1817-05-15 Skattebonde Lars Ersson Vitan Dotter Karin Lotta Hedin Vitan
1817-05-09 Dräng Per Larsson Vännevad Änka Lisa Persdotter Vännevad
1817-10-24 Manf........ Johan Anders Erell Jungfru Johanna Lovisa Kraft Täppe
1817-09-21 Johan Svanberg Säfstaholm Piga Anna Jakobsson Säfstaholm
1817-10-05 Dräng Olof Olsson Sandbäckstugan Piga Annika Ersdotter Berga NMG
1817-10-05 Dräng Per Persson Oppsala Piga Kerstin Ersdotter
1817-10-07 Dräng Karl Magnusson Täppe Piga Anna Olsdotter Skolhuset
1817-10-05 Dräng Olof Olsson Gäringe Piga Kerstin Larsdotter Gäringe
1817-10-15 Skattebonde Per Ersson Marsjö VG Dotter Brita Larsdotter Marsjö VG
1817-10-15 Dräng Erik Ersson Marsjö VG Dotter Ingeborg Larsdotter Stora Sjögetorp
1817-10-05 Skomakardräng Jonas Jansson Norra Lundastugan Piga Kerstin Olsdotter Övre Vannala
1817-10-28 Dräng Per Ersson Skeppmyre Dotter Anna Persdotter Viala
1817-10-17 Rättarson Lars Larsson Lilla Brene Dotter Brita Olsdotter Vik
1817-10-24 Bondeson Lars Joelsson Vännevad Dotter Ingrid Ersdotter Ålsätter
1817-10-24 Bondeson Olof Olsson Kåsta UG Dotter Anna Olsdotter Snåret
1817-11-09 Torparson Per Persson Bältstickarstugan Dotter Kerstin Larsdotter Tutorp
1817-11-09 Änkoman, Torpar Olof Skall Bondgölet Piga Brita Andersdotter Bondgölet
1817-11-30 Dräng Anders Ersson Stora Målke Dotter Stina Larsdotter Stora Målke
1817-12-19 Torpare Lars Olsson Norra Mårtenstugan Piga Brita Larsdotter Billsbro VG
1817-12-11 Hemmansägare, Ä Anders Andersson Båsenberga Änka Ingrid Olsdotter Vik VG
1817-12-10 Dräng Anders Hallqvist Vad VG Piga Anna Greta Hurtig Vad VG
1817-12-26 Dräng Lars Olsson Säfstaby Piga Ingrid Olsdotter Säfstaby
1817-12-27 Dräng Olof Olsson Kåstastugan Piga Anna Larsdotter Kåstastugan
1817-12-30 Hemmansbrukare Erik Ersson Bresätter Piga Brita Olsdotter Bresätter
1817-12-26 Dräng, Bondeson Lars Larsson Läppe Piga Kerstin Jakobsdotter Läppe
1818-03-30 Dräng Magnus Olsson Finninge Änka Brita Larsdotter Finninge
1818-03-22 Dräng Lars Persson Anderstorp, Skedevi Sn Piga Maja Ersdotter Högsjö
1818-03-15 Dräng Erik Ersson Båsenberga Piga Brita Persdotter Persberg
1818-03-21 Dräng Lars Larsson Oppsala Piga Kerstin Andersdotter Henala VG
1818-03-30 Dräng Olof Gustavsson Mellan Vannala Deja Ingrid Olsdotter Mellan Vannala
1818-04-18 Änkling, Husman Per Larsson Bergastugan Änka Ingrid Ersdotter Bergastugan
1818-04-18 Dräng Jon Larsson Båsenberga ÖG Bondedotte Ingeborg Jonsdotter Stugutorp
1818-04-12 Skattebonde, Än Erik Olsson Berga SMG Bondedotte Brita Ersdotter Vik ÖG
1818-04-26 Bondeson Per Olsson Västra Vintergatan Bondedotte Kerstin Ersdotter Hagtorp
1818-05-13 Skomakardräng Erik Johan Blomgren Blområds ST, Julita Sn. Piga Maja Jonsdotter Saltorp
1818-04-26 Lagsw.karl ? Per Olsson Sandvik Piga Ingrid Ersdotter Snåra
1818-05-03 Soldat Anders Bell / Östra Vintergatans ST / Piga Anna Andersdotter Stubbegården
1818-05-18 Dräng, Änkling Fredrik Mattsson Billsbro ÖG Piga Ingrid Olsdotter Billsbro ÖG
1818-06-28 Bondeson Anders Andersson Mogetorp Bondedotte Anna Larsdotter Viala
1818-06-05 Dräng Jonas Hamm Ekesjö, Skedevi Sn. Piga Anna Nilsdotter Sätra ST
1818-06-05 Dräng Karl Olsson Oppeberga Piga Kerstin Larsdotter Oppeberga
1818-08-01 Concillieråd, R G. af Segerström Änkefru, B Hedvig Carolina Eber Högsjö
1818-08-13 Dräng Lars Olsson Bistorp Dotter Ingrid Larsdotter Erstorp
1818-09-15 Fd. Förstärknin Samuel Hjort Dotter Anna Maja Olsdotter Lindåsen
1818-10-16 Torparson Per Ersson Finnhult Änka Greta Linde Åsen
1818-09-27 Dräng Anders Persson Laduäng, Östra Vingåkers Piga Greta Lisa Andersdot Sköldnäs
1818-09-20 Dräng Per Karlsson Espedal, Julita Sn. Piga Kerstin Jonsdotter Bromma
1818-09-27 Soldat Erik Wolf Julita Sn. Piga Inga Widberg Prostgården
1818-10-03 Änkling, Bonde Erik Ersson Berga SG Bondedotte Inga Jonsdotter Norrspånga
1818-10-06 Dräng Jon Olsson Berga SG Piga Anna Andersdotter Berga SG
1818-10-04 Mjölnardräng Lars Wikstrand Spånga Kvarn Änka Brita Andersdotter Spånga Bruk
1818-10-23 Dräng Lars Magnus Ersson Målvik Bondedotte Anna Andersdotter Ekeberg
1818-10-03 Dräng Lars Jonsson Malmberg Piga Kerstin Andersdotter Malmberg
1818-10-23 Bondeson Erik Larsson Solberga Bondedotte Karin Andersdotter Ekeberg
1818-10-04 Bonde Lars Ersson Buddetorp Bondedotte Anna Ersdotter Buddetorp
1818-10-11 Bonde Erik Larsson Gropptorp Bondedotte Brita Larsdotter Gropptorp
1818-10-11 Bonde Erik Ersson Stora Målke Bondedotte Kerstin Larsdotter Stora Målke
1818-10-12 Bondeson Per Ersson Rude Bondedotte Anna Nilsdotter Fallkärr
1818-11-08 Frälseinspektor Lars Wingqvist Skenäs Jungfru Maria Kristina Täppl Skenäs
1818-10-18 Dräng Lars Larsson Säfstaby ÖG Piga Ingeborg Persdotter Säfstaby NMG
1818-11-01 Bondeson Per Persson Myrkärr Dotter Brita Olsdotter Baggetorp
1818-10-22 Bondeson Anders Jansson Viksätter, Julita Sn. Bondedotte Katarina Persdotter Myrkärr
1818-10-28 Skräddaregesäll Olof Frisell Olofstorp Dotter Anna Kristina Julin Högsjö
1818-11-08 Dräng Per Olsson Vad Piga Ingrid Persdotter Buddetorp
1818-10-25 Soldat Anders Lilja / Ängs ST / Piga Anna Klasdotter Svartån
1818-11-05 Dräng Erik Westlund Björksätter Piga Brita Larsdotter Ede
1818-11-01 Dräng Lars Jonsson Lilla Lundbyskog Bondedotte Brita Persdotter Heby
1818-11-08 Dräng Per Larsson Snåra Dotter Brita Larsdotter Lilla Håkanstorp
1818-11-15 Torpare Olof Olsson Sandvik Dotter Kerstin Ersdotter Ilinge
1818-11-08 Soldat Petter Skarp Skårsnäs ST Piga Maja Andersdotter Skårsnäs ST
1818-11-06 Änkling, Soldat Nils Wanberg Västra Vintergatan Änka Brita Olsdotter Gölstugan
1818-12-20 Dräng Lars Ersson Åsen Piga Anna Maja Persdotter Åsen
1818-12-26 Stalldräng Anders Andersson Högsjö Piga Kerstin Olsdotter Bistorp
1818-12-27 Dräng Per Olsson Billsbro MG Dotter Maja Andersdotter Billsbro MG
1818-12-27 Bondeson Anders Andersson Säfstaby NMG Bondedotte Ingeborg Olsdotter Säfstaby ÖG
1819-05-01 Soldat Ivan Hjelte / Åby ST / Änka Katarina Olsdotter Fredriksberg
1819-01-23 Hälftenbrukare, Bengt Ersson Åsen Änka Karin Ersdotter Sjögetorp, Lännäs Sn.
1819-01-26 Kyrkov., Änkema Jon Jonsson Hacksta Bondedotte Brita Persdotter Båsenberga
1819-01-17 Frälsebonde, Se Anders Olsson Ölång Bondedotte Brita Larsdotter Ålö
1819-03-14 Dräng Anders Bengtsson Strandberg Göketorp Dotter Anna Ersdotter Eriksberg
1819-03-27 Dräng Lars Persson Kåsta NG Piga Brita Persdotter Berga SG
1819-04-12 Hemmansägare Per Olsson Myrkärr Bondedotte Kerstin Ersdotter Stora Målke
1819-04-16 Hemmansägare, Ä Erik Persson Stora Kulltorp Bondedotte Anna Persdotter Myrkärr
1819-05-09 Dräng Per Persson Åtorp Piga Ingrid Olsdotter Heby
1819-05-31 Hemmansägare Per Larsson Galltorp Byggmästar Kerstin Persdotter Spånga Kvarn
1819-06-06 Bruksskomakare Johan Holmberg Spånga Bruk Piga Birgitta Lindgren Organtisthuset
1819-08-08 Bondeson Per Larsson Ålö Piga Brita Nilsdotter Ålö
1819-09-21 Bruksinspektor Nils Petter G...ndelius Demoisell? Carolina Wilhelmina
1819-09-23 Brukssadelmakar Karl Holmberg Jungfru Anna Katarina Stenqv Högsjö
1819-10-02 Dräng Olof Larsson Vik ÖG Piga Anna Olsdotter Vik VG
1819-10-02 Dräng Per Ersson Vik VG Piga Kerstin Larsdotter Vik VG
1819-09-03 Soldat Jan Andersson Broms / Bromma ST / Piga Ingeborg Ersdotter Österby
1819-10-03 Dräng Per Andersson Spånga Såg Piga Brita Larsdotter Sköldnäs ÖG
1819-10-07 Dräng Olof Ersson Vad ÖG Piga Anna Persdotter Munktorp
1819-10-09 Bondeson Per Persson Stavhälla Bondedotte Anna Larsdotter Lund
1819-10-10 Soldat Erik Knut / Vretsta ST / Piga Brita Persdotter Lilla Målke
1819-10-23 Dräng Per Persson Högby Torpardott Anna Persdotter Bäckstugan
1819-10-26 Hemmansägare, Ä Erik Olsson Billsbro VG Gästgivare Kerstin Olsdotter Vretsta ÖG
1819-10-22 Dräng Petter Andersson Kulla, Askers Sn. Bondedotte Ingrid Andersdotter Land
1819-10-27 Hemmansbrukare, Per Larsson Viala Bondedotte Ingrid Olsdotter Vad VG
1819-10-27 Hemmansbrukare, Jon Larsson Viala Bondedotte Brita Jonsdotter Hacksta
1819-10-17 Bondeson Per Olsson Vännevad Bondedotte Brita Larsdotter Vad ÖG
1819-10-31 Gårdssmed, Änke Daniel Österberg Säfstaholm Änka Ingeborg Larsdotter Västra Kåstastugan
1819-11-08 Bondeson Erik Larsson Lundtorp Änka Anna Olsdotter Marsjö ÖG
1819-11-09 Dräng L Persson # Marsjö ÖG Änka Brita Larsdotter Marsjö ÖG
1819-11-28 Dräng Lars Larsson Kubbetorp Piga Kristina Andersdotte Haddetorp
1819-11-22 Dräng Lars Andersson Gäringstorp Änka Ingrid Ersdotter Gäringstorp
1819-08-20 Torpare, Änkema Olof Persson Södra Viksätter Piga Anna Persdotter Malmberg ÖG
1819- Dräng Lars Olsson Brandstugan Piga Maria Persdotter Brandstugan
1820-01-01 Bondeson Per Karlsson Bondedotte Kristina Karlsdotter Svarttorp
1819-12-26 Dräng Olof Larsson Perstorp Styvdotter Ingeborg Persdotter Perstorp
1819-12-26 Dräng Lars Larsson Båltorp Piga Ingrid Persdotter Åndenäs
1820-02-06 Dräng Per Ersson Vad ÖG Piga Ingrid Ersdotter Vad VG
1820-02-13 Skräddardräng Anders Persson Grindstugan Dotter Ingrid Jonsdotter Nyängstugan
1820-02-27 Gruvdräng Jonas Olsson Högsjö Bruk Piga Ingrid Ersdotter Ärnebäck
1820-03-05 Murare Erik Ersson Lunda Piga Karin Persdotter Kaplansgården
1820-03-03 Skomakardräng Erik Nilsson Stenhagstugan Dotter Kerstin Gabrielsdott Stenhagstugan
1820-03-19 Snickaregesäll Petter Berggren Dotter Lovisa Christina Frö Klofsten
1820-03-28 Änkoman, Dräng Lars Ersson Vretsta VG Piga Anna Ersdotter Vretsta VG
1820-04-03 Dräng Erik Mårtensson Stockbäcken Piga Maria Johansdotter Västra Sundstugan
1820-05-07 Dräng Anders Skölin Änka Maja Julin Högsjö
1820-05-07 Mjölnardräng L.G. Nyberg Piga Anna Stina Sjöberg Högsjö
1820-05-28 Frälsebondeson Per Persson Mene Piga Karin Persdotter Högsjö
1820-06-13 Frälsebondeson Per Persson Åby VG Bondedotte Anna Persdotter Kåsta NG
1820-06-25 Son Erik Persson Spånga Kvarn Bondedotte Anna Andersdotter Gate
1820-07-23 Frälsebonde Jan Jansson Gäringstorp Änka Brita Persdotter Heby
1820-07-30 Son Jon Jonsson Vad Piga Karin Larsdotter Vad
1820-07-02 Dräng Per Jansson Lönntorp Piga Anna Olsdotter Lönntorp
1820-07-23 Mjölnardräng Erik Julin Läppe Kvarn Piga Anna Persdotter Läppe Kvarn
1820-07-02 Hemmansägare Per Larsson Ringeråd Piga Brita Olsdotter Galltorp
1820-07-23 Änkeman, Frälse Jon Bondesson Säfstaby Piga Anna Persdotter Norrspånga VG
1820-08-19 Änkeman, Soldat Erik Lagg Lunda ST Piga Ingrid Persdotter Lunda ST
1820-08-27 Gesäll Sven Kristian Winberg Dotter Juliana Dona Stenudden
1820-09-29 Frälsebondeson Jon Jonsson Ramstorp Bondedotte Ingrid Jonsdotter Ramstorp
1820-10-07 Dräng Lars Larsson Ekeberg Piga Ingrid Ersdotter Säfstaholm ?
1820-09-30 Torpare Olof Larsson Häggensberg Dotter Brita Larsdotter Östra Nysätter
1820-09-24 Sockenskomakare Lars Svensson Finnholmen Piga Anna Persdotter Björksätter
1820-10-15 Bruksfär..m. Petter Tolf Dotter Elisabet Hallströn Högsjö
1820-10-15 Smedsven Petter Askerberg Dotter # Högsjö
1820-10-01 Torparson Olof Olsson Norra Lindbolstugan Dotter Anna Ersdotter Hacksta
1820-10-08 Dräng Anders Andersson Malmberg VG Dotter Brita Andersdotter Hansta
1820-10-19 Frälsebonde Per Larsson Ålö Piga Ingrid Persdotter Hacksta
1820-10-23 Manufakturson Petter Askerberg Högsjö Piga Brita Katarina Högbe
1820-10-10 Bräng, Änkeman Lars Persson Hansta Piga Brita Ersdotter Billsbro
1820-10-27 Dräng Erik Österberg Piga Lena Österberg
1820-10-20 Frälsebondeson Per Jonsson Stensätter Dotter Kerstin Larsdotter ? Vad VG
1820-10-12 Frälsebondeson Per Persson Bogården Piga Anna Larsdotter Bogården
1820-10-21 Bonde Lars Larsson Sjögöle Dotter Stina Jansdotter Stora Sjögetorp
1820-10-22 Dräng Jan Olsson Lunda FG Dotter Anna Ersdotter Vretsta MG
1820-10-29 Torparson Olof Andersson Östra Mårtenstugan Piga Johanna Lennström Billsbro ÖG
1820-10-15 Torparson Per Persson Stavstugan Piga Ingrid Jansdotter Norrspånga ÖG
1820-10-22 Torpare, Änkema Per Persson Vattdalen Piga Brita Larsdotter Åsen VG
1820-11-15 Soldat, Änkeman Jan Färdig Kanstugan, Österåkers Sn. Piga Anna Persdotter Södra Viksätter
1820-12-03 Torpare, Änkema Jan Olsson Lagölstugan Piga Ingrid Olsdotter Kåsta UG
1820-11-09 Sockenskräddare Jonas Persson Baggbol, Julita Sn. Piga Brita Lisa? Alexande Prostgården
1820-11-05 Dräng Erik Persson Skolhuset Piga A.M. Jansdotter Skolhuset
1820-10-29 Torpare Per Hall Norra Prästkärrstugan Piga Brita Persdotter Norrspånga ST
1820-11-08 Dräng Per Persson Högsjö Piga Katarina Olsdotter Bistorp
1820-11-05 Dräng Jon Jonsson Henala VG Dotter Kerstin Andersdotter Henala VG
1820-11-15 Torpare, Änkema Per Persson Ängstugan Änka Anna Larsdotter Ängstugan
1820-12-30 Torpare, Änkema Olof Andersson Sjöstugan Änka Brita Jonsdotter
1820-12-04 Frälsebonde, Än Anders Nilsson Säfstaby Piga Brita Ersdotter Lunda NG
1820-12-26 Dräng Per Persson Oppsala Bondedotte Kerstin Ersdotter Oppsala
1820-12-26 Torpare Anders Andersson Svartåstugan Dotter Anna Larsdotter Svartåstugan
1820-12-31 Dräng Jonas Jonsson Stora Ölång Bondedotte Anna Mårtensdotter Stora Ölång
1821- Torpare Anders Ersson Gruvstugan Piga Inga (Ingrid) Jönsdo Vittorp
1821-02-04 Dräng Erik Staflund Nedre Vannala Piga Kerstin Ersdotter Bresätter ST
1821-02-11 Änkeman, Torpar Olof Ersson Karlstorp Piga Anna Olsdotter Karlstorp
1821-03-13 Soldat Lars Wad / Vad VG ST / Piga Brita Ersdotter Vadstorp
1821-03-25 Dräng Lars Larsson Norrspånga Piga Ingrid Ersdotter Hälleråd
1821-03-25 Hemmansbrukare Lars Larsson Viala Piga Kerstin Larsdotter Vad ÖG
1821-03-30 Soldat Lars Svarts Svarttorps ST Piga Anna Larsdotter Sandäng
1821-04-01 Änkeman, Husman Erik Ersson Myngen Piga Ingrid Andersdotter Lilla Täppe
1821-04-08 Dräng Olof Persson Kåsta Dotter Brita Andersdotter Östra Mårtenstugan
1821-04-15 Änkeman, Torpar Jonas Hägg Mattsboda Piga Maja Lisa Ersdotter Mattsboda
1821-04-22 Änkeman, Torpar Anders Ersson Björkholmen Änka Kerstin Andersdotter Björkholmen
1821-04-22 Änkeman, Torpar Olof Ersson Lindbolsstugan Änka Maja Olsdotter Hjälmarslund
1821-04-23 Stalldräng Erik Åkerström / Säfstaholm / Kokerska Maria Elisabet Nordi Säfstaholm
1821-05-11 Änkeman, Frälse Karl Persson Hjälpetorp Piga Brita Larsdotter Sliparbol
1821-05-14 Änkeman, Frälse Per Ersson Säfstaby Piga Anna Ersdotter Säfstaby
1821-05-20 Soldat Per Hjelte / Åby ST / Änka Anna Katarina Olsdot Åby ST
1821-06-11 Bondeson Per Persson Stenstorp Bondedotte Kerstin Andersdotter Skallbol
1821-06-10 Torparson Olof Ersson Grindstugan Brita Olsdotter Hökhultsberg
1821-06-10 Änkeman, Soldat Anders Qvist / Stora Kulltorps ST / Piga Brita Andersdotter Lilla Kulltorp
1821-07-01 Dräng Anders Persson Stavhälla Hamn Piga Stina Ersdotter Stavhälla Hamn
1821-07-01 Gårdsskräddare Erik Wingbladh Säfstaholm Dotter Brita Ersdotter Hacksta
1821-06-29 Dräng Lars Ersson Håltorp Piga Brita Andersdotter Håkstugan
1821-09-22 Soldat Gustav Lotts / Ölångs ST / Dotter Ingrid Persdotter Sliparbols ST
1821-09-14 Mästersven Karl Petter Köhler Högsjö Bruk Dotter Anna Helena Hellberg Högsjö Bruk
1821-09-28 Sockneman, Änke Olof Olsson Snåret Bondedotte Karin Ersdotter Gate
1821-10-11 Dräng Erik Karlsson Västra Nordankärr Piga Anna Brita Andersdot Skogstorp
1821-10-14 Bondeson Olof Persson Läppe Bondedotte Anna Persdotter Malmberg
1821-10-18 Dräng Erik Jonsson Lunda NG Piga Anna Jonsdotter Stora Kulltorp
1821-10-18 Dräng Per Nilsson Norrspånga Bondedotte Ingrid Ersdotter Berga SG
1821-10-28 Dräng Anders Andersson Lilla Ölång Bondedotte Brita Olsdotter Lilla Ölång
1821-11-01 Dräng Olof Olsson Båsenberga Bondedotte Kerstin Ersdotter Hjälmarstorp
1821-11-01 Bondeson Olof Larsson Läppe Bondedotte Kerstin Ersdotter Vretsta
1821-11-01 Drängen Olof Persson Nedre Stavhälla Piga Kerstin Ersdotter Nedre Stavhälla
1821- ..... Ersson Äng Bondedotte Brita ? Råmperåd
1821- Lars Persson Bistorp Piga Maria Andersdotter Högsjö Gård
1821- Änkeman, Skatte Lars Larsson Marsjö Bondedotte Kerstin Persdotter Sjögöle
1821-10-11 Herr Johan Petter Rosén / Säfstaholm / Jungfru Karolina M. Sonden Säfstaholm
1821-11-30 Son, Hemmansäga Lars Larsson Rosendal Bondedotte Brita Jonsdotter Stora Stensätter
1821-10-24 Rättare Jon Andersson Bistorp Änka Ingrid Andersdotter Vad
1821-11-04 Stalldräng Olof Bergström / Skenäs / Piga Kerstin Ersdotter Skenäs
1821-11-04 Gårdsdräng Lars Johan Ersson / Skenäs / Piga Anna Kristina Högstr Skenäs
1821-11-04 Gårdsdräng Erik Olsson / Skenäs / Piga Anna Katarina Svensd Skenäs
1821-11-11 Bondeson Anders Andersson Bromma Bondedotte Kerstin Månsdotter Stora Målke
1821-11-13 Änkeman, Husman Per Ersson Ellfalla Änka Ingrid Karlsdotter Vadstorp
1821-11-04 Dräng Jon Larsson Söderspånga Torpardott Anna Persdotter Grindstugan, Söderspånga
1821-10-28 Frälsebondeson Jon Persson Bresätter Änka Brita Olsdotter Bresätter
1821-11-03 Frälsebondeson Erik Larsson Solberga Dotter Brita Ersdotter Oppsala
1821-12-16 Änkeman, Avsked Erik Lundgren Lundbo Piga Karin Larsdotter Västra Nordankärr
1821-12-26 Dräng Per Larsson Gunviken Piga Mariana Larsdotter Gunviken
1821-12-27 Dräng Karl Erik Andersson Gropptorp Änka Kerstin Persdotter Gropptorp
1821-12-26 Torpare Erik Olsson Spångastugan Piga Brita Jonsdotter Spångastugan
1822-02-10 Dräng Per Olsson Trögbol Piga Anna Olsdotter Bresätter VG
1822-02-15 Dräng Per Larsson Göketorp Piga Brita Persdotter Göketorp
1822-02- Dräng Erik Persson Berga SG 31 Piga Kerstin Olsdotter Berga SG 27
1822-03-15 Frälsebonde, Än Olof Ersson Äskedalen 46 Änka Anna Larsdotter Äskedalen 55
1822-03-24 Dräng Per Ersson Vad ÖG 23 Piga Brita Larsdotter Vad VG 29
1822-04-08 Bonde, Rusthåll Per Jonsson Lunda NG 30 Piga Anna Andersdotter Norrspånga VG 28
1822-04-24 Dräng Per Olsson Vad ÖG 25 Dotter Anna Jonsdotter Morjanå 21
1822-04-30 Bondeson Olof Olsson Säfstaby 21 Bondedotte Brita Andersdotter Billsbro MG 19
1822-05-12 Dräng, Änkeman Fredrik Mattsson Billsbro MG 30 Dotter Katarina Olsdotter Billsbro MG 30
1822-05-07 Statdräng Jon Olsson Gäringe 34 Änka Kerstin Ersdotter Högby 43
1822-05-17 Frälsebondeson Karl Erik Olsson Äskedalen 23 Piga Ulrika Gustavsdotter Fränntorp 23
1822-05-26 Mjölnardräng Olof Ersson Kjällström Spånga Kvarn 32 Piga Maria Larsdotter Spånga Kvarn 22
1822-06-07 Skomakare, Änke Per Jansson Kulltorpstugan 39 Piga Anna Olsdotter Kulltorpstugan 39
1822-07-28 Dräng Jan Olsson Stenstorp 30 Änka Brita Persdotter Stenstorp 28
1822-05-27 Dräng Olof Jonsson Sköldnäs Dotter Ingeborg Ersdotter Sköldnäs
1822-10-24 Mästersven Gustav Pilblad Billsbro Bruk 25 Piga Brita Olsdotter Billsbro ÖG 25
1822-10-05 Skomakardräng Jon Jonsson Nyängstugan 20 Piga Stina Kajsa Henriksd Galltorp 24
1822-10-27 Sockneman, Hemm Erik Persson Råmperåd 28 Piga Ingeborg Persdotter Stora Målke 25
1822-10-27 Bondeson Per Larsson Gropptorp 25 Bondedotte Anna Månsdotter Stora Målke 20
1822-10-20 Bondeson Per Persson Stora Sjögetorp 24 Bondedotte Kerstin Ersdotter Berga SG 19
1822-10-27 Bondeson Olof Olsson Brogetorp 25 Bondedotte Anna Olsdotter Stora Kulltorp 19
1822-10-20 Dräng Lars Persson Bresätter 24 Bondedotte Kerstin Olsdotter Ålö 18
1822-10- Sockneman, Hemm Erik Larsson Sköldnäs 28 Piga Anna Olsdotter Rude 19
1822-10-26 Dräng Anders Jonsson Vik VG 26 Piga Stina Jonsdotter Säfstaby VG 25
1822-10-06 Dräng Anders Karlsson Råmperåd 27 Bondedotte Anna Persdotter Råmperåd 21
1822-10-28 Frälsebondeson Olof Olsson Bärle 23 Frälsebond Ingrid Larsdotter Solberga 20
1822-11-02 Dräng Per Persson Solberga 23 Fosterdott Kerstin Larsdotter Blacktorp 20
1822-10-25 Dräng Erik Ersson Solberga 21 Piga Ingrid Persdotter Solberga 23
1822-10-13 Dräng, Änkeman Erik Jansson Nordantorp 50 Piga Stina Kajsa Karlsdot Nordantorp 32
1822-10-13 Dräng Olof Ersson Näs 30 Piga Anna Jakobsdotter Näs 19
1822-10-13 Torpare Per Andersson Nysätter 39 Änka Brita Larsdotter Stubbegården
1822-10-18 Dräng Petter Larsson Svarttorp 25 Piga Anna Maria Olsdotter Svarttorp 28
1822-10-15 Kusk Aron Wettergren Högsjö 36 Jungfru Anna Katarina Stenst 35
1822-10-20 Dräng Erik Ersson Båsenberga ÖG 25 Piga Ingrid Ersdotter Båsenberga ÖG 28
1822-10-27 Dräng Lars Olsson Båsenberga ÖG 24 Dotter Brita Larsdotter Tutorp 28
1822-10-27 Dräng Olof Bergstedt Kärrstugan 23 Piga Karolina Ersdotter Lunda NG 26
1822-10-26 Dräng Per Jonsson Edetorp 27 Piga Kerstin Andersdotter Stugutorp 27
1822-11-10 Dräng Olof Persson Roligheten 23 Piga Anna Ersdotter Roligheten 18
1822-10-26 Dräng Lars Larsson Berga SMG 26 Piga Ingeborg Ersdotter Malmberg ÖG 24
1822-11-10 Dräng Per Persson Gäringe 26 Piga Brita Andersdotter Säfstaby NG 28
1822-11-03 Dräng Lars Ersson Bromma 28 Dotter Anna Andersdotter Bromma 26
1822-10-20 Dräng Lars Larsson Bromma 30 Piga Brita Ersdotter Bromma 18
1822-10-27 Dräng Lars Olsson Hult 30 Piga Ingrid Olsdotter Hult 24
1822-12-07 Snickardräng Petter Lindbladh Tegelslagartorp 20 Dotter Johanna Ekström Skolhuset 20
1822-12-26 Dräng Klas Larsson Källtorp, Stora Malms Sn. 30 Dotter Kerstin Karlsdotter Lilla Kulltorp 30
1822-11-27 Dräng Lars Larsson Nedre Vannala 24 Änka Brita Karlsdotter Nedre Vannala 38
1822-12-14 Frälsebonde, Än Erik Andersson Åby 47 Piga Kerstin Persdotter Åby 28
1822-12-24 Dräng Karl Adolfsson Ekholmen 22 Dotter Ingrid Larsdotter Ekholmen 37
1822-12-13 Statdräng Lars Jansson Dammen 28 Piga Anna Greta Olsdotter Dammen 25
1822-12-24 Bondeson Erik Nilsson Ås 29 Dotter Kerstin Olsdotter Finninge UG 24
1822-12-22 Dräng Karl Magnus Humla Käbbetorp 27 Piga Ingrid Ersdotter Käbbetorp 30
1822-12-26 Dräng Erik Abrahamsson Majors Backa 30 Piga Brita Larsdotter Mellan Vintergatan 23
1822-12-26 Frälsebondeson Lars Gustavsson Österby 22 Frälsebond Ingeborg Andersdotte Svanvik 21
1822-12-29 Dräng Erik Nilsson Östra Vintergatan 25 Styvdotter Stina Kajsa Persdott Östra Vintergatan 20
1822-12-22 Sockneman, Hemm Lars Persson Norrspånga 40 Piga Anna Larsdotter Norrspånga 28
1822-12-26 Skattebondeson Jon Persson Sjögöle 25 Bondedotte Kerstin Larsdotter Viala FG 25
1822-07-14 Änkeman, Torpar Anders Ersson Herrfallet Änka Ingrid Persdotter Perstorp
1822-10-20 Dräng Per Jonsson Gäringe Piga Anna Larsdotter Gäringe
1822-08-18 Kyrkovaktare, Ä Lars Lustig Piga Lisa Maja Karlsdotte Åsbostugan
1822-10-27 Torpare, Änkema Per Persson Nysätterstugan Piga Kerstin Ersdotter Knutstorp
1823-02-10 Skomakarson Erik Persson Nyängstugan 21 Torpardott Anna Larsdotter Käbbetorpstugan 26
1823-02-06 Dräng Anders Dahlin Göketorp 38 Piga Sara Ulrika Flodin Göketorp 24
1823-02-12 Manufaktursmeds Karl Petter Hellberg Högsjö Bruk 28 Piga Stina Greta Persdott Högsjö Bruk 24
1823-02-12 Gästgivare, Änk Per Persson Ålsätter 40 Piga Ingeborg Persdotter Ålsätter 25
1823-02-30 Skattebondeson Olof Andersson Skallbol 24 Piga Kerstin Gustavsdotte Skallbol 24
1823-03-02 Husar Olof Lundmark Vretsta 26 Piga Stjälpsten
1823-05-11 Dräng Per Persson Vretsta ÖG Piga Stina Olsdotter Vretsta ÖG
1823-05-02 Dräng Olof Olsson Henala ÖG Piga Brita Olsdotter Viala FG
1823-05-09 Dräng Lars Larsson Sköldnäs MG Piga Greta Stina Gabriels Sköldnäs KG
1823-05-23 Torpare Karl Andersson Grindstugan 30 Änka Brita Nilsdotter Grindstugan 46
1823-05-31 Dräng, Änkeman Petter Persson Säf Gunviken 36 Piga Ingrid Persdotter Gunviken 26
1823-05-22 Soldat Erik Bratt Östra Vingåkers Sn. 22 Soldatdott Stina Karlsdotter Baggetorps ST 17
1823-05-04 Soldat Magnus Skall / Skallbols ST / 26 Piga Ingeborg Ersdotter Stenstorp 19
1823-10-05 Dräng ... Persson Åby 21 Piga Brita Larsdotter Åby 22
1823-09-26 Rusthållare Erik Jansson Mullsätter Skedevi Sn. 46 Piga Kerstin Olsdotter Gölet 26
1823-09-24 Dräng Per Jonsson Svanvik 26 Piga Karin Klasdotter Vännevads ST 24
1823-09-21 Frälsebondeson Lars Gustavsson Knutstorp 23 Piga Anna Kajsa Ersdotter Knutstorp 27
1823-10-05 Dräng Lars Andersson Baggetorp 33 Änka Kristina Olsdotter Hagstugan, Åby 49
1823-10-25 Betjänt Klas Österlund Säfstaholm 26 Piga Anna Greta Nilsdotte Säfstaholm 25
1823-11-02 Skattebondeson Erik Ersson Stora Målke 25 Skattebond Kerstin Larsdotter Heden 19
1823-11-06 Dräng Lars Andersson Äng 29 Piga Kerstin Olsdotter Gropptorp 30
1823-11-06 Dräng Petter Nilsson Näs 23 Änka Brita Persdotter Ålsätter 38
1823-11-02 Dräng Erik Ersson Sjögöle 22 Dotter Karin Larsdotter Larslund 17
1823-10-12 Skomakardräng Olof Jonsson Finnholmen 23 Dotter Kerstin Ersdotter Sköldnäs ST 27
1823-10-12 Frälsebondeson Erik Jonsson Ramstorp 21 Piga Anna Jonsdotter Gunviken 17
1823-10-12 Dräng Lars Larsson Finnstorp 24 Dotter Kerstin Olsdotter Brogetorp 22
1823-10-12 Skattebondeson Erik Ersson Gate 29 Piga Kerstin Olsdotter Rude 24
1823-11-02 Torparson Johan Petter Widgren Gölstugan, Marsjö 27 Piga Maja Persdotter Marsjö 27
1823-10-18 Dräng Olof Olsson Kåsta 23 Piga Kerstin Larsdotter Åsen 30
1823-11-02 Frälsebondeson Per Gustavsson Österby Skattebond Brita Kajsa Andersdo Finnstorp
1823-11-04 Rättare Olof Larsson Stora Brene 22 Bondedotte Brita Olsdotter Billsbro 21
1823-10-25 Dräng Per Ersson Kåsta 23 Piga Anna Larsdotter Kåsta 28
1823-11-02 Soldat Olof Lehn 22 Piga Anna Persdotter Skepparstugan 29
1823-10-26 Soldat Erik Fant Kåsta ST 19 Piga Brita Olsdotter Henala 22
1823-12-16 Frälsebondeson Lars Larsson Sliparbol 25 Frälsebond Annika Nilsdotter Ås 28
1823-11-09 Skattebondeson Erik Jonsson Hacksta 30 Skattebond Anna Larsdotter Hacksta 23
1823-11-02 Dräng Petter Andersson Söderspånga 26 Piga Maja Kajsa Kellgren Högsjö 36
1823-11-09 Torparson Per Ersson Grindstugan 24 Piga Ingrid Larsdotter Kåsta NG 29
1823-11-02 Dräng Lars Ersson Ellfalla 31 Frälsebond Maja Stina Ersdotter Ellfalla 26
1823-11-09 Dräng Olof Ersson Håltorp 25 Frälsebond Kristina Jansdotter Håltorp 25
1823-11-02 Dräng Lars Ersson Hacksta 29 Piga Karin Olsdotter Malmberg ÖG 29
1823-12-26 Frälsebondeson Lars Larsson Ålö 26 Dotter Anna Maria Andersdot Erstorp 21
1823-10-29 Son Lars Larsson Skallbolstugan 21 Piga Anna Olsdotter Vad ÖG 26
1823-12-26 Dräng Jonas Andersson Finninge 24 Dotter Anna Maja Olsdotter Finninge 20
1823-11-15 Skattebondeson Erik Ersson Sjögöle 25 Skattebond Anna Ersdotter Gate 19
1823-11-13 Skattebondeson Erik Olsson Vad 24 Fosterdott Anna Olsdotter Kåsta UG 24
1823-10-26 Trädgårdsdräng Erik Adolf Boman Högsjö 22 Piga Katarina Fransdotter Högsjö 25
1823-11-30 Dräng Erik Mårtensson Vik ÖG 26 Frälsebond Ingrid Jakobsdotter Håkanstorp 19
1823-11-29 Sjöartillerist Olof Öberg Karlskrona 31 Piga Maria Nyström Billsbro Bruk
1823-11-16 Soldat Anders Fröjd 29 Soldatdott Anna Jakobsdotter Wi Åsens ST 22
1823-11-23 Dräng Olof Larsson Bresätter VG 26 Piga Anna Larsdotter Bresätter VG 26
1823-11-25 Torpare, Änkema Jon Jonsson Lundaholm 54 Änka Kerstin Larsdotter Lundaholm 43
1823-12-21 Hemmansbrukare Per Andersson Lilla Sjögetorp 27 Änka Anna Andersdotter Lilla Sjögetorp 35
1823-12-27 Skattebonden Erik Larsson Sköldnäs 30 Skattebond Kerstin Olsdotter Äspetorp 19
1823-12-27 Rusthållare, Nä Lars Larsson Gropptorp 28 Fosterdott Kerstin Ersdotter Åsen 19
1823-12-28 Dräng Lars Andersson Åby 23 Piga Anna Olsdotter Ringeråd 22
1823-12-26 Dräng Lars Persson Nedre Vannala 26 Piga Brita Persdotter Nedre Vannala 27
1823-12-26 Dräng Per Larsson Billsbro 24 Änka Kerstin Ersdotter Billsbro 35
1823-12-28 Torparson Erik Persson Bresätterstugan 24 Änka Brita Nilsdotter Ålö 27
1823-12-28 Frälsebondeson Karl Nilsson Ås 23 Piga Kerstin Olsdotter Ås 21
1823-12-26 Soldat Lars Qvist 24 Piga Maja Stina Nilsdotte Kulltorps ST 26
1824-01-01 Dräng Anders Gustav Andersson Kärrtorp 21 Änka Kerstin Olsdotter Kärrtorp 44
1823-05-19 Skattebonde Jon Larsson Rosendal 30 Skattebond Anna Persdotter Stenstorp 25
1824-02-01 Torpare, Änkema Jan Olsson Lagölstugan 40 Piga Anna Stina Persdotte Lagölstugan 30
1824- Frälsebonde Olof Larsson Henala 25 Änka Kerstin Persdotter Vretsta 30
1824- Frälsebonde Erik Ersson Hälleråd 23 Piga Anna Persdotter Hälleråd 27
1824-03-18 Soldat Olof Häll 21 Piga Kerstin Jonsdotter Östra Nordankärr 22
1824-04-06 Dräng Lars Larsson Viala 30 Piga Brita Larsdotter Buddetorp 28
1824-04-08 Skattebonde, Än Lars Larsson Sköldnäs 43 Piga Anna Ersdotter Buddetorp 33
1824-04-19 Änkeman, Soldat Anders Lilja 34 Piga Brita Olsdotter Baggetorps ST 31
1824-04-19 Dräng Lars David Norström Bromma 23 Piga Sara Persdotter Bromma 34
1824-06-01 Frälsebonde Erik Larsson Ödesäng 32 Piga Brita Larsdotter Täppe ST 24
1824-11-25 Furir J. Jakobsson / Mjälnäs ST / 32 Hushållers Anna Östergren Mjälnäs ST 33
1824-05-16 Soldat Lars Sör 27 Piga Brita Persdotter Berga NMG 26
1824- Dräng Erik Persson Majors Backa 28 Piga Greta Lisa Olsdotter Lilla Målke 24
1824- Skattebonde Lars Larsson Stora Målke 30 Skattebond Kerstin Persdotter Myrkärr 18
1824-08-05 Bondeson Erik Ersson Askö, Österåkers Sn. 18 Piga Ingrid Olsdotter Österby 24
1824-09-30 Dräng Per Ersson Heby 21 Fosterdott Ingrid Persdotter Heby 18
1824-10-26 Dräng Olof Olsson Viala FG 28 Piga Kerstin Larsdotter Viala FG 20
1824-10-10 Änkeman, Frälse Jon Larsson Buddetorp 31 Piga Karin Larsdotter Sköldnäs ÖG 28
1824-11-04 Dräng Per Persson Råmperåd 19 Dotter Brita Olsdotter Sjögöle 19
1824- Artillerist Erik Kullberg 30 Piga Brita Ersdotter Lilla Kulltorp 23
1824-10-31 Dräng Lars Larsson Vännevad 22 Piga Anna Olsdotter Vännevad 21
1824-10-21 Rusthållare Per Persson Gropptorp 29 Dotter Kerstin Ersdotter Stora Målke 24
1824-10-28 Dräng Olof Olsson Hyltersberg 26 Piga Brita Olsdotter Hacksta 24
1824-10-28 Frälsehemmansbr Lars Persson Viala 25 Dotter Kerstin Larsdotter Åby 25
1824-10-15 Dräng Per Persson Plomtorp 21 Dotter Annika Ersdotter Sköldnäs 21
1824-10-10 Dräng Per Larsson Skenäs 21 Piga Anna Stina Jonsdotte Skenäs 29
1824-10-31 Dräng Karl Ersson Ättersta, Österåkers Sn. 20 Dotter Annika Ersdotter Mattsboda 27
1824-11-07 Dräng Olof Ersson Marsjö 28 Änka Ingeborg Jonsdotter Stugutorp 29
1824-10-30 Frälsebondeson Erik Larsson Henala 24 Piga Anna Ersdotter Malmberg 26
1824-10-30 Soldat Anders Frid 21 Frälsebond Kerstin Persdotter Malmberg 24
1824-10-19 Soldat Olof Prick 20 Dotter Brita Larsdotter Båltorp 26
1824-10-28 Son Per Jonsson Ede 31 Piga Anna Jonsdotter Svantorp 32
1824-10-31 Skattebondeson Erik Larsson Vik 20 Skattebond Anna Larsdotter Vretsta 16
1824-10-30 Torpare Per Karlsson Ristorpstugan 20 Piga Ingrid Josiadotter Vik 25
1824-10-31 Skattebondeson Jon Persson Rude 25 Skattebond Ingeborg Larsdotter Vik 24
1824- Rusthållareson Per Ersson Vretsta 20 Fosterdott Anna Ersdotter Vretsta 22
1824-12-03 Skattebondeson Anders Andersson Gate 28 Skattebond Brita Olsdotter Kåsta 22
1824-10-30 Soldat Petter Lönn 20 Piga Ingrid Persdotter Låttra 25
1824-11-05 Dräng Erik Persson Västorp 20 Dotter Brita Ersdotter Sjöstugan 20
1824-10-31 Dräng Lars Larsson Hacksta Änka Brita Olsdotter Ringeråd
1824-11-05 Hemmansbrukare Olof Olsson Vadstorp 30 Piga Kerstin Persdotter Vadstorp 28
1824-11-09 Dräng Per Persson Lindbol 30 Änka Brita Stina Ersdotte Vik 44
1824-11-29 Skattebonde Lars Larsson Marsjö 31 Dotter Anna Jonsdotter Gate 28
1824-11-15 Son Per Ersson Kikurn 24 Dotter Brita Persdotter Perstorp 23
1824-12-01 Dräng Karl Jonas Nilsson Åsen 27 Piga Ulla Frännberg Göketorp 21
1824-12-03 Änkeman, Hemman Olof Olsson Malmberg 63 Dotter Anna Persdotter Lunda 51
1824-12-07 Torpare, Änkema Per Andersson Norra Hanstastugan Änka Anna Andersdotter Kåsta NG
1824-12-26 Dräng, Änkling Olof Jakobsson Stora Målke 33 Piga Ingrid Ersdotter Myrkärr 47
1824- Dräng, Änkling Lars Larsson Säfstaholm Piga Lovisa Andersdotter Karstorp
1824-12-26 Torpare Erik Olsson Älingstorp 27 Dotter Ingrid Larsdotter Västorp 20
1824-12-26 Dräng Olof Jonsson Sköldnäs 27 Piga Kerstin Larsdotter Sköldnäs 24
1824-12-26 Son Jonas Karlsson Hjälpetorp 25 Piga Anna Kajsa Ersdotter Hjälpetorp 22
1825-01-31 Dräng Jon Persson 26 Dotter Kerstin Persdotter Vretsta 25
1825-02-06 Dräng Erik Ersson Finnstorp 22 Piga Kerstin Jonsdotter Buddetorp 22
1825-02-20 Dräng Erik Andersson Lilla Lundbyskog 22 Piga Anna Persdotter Vretsta 22
1825-02-25 Torpare, Änkema Olof Olsson Uddgölet 61 Piga Kerstin Olsdotter Vannala 39
1825-02-26 Son Lars Persson Perstorp 21 Piga Anna Andersdotter Perstorp 20
1825-02-20 Torpare, Änklin Hendrik Svennsson Hindriksberg 62 Piga Kerstin Persdotter Hindriksberg 40
1825-02-27 Dräng Hans Andersson Västra Nordankärr 35 Piga Brita Mårtensdotter Ålö 22
1825- Hemmansägare Erik Andersson Folketorp, Askers Sn. 28 Dotter Anna Lisa Gustavsdot Kubbetorp 21
1825-03-15 Son Erik Andersson Säfstaby 30 Piga Brita Larsdotter Säfstaby 21
1825-04-04 Torpare Erik Larsson Bäckstugan 26 Piga Ingeborg Jonsdotter Högby 27
1825-04-04 Dräng Jon Jonsson Norrspånga 32 Dotter Kerstin Ersdotter Stavhällstugan 23
1825-04-26 Hemmansbrukare Lars Olsson Ålö 24 Piga Ingrid Ersdotter Vad 27
1825-05-01 Dräng Erik Andersson Finninge 24 Piga Maria Andersdotter Finninge 23
1825-05-22 Mjölnardräng? C.G. Allard ? ...... , Risinge Sn. 25 Änka A.M. Almqvist Vretsta 40
1825-05-22 Dräng Anders Persson Majors Backa 23 Piga Katarina Persdotter Stora Kulltorp 25
1825-05-22 Dräng Nils Ersson Äng 25 Dotter Brita Ersdotter Äng 23
1825-06-11 Schatullmakare Joh. Fredric Ditzinger Stockholm Jungfru Magdalena Boström Säfstaholm 24
1825-05-20 Son Per Nilsson Mogetorp 21 Piga Anna Larsdotter Mogetorp 27
1825-05-22 Dräng Per Jonsson Billsbro 25 Piga Kerstin Larsdotter Billsbro 23
1825-06-24 Betjänt Johan Norgren Högsjö 26 Piga Anna Maria Jonsdotte Högsjö 27
1825-06-24 Dräng Anders Olsson Lunda 25 Piga Ingrid Jonsdotter Lunda MG 25
1825-07-24 Dräng Anders Olsson Säfstaby NMG 31 Bondedotte Anna Jonsdotter Säfstaby NMG 17
1825-10-03 Husar Erik Åkerlund Kesätters HT 19 Dotter Brita Persdotter Kesätters HT 23
1825-10-23 Son Lars Andersson Bliggetorp 24 Piga Anna Maja Ersdotter Bliggetorp 25
1825-10-23 Son Olof Joelsson Vännevad 23 Dotter Brita Jonsdotter Ramstorp 17
1825-10-28 Son Erik Larsson Ålö 23 Piga Brita Olsdotter Bistorp 24
1825-10-30 Son Jon Jonsson Åsen 20 Dotter Kerstin Jonsdotter Hacksta 19
1825-10-30 Dräng Lars Larsson Vretsta 26 Dotter Kerstin Ersdotter Lunda NG 20
1825-10-25 Son Erik Persson Persberg 25 Dotter Ingrid Andersdotter Vialastugan 27
1825-10-30 Dräng Per Ersson Vik 26 Dotter Kerstin Mårtensdotte Vik 26
1825-10-16 Bonde Lars Jonsson Norrspånga 25 Dotter Kerstin Olsdotter Stora Kulltorp 17
1825-10-18 Bonde Per Persson Kåsta 22 Dotter Anna Jonsdotter Hacksta 23
1825-10-27 Trädgårdsdräng Johan Gustav Åkerlind Klastorp, Östra Vingåkers 25 Piga Kristina Larsdotter Säfstaby 29
1825-10-25 Son Lars Larsson Viala FG 24 Dotter Kajsa Lena Jonsdotte Lilla Hökhult 22
1825-10-20 Dräng Olof Olsson Oppsala 28 Dotter Anna Larsdotter Solberga 19
1825-10-25 Son Per Persson Solberga 22 Piga Anna Gustavsdotter Solberga 22
1825-10-27 Smedsdräng Petter Winteros Säfstaholm 22 Piga Kerstin Andersdotter Gäringsnäs 24
1825-10-30 Dräng Olof Larsson Låttra 27 Piga Brita Persdotter Svartån 22
1825-10-30 Son Erik Olsson Sjölunda 22 Piga Anna Persdotter Båsenberga ÖG 24
1825-10-30 Torpare Anders Andersson Starrkällan 26 Piga Anna Olsdotter Åby VG 28
1825-11-17 Son Olof Ersson Båsenberga ÖG 27? Dotter Anna Olsdotter Sjögöle 18
1825-11-20 Son Erik Jonsson Österby NG 21 Piga Brita Larsdotter Sköldnäs ÖG 20
1825-11-13 Dräng Per Olsson Österby NG 24 Dotter Ingrid Andersdotter Svanvik 28
1825-11-30 Husar Anders Karlsson / Gropptorps HT / 22 Piga Brita Kajsa Jansdott Ede KG 25
1825-12-04 Soldat Erik Persson Spets Sliparbols ST 20 Piga Brita Stina Andersdo Sliparbols ST 22
1825-12-26 Dräng Johan Ersson 26 Dotter Ulrika Gustava Nilsd Virensö 21
1825-12-08 Dräng Lars Larsson Bresätter VG 26 Änka Brita Ersdotter Bresätter VG 34
1825-04-17 Skattebondeson Olof Larsson Marsjö 22 Piga Ingrid Larsdotter Marsjö 24
1825-12-23 Torpare Erik Larsson Sandstugan 31 Dotter Brita Ersdotter Gäringslund 22
1825-12-27 Spiksmedsdräng Gustav Engström / Spånga Bruk / 29 Änka Anna Persdotter Spånga Bruk 38
1825-12-27 Mjölnare Fredrik Engström Spånga Kvarn 25 Dotter Brita Lena Österberg Spånga Bruk 19
1825-12-26 Dräng Anders Andersson Vretsta ÖG 20 Piga Karolina Olsdotter Vretsta ÖG 21
1825-12-26 Smedsdräng Kristian Pihlblad Billsbro Bruk 37 Piga Lena Andersdotter Billsbro Bruk 32
1826-02-12 Bruksinspektor Daniel Johan Hedin Diö Bruk, Småland 24 Jungfru Anna Sofia Ringdahl Lunda 24
1826-01-29 Gårdsdräng Per Sellin Högsjö Gård 31 Piga Kristina Johansdotte Högsjö Gård 24
1826-02-02 Dräng Lars Ersson Baggetorp 21 Piga Brita Ersdotter Baggetorp 25
1826-02-12 Dräng Anders Olsson 27 Piga Brita Stina Persdott Svartån 22
1826-03-02 Dräng Anders Andersson Kubbetorp 23 Piga Kajsa Snöberg Kubbetorp 23
1826-03-05 Dräng Henrik Henriksson Henala ÖG 29 Dotter Kerstin Persdotter Hällbäcken 26
1826-09-04 Arrendator Anders Lund Stavhälla Hamn 37 Hushållers Brita Öberg Stavhälla Hamn 37
1826-03-26 Dräng Lars Persson Stora Kulltorp 24 Piga Kerstin Persdotter Stora Kulltorp 24
1826-03-26 Son Petter Andersson Hagstugan 21 Piga Kerstin Persdotter Bliggetorp 25
1826-04-02 Dräng Olof Ersson Lilla Täppe 28 Piga Brita Kajsa Andersdo Lilla Täppe 28
1826-05-13 Dräng Lars Andersson Åby ÖG 29 Piga Brita Persdotter Åby ÖG 27
1826-06-06 Torpare, Änklin Per Olsson Gruvstugan 44 Piga Anna Olsdotter Gruvstugan 28
1826-06-08 Dräng Klas Jakobsson Mjälnäs 25 Piga Anna Kajsa Persdotte Mjälnäs 23
1826-06-24 Dräng Olof Larsson Viala FG 24 Dotter Anna Larsdotter Viala FG 30
1826-07-02 Dräng Per Larsson Göketorp 24 Piga Anna Maja Andersdott Göketorp 28
1826-07-16 Dräng Erik Ersson Skenäs 30 Piga Kerstin Olsdotter Skenäs 28
1826-07-23 Son Lars Persson Marsjö ÖG 21 Dotter Kerstin Olsdotter Marsjö ÖG 24
1826-08-06 Husman, Änkling Anders Andersson Hällstugan, Österåkers Sn 66 Änka Maja Nilsdotter Hurt Stenstugan, Bromma 64
1826-08-20 Sockenskomakard Erik Segerström Lövholmen 22 Dotter Maja Lisa Lindahl Högsjö Bruk 25
1826-10-08 Son Lars Persson Hagstugan Dotter Ingrid Borg Berga ST
1826-09-24 Nämndeman, Änkl Per Larsson / Lilla Lundbyskog / Jungfru Katarina Lovisa Rehn Lilla Lundbyskog
1826-10-08 Dräng Karl Jansson Göketorp 24 Dotter Sofia Karolina Debou Göketorp 16
1826-10-08 Änkeman, Torpar Per Olsson Backetorp 27 Dotter Ingrid Larsdotter Lundstugan 26
1826-10-15 Dräng Per Larsson Hansta 24 Dotter Stina Larsdotter Malmberg 24
1826-10-22 Dräng Jon Persson Lunda 29 Piga Kerstin Olsdotter Kåsta ST 34
1826-10-28 Spiksmedsdräng Karl Gustav Askerqvist Spånga Bruk 25 Piga Kerstin Persdotter Söderspånga NG 28
1826-11-05 Son Per Olsson Marsjö ÖG 27 Dotter Kerstin Persdotter Marsjö ÖG 25
1826-10-29 Dräng Erik Ersson Åsen 23 Dotter Ingrid Persdotter Västra Hultstugan 20
1826-10-29 Son Lars Larsson Lunda MG 25 Dotter Ingrid Olsdotter Vretsta MG 22
1826-11-05 Gästgivarson Per Olsson Vretsta ÖG 19 Dotter Karin Ersdotter Hälleråd 19
1826-11-05 Son Erik Larsson Mosstorp 22 Dotter Brita Ersdotter Vad VG 19
1826-11-05 Skattebonde Olof Andersson Kavlinge 27 Dotter Ingrid Jonsdotter Käbbetorp 22
1826-10-29 Dräng Olof Jonsson Stora Sjögetorp 25 Piga Brita Andersdotter Lilla Ölång 23
1826-11-02 Änkling, Son Olof Olsson Kåsta 27 Piga Anna Andersdotter Kåsta 22
1826-11-02 Dräng Per Olsson Vitmossen 22 Dotter Brita Larsdotter Vitmossen 19
1826-11-03 Dräng Erik Persson Kåsta NG 28 Piga Kerstin Larsdotter Lilla Lundbyskog 30
1826-10-29 Dräng Erik Ersson Stora Lundbyskog 23 Piga Brita Larsdotter Lunda MG 25
1826-10-28 Dräng Per Persson Norrspånga VG 27 Dotter Kerstin Persdotter Norra Hävdstugan, Spånga 25
1826-10-29 Dräng Jonas Ersson Lilla Målke 21 Änka Brita Larsdotter Lilla Målke 34
1826-10-29 Dräng Erik Ersson Lunda SG 31 Piga Anna Nilsdotter Lunda SG 25
1826-11-05 Dräng Anders Olsson Bresätter ÖG 33 Piga Anna Persdotter Ålö 24
1826-11-10 Hemmansägare Jon Persson Gäringstorp 26 Dotter Kerstin Ersdotter Gäringe 31
1826-11-02 Drängen Erik Ersson Henala ÖG 33 Änka Brita Larsdotter Hjälpetorp 32
1826-10-29 Husar Erik Olsson Haglund Hacksta HT 24 Piga Kerstin Olsdotter Hacksta 23
1826-11-09 Dräng Lars Gabrielsson Svenstorp 27 Piga Ingrid Larsdotter Tovekärr 28
1826-11-12 Gårdsdräng Per Ersson Skenäs 32 Piga Anna Olsdotter Vik VG 29
1826-11-19 Änkling, Soldat Sven Ram Lunda ST 165 27 Piga Brita Persdotter Stora Lundbyskog 25
1826-12-01 Dräng Gustav Persson Gäringe 26 Dotter Lena Stina Bengtsdot Gäringe 24
1826-11-26 Dräng Jon Jonsson Billsbro MG 21 Piga Anna Andersdotter Billsbro MG 24
1826-12-15 Torpare Nils Mårtensson Qvalsjöstugan 30 Änka Kerstin Larsdotter Qvalsjöstugan 40
1826-12-26 Son Lars Ersson Stora Målke 21 Piga Kerstin Persdotter Stora Målke 22
1826-12-26 Gårdsdräng Erik Larsson Skenäs 23 Piga Kerstin Jonsdotter Skenäs 29
1827-01-06 Hammarsmedsdrän Karl Erik Laurell Billsbro Bruk 24 Dotter Anna Lisa Andersdott Hasselbacken 26
1826-12-26 Dräng Per Persson Söderspånga NG 23 Dotter Brita Persdotter Anderstorp 22
1826-12-26 Dräng Olof Ersson Lyttersta 50 Änka Brita Jonsdotter Lyttersta 47
1826-12-26 Dräng Per Persson Finnstorp VG 32 Änka Karin Larsdotter Finnstorp VG 41
1827-01-08 Hammarsmedsdrän Erik Lännström Högsjö Bruk 30 Piga Anna Persdotter Högsjö Bruk 38
1827-03-09 Hemmansbrukare Lars Larsson Hällgölet 27 Piga Ingrid Ersdotter Östra Vintergatan 30
1827-03-11 Soldat Jan Jonsson Öst Österby ST 29 Piga Maja Stina Nilsdotte Österby ST 24
1827-03-23 Dräng Erik Ersson Ede FG 34 Piga Anna Olsdotter Hagtorp 23
1827-03-30 Dräng Erik Persson Öna, Skedevi Sn. 24 Dotter Anna Kajsa Bengtsdot Gäringe 20
1827-04-16 Son Per Andersson Bliggetorp 20 Piga Brita Olsdotter Bliggetorp 25
1827-04-22 Stalldräng Erik Ersson Högsjö Gård 28 Piga Kerstin Larsdotter Högsjö Gård 21
1827-05-24 Soldat Olof Laudon / Malmbergs ST / 23 Änka Kerstin Olsdotter Källgölet 37
1827-05-24 Torpare Lars Olsson Nyängslund 24 Änka Ingrid Olsdotter Nyängslund 32
1827-06-17 Dräng Olof Larsson Ås 33 Piga Kerstin Larsdotter Ås 23
1827-06-03 Dräng Olof Andersson Läppe 34 Änka Kerstin Nilsdotter Läppe 46
1827-06-24 Dräng Måns Larsson Stora Målke 27 Dotter Kerstin Olsdotter Stora Målke 25
1827-07-15 Son Erik Olsson Norrspånga VG 22 Dotter Ingrid Ersdotter Kåsta UG 26
1827-08-05 Soldat Per Gustav Sohl / Solberga ST / 19 Piga Brita Andersdotter Land 21
1827-09-16 Dräng Jonas Larsson Vittorp, Floda Sn. 28 Dotter Anna Kajsa Olsdotter Vittorpsåsen 21
1827-09-09 Soldat Per Bok Bresätters ST 24 Piga Ingrid Olsdotter Bresätter VG 20
1827-09-09 Son Jon Olsson Mostugan 23 Piga Anna Olsdotter Västervik 24
1827-09-30 Dräng Anders Andersson Nederhulla, Österåkers Sn 26 Piga Ingeborg Karlsdotter Stora Kulltorp 20
1827-09-23 Dräng Anders Larsson dy. Bresätter VG 24 Piga Kerstin Andersdotter Bistorp 25
1827-10-14 Son Gustav Henrik Askerberg Högsjö Bruk 25 Piga Anna Andersdotter Högsjö Kvarn 26
1827-09-30 Dräng Per Persson Olofstorp 34 Dotter Sofia Jonsdotter Olofstorp 17
1827-09-23 Bruksinspektor Petter Ad. Stenback Finspång 27 Jungfru Maria Buschow Högsjö Bruk 23
1827-09-30 Dräng Jan Jansson Kubbetorp 22 Piga Anna Lisa Andersdott Kubbetorp 24
1827-10-02 Son Olof Olsson Borg Berga ST 32 Änka Kerstin Larsdotter Bergalund 36
1827-10-21 Dräng Adam Adamsson Säfstaby NG 23 Dotter Stina Engström Säfstaby VG 31
1827-09-30 Dräng Anders Persson Stora Kulltorp 25 Piga Kerstin Adolfsdotter Stora Kulltorp 22
1827-10-21 Spiksmed Jakob Hökenström Krämbols Bruk, Östra Ving 26 Dotter Anna Olsdotter Brogetorp 23
1827-10-20 Snickare Anders Arnell Högsjö Gård 27 Huspiga Maria Kristina Åhman Högsjö Gård 40
1827-10-21 Dräng Lars Larsson Hacksta 26 Piga Ingrid Olsdotter Hacksta 25
1827-10-21 Dräng Per Larsson Kåsta NG 21 Piga Brita Olsdotter Åtorp 27
1827-10-27 Soldat Olof Stark Starrkärrs ST, Floda Sn. 24 Piga Kajsa Andersdotter Lilla Kulltorp 17
1827-10-23 Betjänt Johan Henning Östlund Skenäs 30 Huspiga Stina Lisa Åkerberg Skenäs 29
1827-10-28 Hemmansägare Per Olsson Malmberg ÖG 25 Dotter Ingrid Ersdotter Nytorp 20
1827-10-28 Dräng Olof Olsson Kåsta UG 21 Dotter Ingeborg Larsdotter Jakobstorp 18
1827-10-21 Son Per Gustavsson Knutstorp 24 Dotter Anna Persdotter Stora Slängbäcken 21
1827-10-21 Dräng Nils Svensson Sjöholmen 27 Dotter Brita Stina Karlsdot Sjöholmen 25
1827-11-11 Son Olof Nilsson Ås 29 Dotter Ingrid Jonsdotter Stora Ölång 21
1827-10-25 Hemmansägare, S Erik Olsson Vännevad 25 Dotter Anna Persdotter Finnstorp ÖG 16
1827-11-08 Son Lars Olsson Vad VG 23 Fosterdott Anna Ersdotter Finnstorp ÖG 17
1827-11-01 Son Erik Olsson Lunda NG 23 Dotter Anna Ersdotter Berga SMG 21
1827-11-02 Dräng Erik Larsson Vad VG 25 Dotter Anna Persdotter Kåsta UG 21
1827-11-29 Son Lars Ersson Sjögöle 23 Dotter Anna Jonsdotter Berga NMG 21
1827-10-28 Son Per Jonsson Ramstorp 22 Dotter Brita Ersdotter Lunda NG 17
1827-10-20 Dräng Karl Karlsson Sandåsen 23 Dotter Kerstin Larsdotter Larstorp 25
1827-10-28 Bonde, Änkling Lars Persson Marsjö ÖG 32 Piga Kerstin Olsdotter Kåsta UG 20
1827-10-21 Son Jakob Olsson Malmberg ÖG 20 Piga Anna Larsdotter Bromma 18
1827-12-26 Son Per Persson Östra Vintergatan 27 Piga Brita Andersdotter Östra Vintergatan 25
1827-11-04 Dräng Olof Ersson Lilla Lundbyskog 27 Dotter Kerstin Ersdotter Bresätter ÖG 25
1827-11-04 Torpare, Änklin Anders Jansson Olsberga 47 Änka Stina Nilsdotter Olsberga 36
1827-10-28 Hemmansägare Lars Ersson Marsjö ÖG 22 Piga Brita Ersdotter Lunda MG 25
1827-10-28 Hemmansägare Lars Jakobsson Vitan 26 Piga Brita Ersdotter Marsjö ÖG 24
1827-11-18 Dräng Lars Petter Jansson Trögbol 22 Dotter Anna Ersdotter Båsenberga VG 25
1827-10-28 Mästersven Adolf Palmqvist Spånga Bruk 23 Piga Stina Kajsa Persdott Spånga Bruk 23
1827-10-21 Soldat Erik Ås Åsens ST 22 Piga Ingrid Andersdotter Vretsta VG 23
1827-11-18 Statdräng Erik Ersson Äng 30 Piga Brita Ersdotter Äng 24
1827-11-04 Son Lars Larsson Galltorp 28 Dotter Kerstin Persdotter Marsjö ÖG 22
1827-11-18 Recrüt ( Soldat Jan Hurtig Lunda MG ST 24 Piga Ingrid Olsdotter Lunda MG ST 24
1827-11-18 Mästersven Karl Segelberg Spånga Bruk 23 Dotter Beata Lovisa Klasdot Hagstugan, Åby 19
1827-11-22 Son Johan Jansson Håltorp 27 Piga Brita Jonsdotter Håltorp 25
1827-12-28 Son, Änkling Erik Jonsson Ede FG 33 Piga Anna Persdotter Tutorp 40
1828-02-03 Dräng Per Persson Lunda FG 25 Piga Anna Stina Lindström Högsjö Kvarn 24
1828-03-04 Soldat Erik Sparf Norrspånga ST 25 Dotter Ingrid Persdotter Vikstorp 21
1828-04-05 Hemmansbrukare, Jon Andersson Övre Vannala 56 Piga Brita Olsdotter Övre Vannala 34
1828-04-07 Dräng Lars Larsson Viala FG 27 Piga Brita Ersdotter Viala FG 24
1828-04-03 Soldat Olof Lång Skallbols ST 22 Piga Ingrid Klasdotter Skallbols ST 25
1828-04-13 Torpare Gustav Andersson Bresätterstugan 30 Piga Anna Lisa Ersdotter Kubbetorp 26
1828-04-24 Dräng Erik Persson Vad VG 23 Piga Ingrid Olsdotter Vad VG 22
1828-04-26 Dräng Per Larsson Vik ÖG 22 Piga Ingrid Larsdotter Lindesberg 25
1828-04-27 Son Per Ersson Oppsala 24 Piga Anna Larsdotter Skeppmyre 23
1828-05-10 Sockenskomakard Jonas Linde Åsstugan 40 Piga Stina Lisa Persdotte Skriven på Socknen 34
1828-05-26 Hemmansbrukare, Olof Olsson Henala ÖG 29 Änka Anna Persdotter Henala ÖG 33
1828-07-05 Dräng Karl Fredrik Hellström Glasmästarstugan 24 Dotter Maria Ulrika Wintero Glasmästarstugan 27
1828-06-24 Son Lars Ersson Kåsta 23 Dotter Brita Olsdotter Kåsta 19
1828-07-18 Son Olof Olsson Brännskogen 21 Dotter Kerstin Ersdotter Sandäng 17
1828-09-27 Dräng Anders Andersson Lunda SG 26 Dotter Maja Stina Wallgren Uggelboda 23
1828-12-02 Husar Lars Larsson Säfstaholm 24 Piga Brita Stina Andersdo Säfstaholm 28
1828-10-12 Husar Lars Fredrik Åhrberg Kesätter 23 Kökspiga Greta Katarina Lunds Kesätter 23
1828-10-05 Dräng Olof Jonsson Säfstaby NG 26 Piga Katarina Jonsdotter Tegelslagartorp 22
1828-10-25 Dräng Per Larsson Vik ÖG 22 Bryggerska Stina Olsdotter Prostgården 24
1828-10-12 Dräng Per Persson Sjögöle 25 Dotter Karin Persdotter Sjögöle 20
1828-10-26 Dräng Lars Larsson Ålö 23 Piga Ingrid Andersdotter Mene 25
1828-10-25 Dräng Erik Ersson Säfstaby ÖG 26 Piga Ingrid Larsdotter Hälleråd 27
1828-10-19 Soldat Per Ört 23 Piga Sofia Persdotter Båsenberga ÖG 25
1828-11-09 Dräng Olof Olsson Ålö 21 Styvdotter Kerstin Larsdotter Sliparbol 26
1828-11-07 Son Lars Jonsson Gate 28 Dotter Anna Ersdotter Hacksta 22
1828-11-09 Son Lars Andersson Vialastugan 26 Dotter Kerstin Olsdotter Nydal 17
1828-10-26 Rusthållare, Än Jon Jonsson dy. Hacksta 23 Piga Anna Jonsdotter Vretsta MG 20
1828-11-02 Torpare Lars Persson Persdal 23 Piga Anna Olsdotter Lunda SG 20
1828-10-26 Dräng Lars Larsson Majors Backa 25 Piga Anna Lovisa Ferngren Gropptorp 26
1828-12-07 Dräng, Änkling Anders Persson Söderspånga MG 40 Änka Anna Olsdotter Västra Kåltorp 37
1828-11-08 Torpare Olof Jonsson Marsjöholm 28 Piga Anna Lisa Olsdotter Lunda NG 23
1828-11-24 Son Per Olsson Kåsta 23 Dotter Brita Ersdotter Kåsta 31
1828-12-21 Torpare Olof Olsson Lilla Brenetorp 18 Piga Ingrid Ersdotter Åsen ÖG 30
1828-11-26 Hemmansägare Per Andersson Vitan 26 Dotter Ingrid Olsdotter Vitan 31
1828-12-07 Torpare Per Mårtensson Birhällstorp 29 Änka Anna Larsdotter Birhällstorp 42
1828-12-26 Torpare, Änklin Per Larsson Rosenlund 42 Piga Ingrid Jonsdotter Rosenlund 30
1828-12-26 Mästersven Johan Pihlblad Billsbro Bruk 24 Piga Kristina Maria Ander Billsbro Bruk 25
1829-01-27 Dräng Per Ersson Åby VG 25 Änka Kerstin Persdotter Åby VG 34
1829-04-21 F.d. Löjtnant Karl Waste Luthander Linköping 59 Änkrfru, D Hedvig Ulrika Elisab Lilla Täppe 56
1829-02-08 Fanjunkare Henrik Owén Lund, Hackvads Sn. 41 Änkefru Maria Katarina Weste Lilla Täppe 40
1829-01-30 Murare, Änkling Anders Jakobsson Säfstaholm 40 Piga Anna Stina Nilsdotte Säfstaholm 29
1829-03-08 Statdräng, Änkl Anders Nilsson Erstorp 62 Piga Kerstin Larsdotter Erstorp 41
1829-04-20 Son Erik Andersson Vittbro 22 Piga Anna Persdotter Vittbro 25
1829-04-10 Dräng Erik Ersson Rude 21 Dotter Anna Ersdotter Östra Rudestugan 23
1829-04-20 Hemmansbrukare, Jonas Jonsson dy. Stora Ölång 30 Piga Brita Månsdotter Stora Ölång 21
1829-04-22 Son Per Persson Lövåker 21 Dotter Brita Olsdotter Lilla Stensätter 22
1829-05-04 Hemmansbrukare, Jon Ersson Åtorp 52 Styvdotter Kerstin Jansdotter Nästorp 47
1829-04-20 Recrüt / Soldat Olof Rehn Lilla Hökhult 30 Dotter Kerstin Larsdotter Buddetorpstugan / Buttorp 26
1829-04-20 Dräng Jan Nilsson Bresätter ÖG 34 Piga Kerstin Ersdotter Bresätter ÖG 23
1829-07-02 Son Petter Persson Mjälnäs 21 Piga Anna Kajsa Karlsdott Mjälnäs 18
1829-06-21 Dräng Erik Nilsson Säfstaby ÖG 27 Dotter Kerstin Olsdotter Säfstaby ÖG 26
1829-06-14 Dräng, Änkling Per Andersson Söderspånga SG 32 Hushållers Gustava Taberman Lunda FG 28
1829-06-14 Hemmansägare Per Olsson Käbbetorp 22 Dotter Anna Stina Jonsdotte Olofstorp 16
1829-06-24 Son Karl Adolf Klasson Fränntorp 27 Dotter Ingrid Nilsdotter Jansberg 27
1829-06-24 Son Erik Larsson Nästorp 42 Dotter Kerstin Andersdotter Kavlinge 39
1829-08-11 Sockengarvare, Petter Ternström Terneborg, Lännäs Sn. 36 Änka, Mada Anna Kristina Holmbe Ärnebäcks Krog 43
1829-09-12 Gårdssmed Johan Hermansson Kesätter 21 Trädgårdsm Beata Ulrika Hallgre Kesätter 22
1829-10-18 Recrüt  / Solda Per Glad Ängs ST 24 Piga Kristina Jonsdotter Österby NG 32
1829-10-18 Dräng Johan Petter Persson Ormön / Virensö 25 Piga Katarina Ersdotter Äskedalen 24
1829-10-18 Dräng Klas Petter Larsson Hissjö, Floda Sn. 25 Piga Ingrid Larsdotter Svantorp 24
1829-11-01 Snickare Erik Gustav Keding Kesätter 29 Huspiga Brita Berglöf Prostgården 23
1829-11-01 Dräng Per Persson Båsenberga ÖG 30 Piga Brita Stina Jonsdott Båsenberga ÖG 21
1829-11-01 Torpare Per Ersson Åbylund 25 Piga Ingrid Persdotter Norrspånga ÖG 22
1829-11-03 Dräng Jon Jonsson Vretsta MG 29 Dotter Kerstin Olsdotter Vik VG 21
1829-10-18 Skräddardräng David Torngren Sandåsen 29 Piga Ingrid Jonsdotter Kaplansgården 26
1829-11-01 Recrüt / Soldat Olof Flack Ålö ST 28 Piga Kerstin Ersdotter Billsbro Bruk 22
1829-10-18 Dräng Olof Larsson Ålö SG 32 Piga Marit Ersdotter Bistorp 32
1829-10-18 Hemmansägare, Ä Olof Jonsson Finnstorp VG 45 Änka Brita Gustavsdotter Österby UG 38
1829-11-01 Dräng Per Persson Vad ÖG 24 Piga Anna Jonsdotter Vad ÖG 25
1829-10-17 Änkling, Skatte Anders Karlsson Västtorp, Österåkers Sn. 45 Piga Brita Andersdotter Norra Mårtenstugan 34
1829-11-12 Son Per Jonsson Berga NMG 31 Dotter Ingrid Larsdotter Vik ÖG 21
1829-11-01 Dräng Lars Ersson Vretsta VG 29 Piga Kerstin Jonsdotter Vretsta MG 24
1829-10-25 Dräng Olof Ersson Norrspånga VG 31 Piga Anna Olsdotter Kåsta NR 26
1829-11-01 Son Anders Olsson Ede KG 25 Dotter Anna Persdotter Bromma 18
1829-11-01 Son Erik Larsson Östra Nytorpstugan 30 Piga Anna Larsdotter Marsjö MG 24
1829-11-01 Son Erik Larsson Vadslund 22 Piga Anna Persdotter Vad ÖG 20
1829-11-08 Dräng Erik Larsson dä. Säfstaby ÖG 25 Dotter Brita Persdotter Säfstaby ÖG 18
1829-10-25 Dräng Olof Larsson Söderspånga NG 31 Dotter Karin Jonsdotter Sörtorp 24
1829-11-01 Dräng Jakob Ersson Marsjö MG 31 Dotter Anna Jonsdotter Marsjö MG 16
1829-10-23 Torpare, Änklin Lars Larsson Kåstastugan 55 Änka Brita Persdotter Utgölsstugan / Uddgölstug 43
1829-11-01 Hemmansägare Per Persson dy. Norrspånga VG 30 Piga Anna Jonsdotter Berga SG 22
1829-11-07 Dräng Lars Olsson Viala FG 21 Piga Anna Larsdotter Viala FG 26
1829-11-01 Son Erik Larsson Västorp 30 Piga Kerstin Larsdotter Karstorp 30
1829-11-15 Son Lars Larsson Marsjölund 21 Dotter Kerstin Andersdotter Majtorp 20
1830-02-21 Dräng Per Persson Herrfallet, Lännäs Sn. 32 Piga Stina Jonsdotter Stora Lundbyskog 37
1829-11- Dräng Karl Petter Ersson Henala 25 Piga Inga Lisa Hellström Henala 28
1829-11-15 Torpare, avsked Lars Bom Skogaberg Dotter Brita Stina Ström Lilldalen
1829-11-09 Lars Ersson Viala FG 25 Piga Kerstin Olsdotter Viala SG 26
1829-11-29 Torpare Erik Olsson Fredriksberg 35 Piga Anna Larsdotter Prostgården 28
1829-11-08 Husar Lars Gärling Gäringe HT 20 Piga Brita Larsdotter Låttra 21
1829-11-15 Änkling, Torpar Jonas Jonsson Sjölund, Stora Sjögetorp 26 Piga Inga Andersdotter Sjölund, Stora Sjögetorp 29
1830-08-26 Änkling, Avsked Göran Ask Göransdal, Fallkärr 50 Änka Anna Ersdotter Skiljebäcken, Marsjö 46
1829-12-12 Dräng Erik Ersson Solberga 24 Dotter Ingrid Persdotter Lövåker 27
1829-12-26 Soldat Per Erik Svärd Ekebergs ST 19 Piga Brita Jonsdotter Ede FG 24
1830-01-06 Dräng Per Jonsson Läppe 23 Dotter Brita Ersdotter Läppe 20
1830-03-04 Dräng Lars Karlsson Skrattorp, Askers Sn. 25 Piga Johanna Persdotter Haddetorp 21
1830-02-14 Befallningsman Karl Karlsson Säfstaholm 30 Piga Anna Holmberg Säfstaholm 28
1830-02-21 Dräng Anders Persson Åby ÖG 25 Piga Anna Andersdotter Gamla Skepparstugan 29
1830-03-14 Dräng Erik Jonsson Gäringe 24 Dotter Kerstin Ersdotter Myngen 19
1830-05-04 Dräng Jon Andersson Majtorp 24 Piga Anna Ersdotter Majtorp 28
1830-05-30 Son Erik Jonsson Ålsätter 25 Piga Karin Jonsdotter Ålsätter 18
1830-05-31 Jägare Johan Sandberg Säfstaholm 28 Piga Ingeborg Jonsdotter Kesätter 24
1830-06-24 Son Olof Jonsson Östra Mostugan 29 Piga Anna Olsdotter Åsen 38
1830-09-09 Kyrkvärd, Rusth Lars Olsson Vik 35 Dotter Ingrid Ersdotter Skeppmyre 19
1830-10-31 Dräng Lars Larsson Boo, Boo Sn. 41 Piga Katarina Persdotter Nya Gräv 35
1830-10-28 Dräng Anders Andersson Söderspånga 37 Piga, Änka Brita Josiadotter Östra Källarstugan 36
1830-10-31 Dräng Erik Larsson Mellan Vannala 23 Dotter Kerstin Larsdotter Stora Kesätterstugan 33
1830-10-31 Dräng Olof Olsson Baggetorp 26 Dotter Ingrid Ersdotter Rude 26
1830-10-31 Dräng Lars Mårtensson Vik VG 30 Dotter Kerstin Olsdotter Viala ÖG 23
1830-10-30 Skräddardräng Erik Persson Sandåsen 23 Piga Anna Olsdotter Hacksta 23
1830-10-28 Son Jon Larsson Stora Lundbyskog 20 Dotter Anna Ersdotter Lundtorp 15
1830-10-31 Dräng Per Ersson Stora Lundbyskog 26 Dotter Kerstin Ersdotter Hälleråd 22
1830-10-31 Dräng Per Larsson Söderspånga NG 26 Piga Ingrid Larsdotter Stora Lundbyskog 22
1830-10-31 Dräng Per Larsson Lundtorp 21 Piga Kerstin Larsdotter Lunda MG 20
1830-10-31 Dräng Erik Ersson Åby VG 25 Piga Anna Persdotter Norrspånga ÖG 33
1830-10-31 Dräng Jon Larsson Viala FG 26 Piga Brita Stina Engs.... Sköldnäs KG 35
1830-11-18 Son Lars Ersson Galltorp 23 Dotter Brita Jonsdotter Berga NMG 28
1830-11-04 Son Per Persson Vadstorp 26 Dotter Kerstin Olsdotter Gäringestugan 27
1830-12-12 Torpare Anders Olsson Munktorpstugan 31 Dotter Anna Stina Klasdotte Fränntorp 31
1830-11-07 Dräng Erik Olsson Vittbro 29 Dotter Anna Persdotter Vittbro 29
1830-11-05 Dräng Erik Larsson Marsjö ÖG 30 Dotter Anna Brita Ersdotter Marsjö ÖG 19
1830-12-26 Son Olof Olsson Bondgölet 29 Piga Maja Greta Ersdotter Bondgölet 25
1830-11-13 Torpare, Änklin Erik Andersson Udden 42 Piga Anna Jakobsdotter Udden 26
1830-11-18 Dräng Per Larsson Söderspånga NG 25 Dotter Anna Jonsdotter Mellan Vannala 28
1830-12-26 Måg, Änkling Jonas Andersson Finninge 31 Piga Maja Stina Ersdotter Finninge 23
1830-12-26 Mjölnardräng Klas Magnus Malmqvist Högsjö Kvarn 46 Piga Ingrid Andersdotter Högsjö Bruk 25
1831-02-04 Son Olof Olsson Norra Lundastugan 20 Piga Maja Stina Lundström Åsen VG 24
1831-02-04 Dräng Erik Ersson Lövholmen 23 Dotter Kerstin Olsdotter Nyängslund 26
1831-04-28 Dräng Anders Larsson Billsbro MG 34 Dotter Anna Ersdotter Janslund, Söderspånga 22
1831-05-05 Dräng Lars Olsson Ålö 22 Piga Anna Larsdotter Ålö 29
1831-05-14 Dräng Per Persson Spånga Kvarn 30 Dotter Ingrid Ersdotter Berga NG 23
1831-05-15 Dräng Anders Ersson Malmberg VG 34 Piga Kerstin Persdotter Malmberg VG 30
1831-05-23 Son Peter Bengtsson Hulta, Östra Vingåkers Sn 24 Piga Maja Kajsa Ersdotter Ålsätter 22
1831-06-24 Gesäll Fredrik Jansson Billsbro MG 24 Dotter Ingrid Persdotter Billsbro MG 24
1831-08-07 Skattebonde, Än Per Larsson Kåsta UG 42 Piga Anna Olsdotter Nästorp 36
1831-11-05 Dräng Olof Persson Låttra 28 Piga Anna Persdotter Stora Målke 29
1831-12-26 Son Olof Gustavsson 25 Piga Brita Andersdotter 20
1831-12-14 Soldat Olof Larsson Blycker Sätratorps ST 20 Dotter Brita Nilsdotter Jansberg, Lunda 21
1831-10-30 Dräng Per Persson Lilla Brene 25 Piga Johanna Jonsdotter Vik VG 26
1831-10-23 Dräng Erik Ersson Vik ÖG 25 Piga Brita Klasdotter Vik ÖG 21
1831-10-27 Nämndeman, Änkl Erik Olsson Finnstorp 29 Dotter Anna Jonsdotter Stora Kulltorp 19
1831-11-06 Dräng Lars Larsson Ålsätter 23 Dotter Anna Jonsdotter Ålsätter 21
1831-10-27 Hemmansägare Per Ersson Gropptorp 26 Piga Brita Jonsdotter Stora Kulltorp 25
1831-10-23 Dräng Lars Larsson Sjögöle 21 Piga Ingrid Olsdotter Svantorp 24
1831-10-25 Soldat Karl Fredrik Skott Dal 22 Dotter Stina Kajsa Ryd Rude ST 18
1831-10-23 Dräng Klas Jonsson Österby NG 23 Piga Brita Kajsa Larsdott Österby UG 24
1831-10-29 Son Erik Olsson Källmostugan, Vretsta 26 Piga Anna Andersdotter Baggetorp 27
1831-10-30 Dräng Per Larsson Hacksta 44 Piga Anna Andersdotter Hacksta 28
1831-10-25 Bonde Anders Larsson Ringeråd 24 Piga Kerstin Olsdotter Läppe 36
1831-11-03 Son Erik Jonsson Hacksta 30 Piga Kerstin Olsdotter Vad VG 27
1831-11-17 Son Lars Olsson Kåsta 24 Dotter Ingrid Olsdotter Äspetorp 24
1831-11-17 Son Per Ersson Lasstorp 23 Dotter Brita Ersdotter Hjälmarstorp 24
1831-10-30 Gårdsdräng Erik Olsson Högsjö 30 Dotter Kerstin Larsdotter Bresätter VG 19
1831-10-29 Dräng Olof Persson Söderspånga NG 27 Piga Anna Persdotter Söderspånga NG 27
1831-10-30 Dräng Jakob Jakobsson Lövholmen 20 Dotter Kerstin Persdotter Norrspånga VG ST 20
1831-12-26 Hemmansbrukare Anders Svensson Stora Lundbyskog 46 Piga Kerstin Larsdotter Stora Lundbyskog 31
1831-11-13 Husar Lars Lundqvist Oppeberga HT 22 Piga Ingeborg Olsdotter Billsbro MG 25
1831-12-26 Dräng Lars Larsson Vad Ög 30 Dotter Brita Jonsdotter Vad VG 30
1831-12-17 Orangerare Johan Peter Wennström Säfstaholm 29 Demoselle Margareta Katarina S Säfstaholm 30
1831-12-18 Torpare Per Ersson Baggetorp, Tovekärr 33 Dotter Anna Mårtensdotter Baggetorp, Tovekärr 25
1831-11-25 Soldat Jon Fritz Malmbergs FG ST 23 Piga Anna Persdotter Vretsta Vg 33
1831-11-20 Husar Johan Jonsson Hjelm Kesätters HT 20 Piga Brita Persdotter Kesätters HT 25
1831-12-21 Dräng Jonas Andersson Mene 35 Piga Brita Ersdotter Lunda HT 45
1831-12-26 Dräng Erik Larsson Österby NG 30 Piga Brita Larsdotter Österby NG 32
1832-01-06 Dräng, Änkling Per Larsson Kåsta UG 25 Piga Anna Jonsdotter Lagersberg 31
1832-02-12 Dräng Erik Olsson Skrattorp, Askers Sn. 26 Piga Anna Stina Ersdotter Högsjö Bruk 25
1832-03-25 Trädgårdsdräng Jonas Fredrik Lindberg Säfstaholm 26 Huspiga Lena Sofia Österholm Säfstaholm 30
1832-04-20 Dräng Peter Johan Olsson Lyttersta 29 Piga Brita Larsdotter Rosendal 33
1832-04-27 Hemmansbrukare Karl Gustav Andersson Finnstorp 25 Piga Anna Maja Jonsdotter Finnstorp 23
1832-06-17 Dräng Anders Olsson Finningefallet 26 Piga Kerstin Larsdotter Finningefallet 32
1832-11-09 Soldat Johan Rask Ärnebäcks ST 26 Piga Maja Jansdotter Svarttorp VG 33
1832-07-01 Dräng Erik Ersson Viala FG 25 Piga Karin Nilsdotter Viala FG 24
1832-07-08 Dräng Erik Larsson Lagöle 22 Piga Brita Andersdotter Lagöle 24
1832- Bruksskrivare Anders Kylander S:t Hedvigs Förs., Norrkö 32 Hushållers Johanna Moberg Lunda FG 25
1832-10-23 Änkoman Jonas Ersson Österby NG 67 Piga Anna Nilsdotter Ede FG 39
1832-10-28 Kommunister Hampus Magnus Westerberg Vimmerby 35 Demoisell Inga Gustava Luthand Lilla Täppe 33
1832-10-25 Avskedad Soldat Simon Kåhre Lilla Simonstorp / Viesun 52 Änka Anna Larsdotter Grindstugan, Kåsta 35
1832-10-21 Dräng Lars Erik Olsson Vretsta ÖG 26 Piga Brita Stina Olsdotte Vretsta ÖG 20
1832-10-21 Dräng Karl Gustav Malmberg Karlslund, Marsjö 29 Piga Ingrid Larsdotter Marsjö Vittorp 21
1832-10-28 Son Per Olsson Brogetorp 24 Piga Anna Persdotter Brogetorp 17
1832-10-28 Dräng Lars Andersson Stora Målke 24 Dotter Ingrid Olsdotter Brogetorp 26
1832-10-27 Dräng Per Larsson Vik VG 28 Piga Anna Ersdotter Stora Målke 31
1832-11-04 Dräng Anders Olsson Spånga Kvarn 23 Dotter Ingrid Olsdotter Norrspånga VG 24
1832-10-21 Torpare, Änkoma Lars Larsson Uddgölstugan / Utgölsstug 58 Piga Ingrid Olsdotter Nytorp 35
1832-10-28 Dräng Lars Ersson Norra Hanstastugan 23 Piga Ingrid Ersdotter Malmberg VG 26
1832-10-25 Dräng Per Olsson Kåsta NG 30 Dotter Ingeborg Olsdotter Lövhälla 30
1832-11-04 Dräng, Son Per Andersson Stora Sjögetorp 25 Piga Anna Persdotter Åby VG 21
1832-11-01 Dräng Lars Larsson Båssbro 28 Dotter Kerstin Andersdotter Viala FG 22
1832-10-27 Husar Per Eklund 22 Piga Kerstin Larsdotter Viala FG 26
1832-11-25 Hemmansbrukare Lars Larsson Sköldnäs ÖG 28 Dotter Kerstin Jonsdotter Marsjö VG 23
1832-11-08 Dräng Lars Larsson Åsen ÖG 30 Dotter Brita Persdotter Oppeberga 21
1832-10-25 Dräng, Son Olof Larsson Galltorp 27 Dotter Anna Persdotter Oppeberga 21
1832-10-27 Son Olof Ersson Galltorp 28 Piga Ingrid Persdotter Vretsta VG 20
1832-11-04 Son Erik Ersson Oppsala 22 Dotter Brita Larsdotter Östra Hultstugan 24
1832-11-04 Son Lars Olsson Sjögöle 19 Fosterdott Kerstin Olsdotter Rude 24
1832-11-04 Dräng Olof Jansson Lilla Lundbyskog 26 Piga Anna Persdotter Gäringstorp 22
1832-12-27 Son Per Persson Vad VG 20 Dotter Brita Olsdotter Gate 19
1832-12-26 Dräng Lars Persson Lyttersta 21 Dotter Anna Maja Olsdotter Lyttersta 24
1832-12-26 Torpare Magnus Persson 26 Piga Annika Andersdotter Stenstorp 21
1832-12-23 Stalldräng Erik Olsson Högsjö Bruk 27 Piga Ingrid Jonsdotter Högsjö Bruk 23
1832-12-28 Dräng Anders Andersson Åsen 25 Piga Brita Kajsa Mossberg Vidåker 21
1832-12-26 Dräng Lars Persson Marsjö ÖG Änka Kerstin Persdotter Marsjö ÖG
1832-12-26 Änkoman Olof Persson Billsbro ÖG 39 Änka Johanna Lennström Billsbro ÖG 40
1833-02-03 Dräng Lars Persson 31 Piga Kerstin Olsdotter Säfstaby 25
1833-04-07 Torparson Bonde Ersson Myngen 19 Piga Kerstin Persdotter Solberga 21
1833-04-07 Stalldräng Karl Erik Lindberg Lunda FG 27 Piga Karolina Karlsdotter Lunda FG 23
1833-05-05 Dräng Lars Persson Söderspånga 30 Änka Kerstin Persdotter Söderspånga 35
1833-05-30 Hemmansägare Lars Larsson dy. Galltorp 31 Piga Kerstin Ersdotter Kavlinge 23
1833-05-27 Hemmansägare Lars Olsson Haddetorp 43 Änka Anna Ersdotter Malmberg ÖG 41
1833-06-23 Manufaktursmeds Anders Tolf Högsjö Bruk 21 Piga Anna Greta Dalin Högsjö Bruk 28
1833-07-14 Manufaktursmeds Per Gustav Bark Högsjö Bruk 26 Piga Anna Stina Andersdot Högsjö Bruk 25
1833-06-28 Bonde Erik Ersson Buddetorp 51 Fosterdott Anna Larsdotter Sjögöle 22
1833-09-17 Bruksinspektor Nils Daniel Holm 32 Demoiselle Emma Sofia Buschow 26
1833-10-27 Manufaktursmeds Karl Fredrik Boman Brevens Bruk, Askers Sn. 27 Piga Ingrid Ersdotter Arn Västra Björkholmen 25
1833-10-11 Dräng Lars Persson Svenstorp 21 Dotter Kerstin Andersdotter Svenstorp 21
1833-10-24 Änkoman, Torpar Lars Andersson Hagstugan, Åby 43 Dotter Brita Olsdotter Säfstaby ÖG 35
1833-10-26 Torparson Olof Larsson Skyttstugan 24 Piga Anna Simonsdotter Lilla Täppe 27
1833-10-20 Dräng Olof Ersson Sliparbol 29 Piga Anna Andersdotter Sliparbol 24
1833-12-26 Son Per Jonsson Fredrikstorp 23 Piga Anna Persdotter Nya Skepparstugan 22
1833-10-20 Dräng Olof Andersson Brännskogen 30 Piga Brita Ersdotter Brännskogen 33
1833-11-03 Dräng Olof Olsson Gustavsberg 23 Piga Kerstin Ersdotter Kåsta NG 24
1833-11-10 Son Erik Larsson Fallet 25 Piga Kerstin Larsdotter Stockbäcken 28
1833-11-10 Sexman, Änkling Erik Larsson Ålö 34 Piga Anna Persdotter Bistorp 28
1833- Son Anders Persson Petterslund 26 Dotter Stina Larsdotter Nydal 29
1833-10-29 Son Olof Larsson Gäringstorp 26 Piga Kerstin Larsdotter Solberga 24
1833-11-20 Son Per Larsson Tovekärr 32 Dotter Ingrid Andersdotter Hjälpetorp 26
1833-11-20 Dräng Lars Ersson Åsen ÖG 37 Piga Brita Larsdotter Åsen ÖG 32
1833-11-03 Dräng Per Jansson Sunda, Skedevi Sn. 29 Dotter Anna Larsdotter Käbbetorp 33
1833-11-07 Dräng Erik Jonsson Norrspånga VG 24 Dotter Kerstin Olsdotter Säfstaby VG 25
1833-11-08 fd. Inspektor, Lars Wingqvist Skenäs 58 Hushållers Anna Olsdotter 35
1833-10-27 Dräng Erik Larsson Vad VG 27 Piga Kerstin Jonsdotter Vad ÖG 28
1833-11-10 Torpare, Änkoma Per Johansson Perstorp, Göketorp 57 Änka Anna Olsdotter Perstorp, Göketorp 47
1833-11-02 Son Erik Andersson Henala 23 Piga Brita Persdotter Skeppmyre 27
1833-11-02 Dräng Per Ersson Skeppmyre 23 Dotter Anna Larsdotter Gillbergatorp 28
1833-11-15 Hemmansägare Erik Persson Kåsta UG 23 Dotter Brita Persdotter Simonstorp 23
1833-12-26 Soldat Johan Petter Jarl Oppsala ST 23 Piga Brita Persdotter Würtemberg 20
1833-11-03 Son Per Larsson Stockbäcken 24 Dotter Anna Persdotter Malmberg 27
1833-11-07 Torpare, Änkoma Olof Olsson Södra Lindåsen 43 Dotter Brita Larsdotter Östra Nytorpsstugan 37
1833-11-14 Son Olof Olsson Kåsta NG 21 Dotter Anna Ersdotter Hjälmarstorp 23
1833-11-03 Soldat Olof Brink Torp, Österåker 24 Dotter Brita Ersdotter Åby ÖG 23
1833-11-10 Torpare Olof Olsson Sandvik 43 Piga Kerstin Persdotter Sandvik 22
1833-12-03 Son Lars Larsson Vik ÖG 21 Piga Brita Persdotter Vik VG 26
1833-11-23 Dräng, Änkoman Olof Olsson Hacksta 37 Dotter Anna Abrahamsdotter Vikstorp 25
1833-12-26 Dräng Lars Larsson Lilla Kulltorp 45 Änka Brita Ersdotter Lilla Kulltorp 34
1833-12-30 Hemmansägare Lars Larsson Stora Målke 40 Änka Kerstin Persdotter Stora Målke 30
1833-11-25 Dräng Mårten Persson Åby VG 22 Dotter Ingrid Jonsdotter Mellan Vannala 24
1833-12-26 Dräng Lars Jansson Ellfalla 23 Dotter Anna Ersdotter Ellfalla 28
1833-12-22 Dräng Anders Andersson Västra Vintergatan 22 Piga Brita Karlsdotter Västra Vintergatan 20
1833-12-26 Torpare Anders Andersson Lilla Snåret 47 Dotter Anna Jonsdotter Lilla Snåret 43
1833-12-29 Mjölnardräng Jonas Åkerlind Spånga Kvarn 26 Dotter Brita Jakobsdotter Norrspånga 25
1833-12-26 Son Lars Persson Vikstorp 25 Dotter Stina Gustavsdotter Hansjötorp 28
1834-01-06 Skeppare Hans Sjöholm Notboda, Lännäs Sn. 26 Dotter Kerstin Persdotter Läppe 27
1834-03-16 Gästgivare, Hem Erik Jonsson Ålsätter 32 Dotter Ingeborg Larsdotter Morjanå 21
1834-02-14 Dräng Olof Jonsson Norrspånga 28 Dotter Brita Andersdotter Kåsta UG 20
1834-03-18 Dräng Erik Persson Stavhälla Hamn 32 Dotter Brita Olsdotter Övre Stavhälla 20
1834-03-25 Rättare Per Persson Lilla Brene 30 Dotter Brita Persdotter Skallbol 27
1834-04-21 Torpare Karl Adolf Klasson Norra Åtorpsstugan 32 Dotter Ingrid Larsdotter Vannalalund 25
1834-04-13 Soldat Erik Hane / Hansta ST / 52 Änka Kerstin Persdotter Hansta ST 57
1834- Skolmästare, S. Olof Wikander 27 Mad. Anna Kristina Östers Kaplansgården 19
1834-04-20 Stalldräng Per Persson Säfstaholm 27 Piga Ingrid Ersdotter Säfstaholm 22
1834-04-20 Smed Karl Erik Engqvist Målvikstorp 21 Piga Elisabet Fredin Säfstaholm 27
1834-04-20 Gårdsskräddare Jonas Sandell Säfstaholm 28 Piga Kerstin Ersdotter Säfstaholm 37
1834-05-19 Dräng Olof Karlsson Bärle 29 Piga Anna Andersdotter Bärle 28
1834-06-05 Son Lars Abrahamsson Vikstorp 31 Piga Brita Persdotter Vik VG 30
1834-07-10 Dräng Olof Olsson Norrspånga VG 27 Änka Anna Jonsdotter Norrspånga VG 27
1834-09-28 Dräng Per Jansson Äskedalen 28 Piga Johanna Klasdotter Fränntorp 23
1834-10-14 Son Lars Larsson Låttra 25 Piga Kerstin Ersdotter Låttra 27
1834-10-03 Son Per Ersson Stora Lundbyskog 28 Dotter Anna Ersdotter Lunda MG 19
1834-10-05 Dräng Petter Larsson Baggetorp 17 Piga Stina Kajsa Gustavsd Baggetorp 2?
1834-10-21 Sergeant Axel Casimir Ekström Övre Stavhälla Demoiselle Sofia Elisabet Rydbe Skenäs
1834-11-14 Skomakare, Änke Petter Gellerström 50 Piga Anna Persdotter Billsbro MG 40
1834-10-26 Inspektor Johan Petter Törnqvist Åhlberga Bruk / Ej i V.Vi 29 Mansell Ulrika Kristina Grun Spånga 40
1834-10-28 Son Lars Persson Solberga 29 Piga Anna Andersdotter Solberga 22
1834-10-28 Dräng Jon Jonsson Remsnidartorp 21 Piga Stina Olsdotter Högbrunn 22
1834- Dräng Erik Andersson Högbrunn 21 Piga Kerstin Ersdotter Högbrunn 21
1834-10-26 Dräng Anders Lundqvist Uppgenne, Östra Vingåkers 23 Piga Kristina Ersdotter Säfstaholm 30
1834-10-25 Torpare, Änkoma Erik Ersson Stavhällsstugan 37 Piga Brita Larsdotter Skallbol 33
1834-10-23 Son Erik Ersson Viala SG 26 Sondotter Kristina Jonsdotter Hacksta 31
1834- Son Per Andersson Vialastugan 29 Piga Anna Ersdotter Berga SMG 25
1834-10-19 Torpare Petter Farendahl 30 Piga Stina Larsdotter Prostgården 25
1834-10-30 Dräng Lars Ersson Henala ÖG 33 Piga Kerstin Olsdotter Åsen ÖG 25
1834-11-01 Dräng Olof Olsson Hero Övre Vannala 42 Piga Kerstin Larsdotter Hult 39
1834-11-20 Bonde Joel Joelsson Vännevad 22 Dotter Brita Persdotter Sköldnäs 19
1834-11-20 Bonde Per Persson Vännevad 28 Dotter Anna Joelsdotter Vännevad 19
1834-10-20 Mästersven Johan Lennström Billsbro Bruk 34 Piga Anna Stina Berggren Kaplansgården 23
1834-11-04 Dräng Lars Ersson Åby VG 26 Änka Anna Larsdotter Häggenslund 40
1834-11-29 Torpare, Änkoma Anders Ersson Västra Nybrostugan 58 Piga Kerstin Olsdotter Söderspånga NG 41
1834-12-26 Torpare Olof Olsson Strömsnäs 28 Dotter Anna Brita Ersdotter Strömsnäs 24
1834-12-16 Torpare Per Persson Lundbytorp 59 Piga Anna Persdotter Lundbytorp 39
1834-12-21 Torpare Olof Andersson Olofsberg 64 Piga Anna Olsdotter Malmberg MG 52
1834-12-30 Hemmansägare Erik Persson Stockbäcken 28 Dotter Anna Larsdotter Stockbäcken 23
1834-12-23 Torpare Per Larsson Gustavsberg Piga Ingeborg Ersdotter Berga SG
1835-02-13 Son Lars Ersson 24 Piga Ingeborg Olsdotter Stora Sjögetorp 23
1835-03-24 Son Erik Larsson Västorp 37 Piga Anna Persdotter Norrspånga ÖG 40
1835-04-10 Hemmansägare Olof Jonsson Sjögöle 51 Änka Brita Olsdotter Rude 48
1835-04-20 Dräng Olof Persson Gunviken 30 Änka Marit Larsdotter Larslund 35
1835-04-20 Stalldräng Per Persson Prostgården 21 Ladugårdsp Anna Gustavsdotter Prostgården 22
1835-05-24 Soldat Lars Gask Solberga ST 27 Piga Ingrid Ersdotter Perstorp 36
1835-05-28 Torpare Per Ersson Tutorp 22 Piga Anna Persdotter Tutorp 24
1835-05-18 Spiksmedsdräng Isak Skär...... 23 Piga Maria Katarina Skült Spånga Bruk 19
1835-06-08 Manufaktursmeds Johan Welin Krämbols Bruk, / Östra Vi 28 Piga Beata Charlotta Holm Åsen 23
1835-06-24 Torpare Lars Olsson Lind.... 30 Piga Kerstin Persdotter Lind.... 28
1835-07-17 Avskedad Soldat Erik Sköldman Rude 63 Dotter Brita Olsdotter Buddetorp 37
1835-08-16 Dräng Jonas Larsson Sandängen 29 Piga Anna Persdotter Sandängen 23
1835-08-28 Dräng Olof Olsson Kesätter 30 Piga Ingrid Larsdotter Kesätter 32
1835-09-17 Dräng Per Ersson Solberga 23 Piga Ingeborg Persdotter Bäckstugan 29
1835-11-01 Dräng Erik Larsson Väsby, Julita Sn. 24 Piga Anna Katarina Hagber Skolhuset 30
1835-10-16 Trädgårdsmästar Karl Gustav Hallgren Skenäs 25 Hushållers Anna Stina Sjöberg Skenäs 39
1835-11-01 Skräddarmästare Jonas Sandell Dammen 30 Piga Sara Lisa Ersdotter Övre Vannala 25
1835-11-08 Drängen Johan Ersson Sköldnäs VG 31 Piga Brita Jonsdotter Mjälnäs 25
1835-11-12 Son Olof Ersson Billsbro VG 21 Dotter Anna Persdotter Vretsta VG 21
1835-10-25 Son Olof Olsson Vretstalund 21 Piga Brita Olsdotter Lunda SG 22
1835-11-08 Son Per Erik Bark Äsplunda 28 Dotter Stina Kajsa Ersdotte Norrspånga VG 24
1835-10-20 Dräng Mårten Mårtensson Spånga Kvarn 27 Piga Brita Ersdotter Vretsta ÖG 25
1835-10-30 Dräng Anders Persson Åsen ÖG 30 Piga Stina Svensdotter Åsen ÖG 30
1835-10-25 Dräng Olof Ersson Vretsta VG 26 Piga Kerstin Jonsdotter Marsjö ÖG 27
1835-11-01 Son Per Ersson Stora Sjögetorp 22 Piga Kerstin Olsdotter Mosstorp 25
1835- Änkoman Anders Petter Ersson Hjälpetorp 24 Dotter Magdalena Andersdott Hjälpetorp 26
1835-10-25 Dräng Erik Persson Sliparbol 28 Piga Anna Larsdotter Land 28
1835-10-30 Dräng Erik Persson Finninge 34 Piga Brita Maja Olsdotter Finninge 21
1835-11-22 Son Erik Ersson Myngen 27 Piga Johanna Bengtsdotter Görtslinge 24
1835-10-23 Son Per Karlsson Bältstickarstugan 24 Dotter Anna Persdotter Lagstugan 28
1835-11-08 Son Erik Jakobsson Norrspånga ÖG 22 Dotter Kerstin Persdotter Norrspånga VG 28
1835-10-23 Dräng Erik Olsson Viala FG 24 Piga Anna Olsdotter Buddetorp 25
1835-11-01 Dräng Lars Olsson Rude 23 Dotter Anna Persdotter Mellan Vintergatan 25
1835-11-08 Son Lars Larsson Östra Vadsstugan 23 Änka Kerstin Larsdotter Västra Skallbolstugan 40
1835-12-24 Son Lars Ersson Skenäs Såg 23 Dotter Ingrid Larsdotter Ekeberg 21
1835-12-27 Dräng Erik Olsson Ekeberg 21 Dotter Kerstin Larsdotter Ekeberg 26
1835-11-15 Dräng Olof Olsson Ekeberg 25 Dotter Anna Ersdotter Ilinge 25
1835-12-27 Son Per Nilsson Krigsberg 28 Dotter Anna Olsdotter Bondgölet 36
1835-11-15 Hemmansägare Anders Olsson Lundtorp 42 Piga Ingrid Olsdotter Lundtorp 27
1835-12-28 Dräng Erik Olsson Vad VG 26 Dotter Beata Ersdotter Ellfalla 25
1835-12-26 Dräng Karl Gustav Welin Äspetorp 29 Piga Katarina Charlotta B Äspetorp 32
1835-12-20 Dräng Erik Persson Ellfalla 22 Dotter Anna Persdotter Ellfalla 22
1835-12-26 Dräng Erik Larsson Säfstaby ÖG 24 Dotter Ingrid Persdotter Säfstaby ÖG 22
1835-12-24 Dräng Anders Karlsson Dammstugan 24 Dotter Anna Lisa Olsdotter Dammstugan 22
1835-12-26 Son Erik Larsson Dalstugan 26 Piga Anna Maja Magnusdott Dalstugan 20
1835-12-27 Dräng Anders Gustavsson Knutstorp 23 Piga Anna Ersdotter Knutstorp 22
1835-12-26 Son Olof Andersson Lindbol 33 Piga Anna Katarina Ersdot Lindbol 17
1836-01-10 Torpare, Änkoma Anders Persson Grindstugan, Stavhälla 44 Änka Brita Maja Gustavsdo Grindstugan, Stavhälla 45
1836- Betjänt Johan Wilhelm Liljegren Högsjö 23 Piga Maria Sofia Burman Högsjö 25
1836-03-11 Dräng Anders Andersson Stora Lundbyskog 22 Piga Ingrid Olsdotter Kåsta UG 23
1836-03-25 Son Karl Gustav Klasson Grindstugan, Dal 34 Dotter Ingrid Olsdotter Norra Billsbrostugan 29
1836-04-04 Torpare Klas Persson Hävdstugan 26 Dotter Karin Persdotter Persstugan 25
1836-04-16 Hemmansägare Theodor Hartzell Hulla, Österåkers Sn. 26 Dotter Kerstin Ersdotter Hacksta 23
1836-05-23 Änkling Olof Andersson Oppeberga 44 Änka Kerstin Olsdotter Oppeberga 39
1836-04-24 Änkoman, Torpar Lars Larsson Snickartorp, Marsjö rote 38 Piga Ingrid Larsdotter Båsenberga VG 29
1836-05-08 Änkoman, Torpar Erik Ersson Grindstugan, Marsjö 63 Piga Brita Stina Göransdo Lilla Täppe 33
1836-05-07 Dräng, Änkling A Berglund Bista, Lerbo 40 Piga Kristina Katarina Ös Skenäs 24
1836-05-23 Dräng Erik Ersson Ålsätter 27 Änka Ingeborg Persdotter Ålsätter 41
1836-05-02 Dräng Erik Olsson Vik ÖG 23 Piga Anna Persdotter Vik VG 23
1836-05-12 Dräng Erik Larsson 21 Dotter Stina Charlotta Lars Snåret 22
1836-06-07 Dräng Per Persson Säfstaby NMG 26 Piga Brita Persdotter Säfstaby NMG 24
1836-06-24 Torpare, Änklin Per Olsson Östnäs 42 Piga Lovisa Svensdotter Ramstorp 33
1836-09-04 Dräng Jon Olsson Vik VG 25 Piga Brita Olsdotter Vik ÖG 22
1836-09-25 Soldat Johan Erik Gunnar Vännevads ST 23 Dotter Johanna Margareta Ol Sjögöle ST 23
1836-10-06 Son Erik Persson Solberga 25 Piga Anna Persdotter Bärle
1836-10-23 Hemmansbrukare, Per Bengtsson Gäringe 27 Piga Ingrid Jonsdotter Vännevad 22
1836-09-25 Trädgårdsdräng Per Zetterberg Högsjö Gård 29 Piga Maria Katarina Olsdo Högsjö Bruk 30
1836-10-31 Dräng Lars Persson Finninge NG 24 Piga Kerstin Karlsdotter Land 19
1836-10-27 Dräng Olof Olsson Skenäs 22 Styvdotter Anna Persdotter Östra Nordankärr 19
1836- Dräng Lars Andersson Säfstaby NG 34 Piga Ingrid Ersdotter Söderspånga MG 22
1836-10-23 Son Olof Larsson Hacksta 39 Piga Ingrid Olsdotter Hacksta 27
1836-11-10 Son Olof Persson Vad VG 21 Dotter Brita Larsdotter Vik VG 17
1836-11-24 Son Jakob Persson Båsenberga ÖG 24 Dotter Anna Ersdotter Skeppmyre 18
1836-11-06 Dräng Lars Johan Andersson Österby UG 25 Dotter Ingrid Andersdotter Stora Målke 18
1836-11-13 Dräng Lars Ersson Stora Målke 21 Dotter Greta Stina Persdott Bromma 20
1836-10-23 Son Erik Ersson Östra Billsbrostugan 28 Piga Ingrid Jakobsdotter Billsbro MG 25
1836-10-30 Son Per Persson Simonstorp 28 Piga Anna Jonsdotter Kåsta NG 20
1836-11-10 Son Olof Ersson Hjälmarstorp 22 Dotter Ingrid Persdotter Kåsta UG 23
1836-11-22 Son Olof Ersson Larstorp 25 Dotter Ingrid Ersdotter Lundtorp 17
1836-11-24 Son Lars Persson Finnstorp ÖG 21 Dotter Kristina Larsdotter Sköldnäs ÖG 20
1836-10-23 Mästersven Gustav Rapp Spånga Bruk 27 Piga Kristina Mårtensdott Spånga Kvarn 22
1836-10-23 Son Gustav Karlsson Bengtstorp, Lännäs Sn. 21 Piga Kristina Jonsdotter Gate 19
1836-11-06 Dräng Olof Olsson Käbbetorp 26 Piga Anna Ersdotter Mosstorp 38
1836-11-13 Son Per Persson Marsjö VG 28 Piga Ingrid Persdotter Marsjö ÖG 26
1836-12-18 Dräng Per Ersson Karstorp 30 Piga Stina Kajsa Rosendah Karstorp 29
1836-12-28 Dräng Lars Blom Båsenberga ÖG 23 Änka Anna Wingqvist Båsenberga ÖG 37
1836-12-26 Dräng Lars Larsson Henala ÖG 32 Änka Anna Persdotter Henala ÖG 41
1836-12-26 Dräng Karl Karlsson Björkholmen 32 Dotter Ingrid Persdotter Vittbro 20
1836-12-04 Son Erik Jansson Gropptorp 29 Piga Brita Stina Persdott Gropptorp 27
1837-01-08 Dräng Per Erik Persson Kungsbro, Östergötland 23 Piga Brita Jonsdotter Marsjö Vittorp 21
1836-12-26 Son Lars Andersson Viala FG 21 Piga Anna Stina Ersdotter Viala FG 25
1836-12-26 Soldat C.G. Wester Vretsta MG ST 19 Dotter Brita Stina Persdott Äspsätter 21
1837-02-12 Soldat Per Tapper Billsbro MG ST 26 Piga Inga Lisa Bark Båsenberga VG 24
1837-02-11 Dräng Anders Persson Stora Målke 28 Pia Anna Lisa Jonsdotter Sätratorp 23
1837-02-10 Hemmansägare Anders Gabrielsson Vadstorp 30 Piga Lotta Andersdotter Åsen VG 26
1837-03-18 Dräng Olof Ersson Stora Sjögetorp 29 Piga Ingrid Olsdotter Marsjö ÖG 23
1837-03-27 Dräng Klas Klasson Näs 31 Piga Brita Andersdotter Näs 37
1837-03-27 Dräng Per Olsson Sjögöle 26 Dotter Kerstin Olsdotter Sjögöle 17
1837-04-22 Dräng Lars Persson Vad ÖG 23 Dotter Ingrid Larsdotter Gillbergatorp 22
1837-05-15 Skräddardräng Petter Åkerström Dammen 25 Piga Anna Farndahl Fernholmen 24
1837-05-25 Handelsbokhålla Karl Fredrik Lindahl Åsen 34 Jungfru Johanna Berger Båsenberga ÖG 19
1837-06-15 Dräng Gustav Persson Täppe 28 Piga Stina Kajsa Larsdott Täppe 23
1837-09-03 Dräng Karl Andersson Medin Högsjö Gård 25 Piga Maria Hellström Högsjö Gård 28
1837-10-06 Dräng Lars Larsson Fallet 27 Änka Kerstin Larsdotter Fallet 32
1837-10-30 Dräng Lars Persson Lund 25 Piga Ingrid Jonsdotter Malmberg VG 27
1837-10-29 Ciseleuren ?? Johan Gabriel Sahlström Eskilstuna 50 Mamsell Kristina Dufva Kesätter 36
1837-10-17 Dräng Per Persson Solberga 27 Piga Brita Olsdotter Solberga 23
1837-10-22 Handelsbetjänt Sven Bäckström Ulricehamn 34 Bondedotte Brita Olsdotter Brogetorp 25
1837-10-22 Spiksmedsdräng Karl Gustav Pihlblad Spånga Bruk 26 Piga Stina Andersdotter Spånga Bruk 25
1837-10-26 Son Gustav Engqvist Målvikstorp 23 Huspiga Brita Olsdotter Säfstaholm 32
1837-11-09 Son Olof Larsson Läppe 24 Dotter Anna Ersdotter Bossbro 19
1837-10-29 Dräng Erik Ersson Skeppmyre 23 Dotter Magdalena Larsdotter Morjanå 22
1837-10-29 Åbo Per Ersson Åby ÖG 29 Piga Kerstin Persdotter Söderspånga NG 23
1837-10-22 Dräng Erik Persson Vik ÖG 20 Piga Kerstin Larsdotter Vik Ög 21
1837-10-22 Dräng Per Olsson Södra Viksätter 28 Piga Brita Olsdotter Vretsta VG 23
1837-10-22 Torpare Erik Andersson Perstorp, Lännäs Sn. 26 Dotter Kerstin Larsdotter Finninge UG 21
1837-10-29 Dräng Lars Persson Stora Ölång 23 Piga Brita Olsdotter Stora Ölång 22
1837-10-22 Dräng Jon Jonsson Västra Nordankärr 26 Piga Anna Jonsdotter Bistorp 26
1837-10-22 Statdräng Olof Persson Knutstorp 26 Dotter Beata Larsdotter Hasselbacken 22
1837- Son Per Jonsson Hacksta 25 Dotter Kerstin Persdotter Solberga 23
1837-10-26 Statdräng, Änko Anders Ersson Sätra, Östra Vingåkers Sn 52 Änka Anna Elisabet Berglu Målvikstorp 45
1837-10-26 Dräng Erik Larsson Mene 26 Piga Brita Jonsdotter Mene 22
1837-10-22 Dräng Erik Karlsson Söderspånga NG 22 Piga Maja Stina Lindmark Söderspånga MG 27
1837-11-19 Dräng Per Ersson Bresätter VG 26 Piga Anna Larsdotter Bresätter ÖG 23
1837-10-25 Torpare, Änklin Karl Olsson ....., Östra Vingåkers Sn 36 Dotter Anna Kajsa Jonsdotte Fränntorp 22
1837-10-29 Dräng Olof Nilsson Stora Målke 27 Dotter Kerstin Ersdotter Målke 22
1837-11-02 Torpare Lars Ersson Moviken 28 Piga Ingrid Larsdotter Fredriksberg 21
1837-11-19 Dräng Lars Andersson Glasmästarstugan 34 Piga Anna Ersdotter Berga SMG 28
1837-11-05 Dräng Erik Olsson Finnstorp ÖG 30 Piga Kerstin Larsdotter Buddetorpstugan 22
1837-11-17 Dräng Olof Olsson Gillbergatorp 21 Kökspiga Kerstin Nilsdotter Kesätter 26
1837-11-23 Son Lars Persson Lund 38 Dotter Kerstin Larsdotter Lund 22
1837-11-23 Dräng Jon Larsson Sköldnäs ÖG 27 Änka Anna Stina Jansdotte Sjögöle 32
1837-11-12 Bonde, Änkling Olof Persson Snåra 34 Dotter Kerstin Larsdotter Rude 35
1837-12-10 Son Lars Persson Persstugan 30 Piga Stina Larsdotter Romperåd 25
1837-11-26 Torpare, Änkoma Petter Fahrendahl Fernholmen 34 Piga Karin Jonsdotter Vadstorp 33
1837-12-03 Torpare Per Ersson Håkstugan 27 Piga Brita Stina Andersdo Håkstugan 24
1837-12-26 Dräng Karl Petter Karlsson Marsjö Vittorp 29 Dotter Anna Brita Andersdot Marsjö Vittorp 22
1837-12-03 Dräng Lars Larsson Sjögöle 28 Änka Karin Larsdotter Larslund 32
1837-12-26 Dräng Olof Jonsson Lilla Hökhult 24 Piga Ingrid Ersdotter Lilla Hökhult 24
1838-01-28 Hemmansbrukare, Lars Larsson dy. Bresätter VG 39 Änka Kerstin Larsdotter Bresätter VG 27
1838-02-11 Dräng Erik Andersson Finninge UG 21 Dotter Maja Stina Andersdot Pampetorp 25
1838-03-29 Son Lars Larsson Lunda MG 25 Dotter Ingrid Larsdotter Trögbol 22
1838-03-29 Son Erik Larsson Nytorp 24 Dotter Kerstin Larsdotter Lunda SG 20
1838-04-10 Hemmansägare, Ä Lars Persson Lunda SG 47 Änka Ingrid Jonsdotter Berga SG 39
1838-04-16 Torpare Per Larsson Gölstugan, Hälleråd 35 Dotter Kerstin Larsdotter Nylund 34
1838-04-29 Torpare Erik Ersson Säbylund, Lerbäcks Sn. 31 Piga Anna Maja Ågren Högsjö Bruk 24
1838-06-17 Mästersven Karl Johan Köhler Högsjö Bruk 22 Dotter Brita Larsdotter Finninge UG 24
1838-06-24 Dräng Olof Jonsson Finninge ÖG 24 Dotter Kerstin Persdotter Vittbro 32
1838-09-09 Dräng, Änkoman Lars Persson Vikstorp 29 Piga Ingrid Larsdotter Båsenberga ÖG 30
1838-09-25 Soldat Lars Gustav Flink Sjögöle ST 18 Piga Kristina Ersdotter Ålsätter 30
1838-10-02 Husar Lars Wester 24 Piga Ingrid Olsdotter Görtslinge 25
1838-10-28 Dräng Lars Persson Brännskogen 25 Piga Anna Stina Karlsdott Marsjö ÖG 27
1838-10-21 Son Klas Petter Linnberg Grantorp 27 Piga Brita Stina Johansdo Olofstorp 21
1838-10-26 Dräng Erik Ersson F.....etorp, Skedevi Sn. 29 Piga Brita Persdotter Gäringslund 36
1838-10-28 Son Lars Ersson Roligheten 25 Dotter Brita Andersdotter Svenstorp 20
1838-10-28 Son Lars Jonsson Göransborg 24 Piga Anna Andersdotter Roligheten 23
1838-10-28 Soldat Erik Moberg Morjanå ST 20 Piga Kerstin Larsdotter Finnstorp ÖG 25
1838-12-06 Dräng Lars Ersson Billsbro VG 21 Dotter Kerstin Jonsdotter Lund 17
1838-10-21 Son Lars Olsson Brogetorp 23 Piga Anna Larsdotter Brogetorp 20
1838-11-29 Hemmansägare, S Erik Ersson Berga SG 21 Dotter Kerstin Persdotter Oppeberga 19
1838-11-25 Son Lars Olsson Lundstugan 27 Dotter Brita Andersdotter Vialastugan 28
1838-11-15 Son Olof Olsson Vik ÖG 21 Piga Anna Andersdotter Vik ÖG 23
1838-11-04 Dräng, Änkling Per Ersson Mostugan 26 Piga Anna Andersdotter Skallbol 22
1838-10-28 Dräng Karl Karlsson Gäringsnäs 30 Piga Brita Ersdotter Fränntorps ST 26
1838-10-27 Torpare, Änkoma Erik Persson Stavstugan, Billsbro 31 Piga Brita Persdotter Marsjö ÖG 33
1838-11-04 Son Per Persson Åby VG 24 Piga Ulrika Ersdotter Åby ÖG 23
1838-10-28 Dräng Lars Larsson Lunda NG 30 Dotter, Än Anna Persdotter Malmberg VG 32
1838-10-28 Torpare Per Persson Lagersberg 27 Piga Karin Persdotter Kåsta UG 29
1838-10-28 Son Anders Ersson Brinkstugan, Åby 24 Piga Kerstin Jonsdotter Säfstaholm 22
1838-11-03 Dräng Lars Ersson Åby VG 27 Dotter Brita Olsdotter Sandbäcksstugan 40
1838-10-30 Dräng Jonas Andersson Lyttersta 20 Piga Anna Stina Persdotte Skallbol 22
1838-12-24 Rättare, Änklin Olof ..... Nedre Vannala 52 Piga Anna Lisa Flack Nedre Vannala 22
1838-11-25 Dräng Erik Larsson Södra Hanstastugan 31 Dotter Anna Greta Persdotte Knutstorp 31
1838-11-11 Soldat Gustav Adolf Tackt 20 Piga Maja Stina Nilsdotte Stora Kulltorp 24
1839-01-06 Dräng Per Persson Björnhult, Skedevi Sn. 30 Änka Anna Persdotter Galltorp 37
1839-02-22 Dräng Lars Jonsson Säfstaby NMG 27 Piga Ingrid Larsdotter Säfstaby NMG 31
1839-03-23 Dräng Erik Larsson Stora Lundbyskog 31 Piga Anna Ersdotter Galltorp 23
1839-03-20 Dräng Olof Jansson Lundtorp 22 Piga Anna Larsdotter Lundtorp 27
1839-06-07 Färgare Johan Fredrik Kastman Högsjö 26 Dotter Ulrika Sofia Tolf 21
1839-06-23 Åbo, Änkling Per Larsson Tovekärr 36 Änka Brita Mårtensdotter Stora Ölång 32
1839-06-30 Dräng Lars Ersson Vidåker 22 Piga Brita Persdotter Säfstaholm 29
1839-..-10 Son Erik Persson Vik VG 28 Dotter Ingrid Persdotter Viala SG 21
1839-09-29 Avskedad Husar Olof Lundmark Norra Grantorp 40 Piga Kristina Olsdotter Hacksta 35
1839-10-06 Soldat Johan Segersäll Ärnebäcks ST 23 Piga Anna Kajsa Nilsdotte Högsjö Bruk 28
1839-11-10 Hemmansägare Erik Larsson Hacksta 36 Dotter Ingrid Olsdotter Lunda SG 25
1839-10-17 Soldat, Änkling Lars Qvist Rude ST 35 Piga Katarina ......dotte Näs 38
1839-11-03 Son Lars Larsson Norrspånga ÖG 24 Dotter Kerstin Larsdotter Lunda MG 21
1839-10-31 Dräng Per Larsson Norrspånga ÖG 23 Piga Brita Jonsdotter Lunda SG 26
1839-11-10 Son Per Olsson Lunda NG 24 Piga Brita Ersdotter Vik ÖG 25
1839-11-03 Son Olof Larsson Haddetorp 21 Dotter Anna Larsdotter Finninge UG 20
1839-10-20 Son Jon Larsson Hjälmarsberg 22 Piga Anna Larsdotter Läppe 23
1839-10-31 Dräng Olof Ersson Norra Stavhälla 23 Piga Brita Larsdotter Hacksta 28
1839-10-27 Soldat Gustav Spång Norrspånga VG ST 23 Piga Hedvig Petronella Lu Lunda 25
1839-10-26 Mästersven Johan Kindberg Högsjö Bruk 32 Piga Karolina Lindroth Kesätter 25
1839-10-31 Dräng Lars Larsson Berga NG 21 Piga Brita Ersdotter Kåsta UG 25
1839-11-17 Dräng Anders Jonsson Båsenberga ÖG ST 26 Dotter Brita Ersdotter Mellan Vintergatan 23
1839-10-27 Dräng Erik Persson Baggetorp 29 Piga Anna Katarina Persdo Håkanstorp 29
1839-11-10 Son Per Larsson Rude 27 Piga Kerstin Jonsdotter Viala FG 26
1839-11-10 Son Olof Larsson Finnstorp VG 21 Dotter Brita Olsdotter Skallbol 29
1839-11-10 Dräng, Änkoman Per Persson Lilla Brene 34 Dotter Kerstin Persdotter Henala VG 29
1839-10-28 Trädgårdsdräng Anders Jansson Högsjö Gård 22 Piga Gustava Karolina Lin Högsjö Gård 23
1839- Son Anders Jansson Vretstastugan 24 Piga Kerstin Larsdotter Kaplansgården 27
1839-11-10 Son Erik Persson Malmberg VG 27 Dotter Anna Andersdotter Malmberg ÖG 23
1839-11-10 Son Erik Persson Petterslund 24 Dotter Stina Lisa Olsdotter Perstorp 25
1839-10-29 Son, Brukare Olof Olsson Gölet 30 Dotter Sofia Albertina West Plomtorp 22
1839-12-01 Dräng Olof Ersson Bärle 21 Piga Karolina Olsdotter Bärle 23
1839-11-24 Husar Karl Johan Vik 23 Piga Brita Stina Olsdotte Rude 28
1839-12-01 Son Klas Petter Ersson Kojstugan 23 Piga Kerstin Ersdotter Kojstugan 22
1839-12-20 Dräng Olof Larsson Heby 28 Dotter Kerstin Olsdotter Heby 27
1839-12-27 Son Olof Andersson Stenåsen 22 Piga Maria Katarina Karls 26
1839-12-29 Dräng Erik Jönsson Ellfalla 31 Dotter Kerstin Persdotter 31
1840-02-07 Hemmansbrukare Olof Olsson Lunda NG 33 Dotter Brita Persdotter Käbbetorp 23
1839- Hemmansägare, Ä Erik Ersson Berga SG 22 Dotter Ingrid Persdotter Vretsta 23
1839- Soldat Erik Hane Hansta ST 26 Piga Kerstin Larsdotter Hansta ST 32
1840-03-19 Torpare, Änkoma Erik Olsson Arvidsstugan 28 Piga Kerstin Persdotter Norrspånga VG 24
1840-04-05 Mästersven, Änk Karl Lidström Högsjö Bruk 32 Piga Anna Stina Nilsdotte Högsjö Bruk 25
1840-03-24 Dräng Olof Larsson Solberga 31 Piga Ingrid Larsdotter Mellan Vannala 26
1840-04-19 Torpare Lars Persson Hästtorp 37 Piga Maja Greta Karlsdott Lunda FG 28
1840-04-20 Son Jakob Fredrik Jakobsson Fredriksberg 29 Piga Ingrid Magnusdotter Munktorp 29
1840-04-20 Husman, Änkling Per Nilsson Boda, Österåkers Sn. 51 Piga Brita Larsdotter Lunda NG 32
1840-04-26 Husman, Änkling Olof Olsson Vretstalund 56 Piga Kerstin Persdotter Kesätter 46
1840-04-28 Soldat Johan Petter Lundqvist Lunda ST 24 Piga Anna Brita Olsdotter Stora Lundbyskog 26
1840-04-28 Dräng Lars Jonsson Snåra 29 Piga Kerstin Larsdotter Båltorp 27
1840-05-31 Åbo, Änkoman Per Larsson Mellan Vannala 34 Piga Anna Larsdotter Sköldnäs ÖG 36
1840-06-05 Dräng Olof Olsson Mellan Vannala 26 Piga Brita Stina Larsdott Övre Vannala 25
1840-07-23 Soldat, Änkling Jonas From Gunvikens ST 42 Piga Brita Andersdotter Rude 31
1840-08-23 Brukare, Änkoma Olof Gustavsson Knutstorp 35 Piga Kerstin Ersdotter Knutstorp 25
1840-09-13 Dräng Erik Persson Vittbro 27 Dotter Brita Persdotter Vittbro 23
1840-11-07 Befallningman Per Olsson Skenäs 29 Dotter Anna Stina Olsdotter Östra Vintergatan 23
1840-11-08 Dräng Olof Ersson Rude 22 Dotter Ingrid Jonsdotter Båsenberga ÖG 20
1840-11-01 Son Erik Olsson Gölstugan, Hälleråd 24 Piga Ingrid Larsdotter Hjälmarstorp 27
1840-11-08 Son Jakob Olsson Äspetorp 24 Dotter Ingrid Ersdotter Hjälmarstorp 24
1840-11-08 Son Per Larsson Läppe 23 Dotter Anna Olsdotter Vik ÖG 19
1840-10-25 Son Johan Erik Andersson Vitan 21 Dotter Anna Maria Persdotte Vittbro 21
1840-10-25 Stalldräng Johan Olof Åkerlund Säfstaholm 20 Piga Brita Larsdotter Säfstaholm 36
1840-09-29 Torpare, Änkoma David Torngren Ärnebäcks Krog 46 Dotter Ingeborg Larsdotter Änglund 34
1840-10-25 Dräng Karl Adolf Karlsson Stora Sjögetorp 24 Piga Ulrika Mariana? Ersd Stora Sjögetorp 26
1840-10-08 Son Anders Nilsson Vittorps Gästgivargård, F 25 Dotter Brita Stina Ersdotte Lilla Målke 22
1840-10-31 Dräng Olof Ersson Hacksta 22 Piga Anna Jonsdotter Hacksta 22
1840-10-25 Soldat Anders Berggren 21 Piga Ingrid Jonsdotter Övre Stavhälla 26
1840-11-14 Dräng Per Persson Vikslund 28 Piga Kerstin Persdotter Långängen 25
1840-11-15 Dräng Erik Persson Östra Vintergatan 28 Dotter Brita Olsdotter Låttra 22
1840-11-01 Torpare Erik Larsson Tutorp 25 Piga Kerstin Olsdotter Vad ÖG 32
1840-10-25 Dräng Lars Olsson Kesätter 34 Piga Karin Larsdotter Viala FG 32
1840-10-25 Soldat Erik Qvick Ärnebäcks ST 25 Piga Brita Ersdotter Vretsta MG 27
1840-10-29 Son Lars Persson Sörtorp 30 Dotter Kerstin Larsdotter Morjanå 23
1840-10-25 Dräng Per Ersson Kavlinge 37 Dotter Anna Ersdotter Skogaholm 27
1840-11-10 Torpare, Änkoma Olof Billfelt Lillängsstugan 55 Dotter Ingrid Karlsdotter Fallkärrsstugan 46
1840-10-25 Gårdsdräng Lars Olsson Kungsbro, Vreta Klosters 25 Piga Johanna Jakobsdotter Plomtorp 23
1840-11-08 Soldat, Änkoman Per Glad 35 Piga Anna Stina Larsdotte Bromma 40
1840-12-06 Torpare Frans Johan Nahlbom Erikstorp 24 Piga Ingrid Olsdotter Olofstorp 23
1840-11-30 Dräng Lars Johan Jonsson Karstorp 25 Piga Kerstin Ersdotter Karstorp 24
1840-11-29 Torpare Erik Ersson Hagalund 28 Dotter Kerstin Olsdotter Hagalund 22
1840-12-13 Dräng Olof Olsson Säfstaby ÖG 21 Piga Anna Johansdotter Säfstaby? NG 22
1840- Torpare Olof Olsson Kåstaholm 28 Piga Anna Kajsa Persdotte Kåstaholm 19
1841-02-26 Hemmansägare, Ä Jonas Åkerlind Billsbro MG 34 Dotter Anna Jakobsdotter Billsbro MG 21
1841-04-12 Dräng Jonas Jonsson Hjelm Gunviken 23 Piga Kerstin Andersdotter Ålsätter 29
1841-05-02 Dräng Erik Jonsson Ålö 29 Piga Brita Ersdotter Ålö 24
1841-04-18 Dräng Erik Andersson Skenäs 27 Piga Anna Andersdotter Skenäs 24
1841-05-22 Dräng Jonas Jonsson Säfstaby NG 22 Piga Anna Brita Olsdotter Säfstaby ÖG 24
1841-04-12 Dräng Per Persson Viala FG 26 Piga Kerstin Persdotter Sköldnäs ÖG 25
1841- Hemmansbrukare Per Persson Marsjö MG 28 Piga Brita Jakobsdotter Smedstorp 21
1841-05-31 Son Erik Persson Lund 29 Piga Kerstin Persdotter Lund 19
1841-05-30 Torpare Olof Ersson Hagalund 46 Änka Kerstin Larsdotter Brommalund 44
1841-06-15 Dräng Olof Persson Båltorp 21 Piga Stina Kajsa Andersdo Västra Vikslund 28
1841-06-22 Dräng Lars Persson Marsjö ÖG 28 Dotter Brita Ersdotter Fågeltorp 24
1841-07-03 Torpare, Änkoma Lars Larsson Hindrikstorp 37 Dotter Kerstin Olsdotter Skärvan 30
1841-10-30 Dräng Per Olsson Åsen ÖG 26 Piga Anna Sofia Lund Åsen ÖG 26
1841-07-25 Son Anders Persson Slängbäcken 28 Piga Kerstin Larsdotter Slängbäcken 23
1841-09-05 Torpare, Änkoma Erik Klasson Lilla Håkanstorp 35 Piga Karin Gustavsdotter Lilla Håkanstorp 26
1841-09-05 Bruksinspektor Henrik Sebatsian Nilsson Högsjö 27 Jungfru Anna Gustava Köhler Högsjö 28
1841-10-15 Dräng Olof Larsson Hacksta 25 Dotter Anna Jonsdotter Hacksta 19
1841-10-31 Gästgivare, Änk Olof Larsson Läppe 28 Dotter Kristina Larsdotter Stora Lundbyskog 18
1841-11-07 Son Erik Ersson Ås 30 Dotter Anna Andersdotter Lilla Ölång 21
1841-11-07 Son Lars Ersson Ås 28 Dotter Brita Andersdotter Lilla Ölång 19
1841-10-31 Dräng, Änkling Olof Jonsson Stora Målke 29 Piga, Änka Kerstin Olsdotter Stora Målke 40
1841-12-09 Dräng Erik Ersson Lilldalen, Regna Sn. 31 Piga Anna Katarina Karlsd Sjöholmen 36
1841-11-07 Gjutare Gustav Fredrik Bergvall Hjortkvarns Bruk, Boo Sn. 24 Piga Johanna Olsdotter Svarttorp 29
1841-10-31 Drängen Lars Johan Klasson Byle, Skedevi Sn. 24 Dotter Kerstin Larsdotter Qvalsjöstugan 24
1841-10-24 Dräng Olof Larsson Skenäs 28 Dotter Anna Persdotter Stubbegården 29
1841-11-04 Dräng Olof Gustavsson Göketorp 27 Piga Ingrid Ersdotter Saltorp 25
1841-11-02 Dräng Olof Ersson Berga NG 24 Piga Kerstin Ersdotter Berga NG 22
1841-11- Son Olof Olsson Skärvan 24 Piga Kerstin Larsdotter Viala FG 31
1841-11-18 Änkling, Hemman Erik Ersson Berga SG 24 Dotter Anna Jonsdotter Stugutorp 20
1841-10-24 Dräng Jon Larsson Berga SG 29 Piga Kerstin Larsdotter Marsjö ÖG 32
1841-11-21 Son Jon Olsson Viala SG 24 Dotter Ingrid Larsdotter Gäringe 22
1841-11-14 Son Lars Persson Simonstorp 28 Piga Ingrid Ersdotter Norrspånga VG 19
1841-11-14 Son Erik Persson Simonstorp 22 Dotter Kerstin Ersdotter Ringeråd 21
1841-11-14 Dräng Lars Larsson Lyttersta 31 Dotter Brita Stina Olsdotte Lyttersta 28
1841-11- Son Erik Ersson Jeriko 23 Piga Brita Larsdotter Åtorp 24
1841-10-24 Son Erik Ersson Dammstugan 32 Dotter Kerstin Larsdotter Östra Nybrostugan 37
1841-10-31 Dräng Erik Larsson Norrspånga VG 30 Änka Brita Andersdotter Kåsta UG 28
1841-11-14 Dräng Erik Mårtensson Land 28 Piga Anna Larsdotter Land 33
1841-12- Dräng Lars Johan Malmsten Stenudden 29 Dotter Kristina Ersdotter Västra Nordankärr 27
1841-12-26 Bonde Anders Larsson Majors Backa 34 Piga Anna Olsdotter Stora Kulltorp 30
1841-11-28 Arrendator Jon Jonsson Olofstorp 26 Dotter Brita Olsdotter Marsjö ÖG 23
1841-11-21 Dräng Olof Ersson Ålö 23 Piga Brita Kajsa Andersdo Ålö 19
1841-11-21 Dräng Jan Erik Bark Gunviken 24 Piga Karolina Warm Mostugan 23
1841-12-10 Son Karl Fredrik Wallgren Uggelboda 21 Piga Maja Greta Larsdotte Uggelboda 22
1841-12-26 Avskedad Soldat Petter Victor Nylund 47 Piga Ingeborg Jonsdotter Nylund 38
1842-02-25 Inhyse, Änkoman Anders Olsson Nya Kåltorp 41 Piga Kerstin Persdotter Lagersberg 27
1842-02-04 Hemmansägare Jan Persson Snåret 35 Änka Karin Ersdotter Snåret 46
1842-03-01 Soldat, Änkling Karl Johan Winter Vintergatans ST 26 Piga Anna Ersdotter Bromma 31
1842-02-19 Son Lars Persson Söderspånga MG 28 Piga Kristina Persdotter Hacksta 28
1842-02-25 Dräng Per Larsson Billsbro MG 29 Piga Anna Jonsdotter Marsjö ÖG 27
1842-03-12 Tillträdande Åb Erik Jonsson Mellan Vannala 30 Piga Ingrid Ersdotter Berga NMG 26
1842-03-27 Hemmansägare, Ä Lars Persson Finnstorp ÖG 28 Piga Kristina Larsdotter Sjögöle 23
1842-03-27 Son Per Persson Läppe 31 Änka Anna Ersdotter Hacksta 36
1842- Tillträdande He Erik Persson Vretsta VG 24 Piga Brita Persdotter Vretsta VG 27
1842-05-12 Dräng Lars Mattsson Lindbol 23 Dotter Anna Andersdotter Lindbol 31
1842-05-16 Dräng Lars Olsson Lilla Lundbyskog 27 Dotter Anna Olsdotter Lilla Lundbyskog 23
1842-06-24 Son Per Persson Lund 28 Dotter Anna Andersdotter Kåsta 19
1842-07-10 Dräng Erik Persson Vik ÖG 26 Piga Beata Gustavsdotter 24
1842-09-15 Dräng Mårten Larsson Hjälmarstorp 23 Piga Anna Persdotter Hjälmarstorp 30
1842- Son Anders Andersson Ingvaldsboda, Floda Sn. 26 Dotter Anna Ersdotter Stora Målke 25
1842-10-09 Dräng Per Olsson Skogen, Floda Sn. Piga Kristina Olsdotter Stora Målke 39
1842-10-30 Dräng Jonas Larsson Bromma 30 Piga Kerstin Andersdotter Bromma 27
1842-10-08 Dräng Per Larsson Åby ÖG 26 Piga Maria Wassberg Övre Vannala 21
1842-11-06 Dräng Frans August Köhler Asplund, Sköldinge Sn. 23 Dotter Anna Sofia Askerlund Högsjö 21
1842-10-09 Sadelmakare, He Karl Valter Luthander Täppe 32 Jungfru Kristina Qvennersted Högsjö 27
1842-10-16 Dräng Lars Larsson Söderspånga NG 37 Piga Anna Ersdotter Söderspånga NG 26
1842-10-25 Dräng Lars Persson Gäringstorp 36 Piga Kerstin Larsdotter Gäringstorp 24
1842-11-10 Son Erik Jonsson Stora Kulltorp 26 Dotter Anna Olsdotter Norrspånga ÖG 24
1842-11-27 Skräddargesäll Fredrik Nettelblad Nyköping 25 Piga Anna Maria Debourgh Erikstorp? 24
1842-11-17 Dräng Lars Ersson Vik ÖG 22 Dotter Kristina Persdotter Vik VG 25
1842-10-27 Dräng Erik Ersson Morjanå 27 Piga Katarina Sundin Morjanå Kvarn 24
1842-11-04 Son Olof Olsson Lyttersta 24 Piga Anna Andersdotter Solberga 23
1842-11-13 Änkoman Lars Persson Birhällstorp 30 Dotter Karolina Jonsdotter Tovekärr 29
1842-11-27 Son Anders Olsson Perstorp, Högsjö 26 Dotter Kristina Ersdotter Bresätter VG 25
1842-10-30 Son Anders Persson Birhällstorp 27 Piga Anna Maja Andersdott Västra Björkholmen 24
1842-11-27 Son Per Gustav Andersson Ekeberg 23 Piga Wilhelmina Ulrika Pe Gäringsnäs 29
1842-10-25 Soldat Lars Erik Blank Billsbro MG ST 26 Piga Ingrid Andersdotter Lönntorp 29
1842-11-06 Dräng Erik Ersson Marsjö ÖG 41 Piga Anna Stina Jonsdotte Säfstaby ÖG 32
1842-11-13 Hemmansägare, Ä Jon Larsson Sjögöle 33 Piga Brita Larsdotter Skallbol 29
1842-11-06 Son Per Andersson Hällalund 26 Piga Anna Greta Ersdotter Lundtorp 21
1842-11-13 Son Lars Johan Persson Knutstorp 29 Piga Brita Maria Ersdotte Ålö ST 29
1842-11-04 Torpare, Änkoma Erik Ersson Torsmåssen 44 Piga Karin Andersdotter Berga SMG 30
1842-11-14 Hemmansbrukare, Karl Karlsson Billsbro MG 38 Piga Anna Katarina Ersdot Kubbetorp 29
1842-11-04 Dräng Per Persson Byle, Skedevi Sn. 27 Piga Anna Larsdotter Ekeberg 25
1842-12-09 Son Lars Ersson Dammstugan, Säfstaholm 33 Dotter Anna Persdotter Åby ÖG 30
1842-11-13 Son Erik Ersson Bresätter VG 23 Piga Anna Lotta Persdotte Bresätter ÖG 22
1842-12-27 Son Karl Johan Flack Lilldalen 21 Piga Brita Persdotter Lilldalen 24
1842-12-03 Rekryt  / Solda Per Stenqvist Vintergatans ST 21 Torpardott Brita Löftinge 22
1842-12-26 Torpare Gustav Kindblom Gustavsberg 29 Piga Johanna Lundqvist Gustavsberg 31
1843-02-21 Åbo, Änkoman Erik Ersson Bossbro 55 Piga Karin Persdotter Bossbro 39
1843-03-26 Torpare Per Larsson Ros Rosenlund 56 Piga Anna Ersdotter Kojstugan 55
1843-03-26 Avskedad Soldat Jonas Asp Ås ST 52 Piga Stina Bengtsdotter Land 27
1843-03-26 Dräng Karl Petter Jonsson Ellfalla 27 Änka Brita Ersdotter Ellfalla 32
1843- Torpare Erik Larsson Fredsdal 42 Dotter Brita Persdotter Gruvstugan, Marsjö-Vittor 21
1843-04-17 Torpare, Änklin Anders Olsson Målkestugan 53 Piga Anna Ersdotter Ålsätter 34
1843-04-16 Dräng Lars Persson Malmberg 33 Änka Kristina Jonsdotter Kåsta NG 38
1843-04-23 Soldat Per Eklund ..... ST 22 Piga Brita Persdotter Båltorp 22
1843-04-30 Dräng Anders Petter Andersson Östra Vintergatan 23 Dotter Katarina Olsdotter Östra Vintergatan 23
1843- Dräng Karl Erik Olsson Ede KG 25 Piga Anna Brita Wester Lilla Täppe 19
1843-05-16 Husman, Änkling Anders Larsson Ringeråd 36 Piga Ingrid Persdotter Ringeråd 34
1843-06-04 Sockenskräddare Johan Alexander Schmidt Rud, Askers Sn. 23 Dotter Johanna Kristina Bor Christinelund 18
1843-06- Dräng Fredrik Ersson Billsbro MG 23 Piga Anna Brita Olsdotter Smedstorp 21
1843-07-22 Dräng Erik Jonsson Bäcktorp 22 Piga Johanna Ersdotter Bäcktorp 29
1843-08- Dräng Per Olsson Vretsta ÖG 24 Dotter Brita Larsdotter Vretsta ÖG 20
1843-09-03 Dräng Olof Persson Mostugan 26 Piga Kerstin Olsdotter Mostugan 28
1843-09-21 Fanjunkare Klas Johan Fredrik Esping Näs 38 Demoiselle Maria Lovisa Hjertma Stora Håkanstorp 41
1843-10-01 Dräng Per Olsson Lilla Hökhult 26 Dotter Maja Stina Ersdotter Lilla Hökhult 21
1843-10-22 Dräng Per Jonsson Stora Kulltorp 27 Piga Brita Stina Olsdotte Myrkärr 27
1843-11-05 Änkling  / Husa Erik Haglund Hacksta HT 41 Änka Anna Andersdotter Hacksta HT 32
1843-10-29 Stalldräng Anders Jansson Högsjö 31 Dotter Kerstin Andersdotter Lilla Ölång 24
1843-12-07 Son Per Larsson Norrspånga ÖG 24 Dotter Brita Persdotter Vad VG 21
1843-10-28 Dräng Per Persson Övre Vannala 28 Dotter Anna Ersdotter Berga NMG 24
1843-12-28 Son Per Larsson Lunda MG 28 Dotter Anna Stina Larsdotte Vik VG 20
1843-11-05 Son Erik Ersson Viala SG 23 Dotter Kerstin Larsdotter Bistorp 20
1843-11-12 Son Anders Andersson Säfstaby NG 22 Piga Kerstin Persdotter Bärle 20
1843-11-05 Brukare Erik Andersson Mogetorp 35 Piga Maja Stina Persdotte Sköldnäs KG 25
1843-11-19 Dräng Lars Jonsson Nydal 26 Dotter Anna Olsdotter Nydal 22
1843-10-22 Mästersven Erik Norström Billsbro Bruk 24 Dotter Fredrika Österberg Spånga Bruk 25
1843-10-28 Dräng Per Andersson Gölet 24 Piga Kerstin Olsdotter Vretsta ÖG 31
1843-11-12 Sjöman Erik Lundström Uddgölstugan 25 Dotter Kerstin Andersdotter Södra Kungsbacksstugan 25
1843-11-19 Hammarsmedsmäst Erik Österberg Billsbro Bruk 27 Piga Anna Katarina Larsdo Lunda FG 26
1843-11-10 Son Per Persson Åby ÖG 28 Dotter Anna Persdotter Åby VG 22
1843-11-03 Son Anders Andersson Svenstorp 22 Dotter Brita Larsdotter Haddetorp 23
1843-11- Torpare Olof Olsson Källgölet 39 Piga Ingrid Jonsdotter Marsjö ÖG 29
1843-11-05 Dräng Lars Larsson Baggetorp 27 Fosterdott Kerstin Persdotter Sjögöle 28
1843-11- Matros Per Erik Gellerström Köping 28 Dotter Anna Persdotter Västra Lundtorpsstugan 29
1843-11-12 Dräng Per Ulrik Hedin Billsbro ÖG 34 Dotter Maja Lisa Jonsdotter Stugutorpslund 28
1843-11- Dräng Lars Olsson Marsjö ÖG 28 Piga Kerstin Jonsdotter Marsjö ÖG 26
1843-11-03 Rekryt  / Solda Jonas Lindberg Kulltorps ST, Östra Vingå 21 Piga Johanna Maria Dahlin Finnstorp 25
1843-11-03 Dräng Lars Petter Spann Söderspånga NG 31 Piga Kristina Olsdotter Hällstugan 28
1843-11-02 Dräng Erik Olsson Lund 28 Piga Anna Andersdotter Vretsta VG 27
1843-11-19 Manufaktursmed, Karl Fredrik Boman Högsjö Bruk 37 Dotter Johanna Charlotta To Högsjö Bruk 26
1843-12-26 Dräng Per Olsson Vadstorp 25 Piga Anna Greta Lind Viala SG 24
1843-11- Dräng Olof Olsson Stenstorp 31 Änka Ingrid Andersdotter Djursnäs 41
1843-12-17 Son Karl Olsson Vittorpsåsen 28 Piga Maja Stina Ekroth Vittorpsåsen 28
1843-12- Dräng Lars Larsson Vretsta ÖG 25 Piga Ingeborg Olsdotter Lunda MG 28
1843-12-26 Torpare Per Persson Mjälnässtugan 51 Piga Maria Mattsdotter Mjälnässtugan 58
1843-12-26 Inhyse Karl Johan Åkerman Snåra 22 Piga Maja Lisa Larsdotter Snåra 23
1843-12-26 Inhyse Lars Larsson Bergalund 24 Piga Anna Maja Olsdotter Bergalund 26
1844-02-09 Soldat Gustav Kindblom Skårsnäs ST 21 Piga Kerstin Olsdotter Skårsnäs ST 21
1844-02-10 Hemmansägare, Ä Nils Larsson Bäcktorp 46 Dotter Brita Persdotter Lund 42
1844-02-16 Son Per Persson Sätralund 25 Piga Brita Persdotter Marsjö ÖG 27
1844-02-25 Vicekorpral Olof Bolivar Berga NMG ST 33 Piga Maja Lotta Persdotte Perstorp 24
1844-03-27 Rättare Per Söderlund Hällekis, Medelplana Sn. 29 Jungfru Anna Gerling Kesätter 21
1844-04-08 Dräng, Änkoman Per Jonsson Mjälnäs 37 Piga Ingrid Jansdotter Mjälnäs 38
1844-04-28 Son Lars Ersson Hacksta 26 Dotter Anna Larsdotter Lunda MG 23
1844-05-12 Hemmansägare, Ä Erik Persson Malmberg ÖG 32 Dotter Anna Persdotter Bromma 26
1844-05-26 Dräng Olof Olsson Sköldnäs ÖG 29 Dotter Anna Persdotter Snårastugan 37
1844-06-09 Dräng Erik Larsson Stora Sjögetorp 30 Piga Anna Andersdotter Stora Sjögetorp 23
1844-07-14 Soldat Anders Petter Fagerlund Svarttorps ST 23 Piga Maja Stina Ersdotter Svarttorps ST 28
1844-05-19 Dräng Lars Gustav Jonsson Nedre Stavhälla 33 Piga Ingrid Nilsdotter Ås 23
1844-06-24 Garvaregesäll Per Erik Olsson Askersund 23 Dotter Anna Sofia Söderling Rosendal 27
1844-06-09 Dräng Per Persson Käbbetorp 22 Piga Johanna Brita Alm Stora Sjögetorp 21
1844-06-23 Son Per Johan Johansson Persdal 23 Änka Brita Jakobsdotter Marsjö MG 23
1844-06-20 Son Erik Ersson Berga, Floda Sn. 23 Dotter Beata Christina Bost Berga 25
1844-06-24 Son Anders Ersson Herrgölet, Julita Sn. 23 Dotter Kerstin Persdotter Stjälpsten 24
1844-09-08 Dräng, Änkoman Jon Jonsson Åsen VG 45 Änka Brita Persdotter Vretsta ST 51
1844-09-22 Hemmansägare, Ä Per Karlsson Vitan 47 Änka Anna Maja Magnusdott Dal 28
1844-10-13 Grenadjär Per Andersson Lager Bränngårdens ST, Kvilling 25 Piga Anna Stina Jansdotte Smedstorp 25
1844-10-27 Dräng Erik Ersson Kubbetorp 25 Dotter Brita Andersdotter Herrfallet 21
1844-10-20 Son, Änkoman Erik Persson Vikstorp 26 Piga Maja Persdotter Vik ÖG 24
1844-10-06 Daglönare, Änko Lars Larsson Öbotorp, Skedevi Sn. 31 Piga Ingrid Andersdotter Bistorp 25
1844-12-15 Son Jon Jonsson Viala FG 23 Dotter Ingrid Larsdotter Säfstaby VG 25
1844-10-27 Son Karl Fredrik Fredriksson Malmberg MG 24 Piga Kristina Olsdotter Malmberg ÖG 31
1844-11-17 Son Erik Ersson Valborgsstugan 25 Dotter Kristina Olsdotter Malmberg VG 22
1844-11-24 Son Per Persson Kåstalund 24 Dotter Ingrid Andersdotter Lindbol 20
1844-12-08 Son Lars Persson Kåsta UG 26 Dotter Anna Maja Ersdotter Nya Skepparstugan 21
1844-11-17 Son Per Jonsson Säfstaby NMG 23 Piga Anna Larsdotter Säfstaby NMG 24
1844-10-27 Soldat Anders Petter Fingal Finninge ST 22 Piga Anna Lisa Ersdotter Högsjö Gård 25
1844-11-03 Åbo, Änkoman Jonas Olsson Gäringe 27 Piga Brita Persdotter Solberga 16
1844-11-17 Son Jonas Persson Ålö SG 24 Dotter Anna Ersdotter Billsbro VG 20
1844-11-24 Son Lars Larsson Nylund 27 Dotter Kristina Persdotter Simonstorp 28
1844-10-27 Son Anders Gustav Olsson 26 Piga Kerstin Larsdotter Dammkärr 25
1844-11-03 Torpare, Änkoma Erik Olsson Älingstorp 46 Piga Anna Persdotter Ålö 39
1844-10-29 Dräng Gustav Johansson Åsen VG 26 Piga Lovisa Jakobsdotter Åsen VG 26
1844-11-14 Dräng Karl Erik Andersson Västervik 28 Dotter Kristina Ersdotter Östra Billsbrostugan 41
1844-10-27 Torpare Per Andersson Svartvad, Skedevi Sn. 30 Piga Johanna Olsdotter Heden 32
1844-11-01 Dräng Per Persson 21 Dotter Albertina Ersdotter Lunda 21
1844-12-08 Son Lars Olsson Marsjö ÖG 23 Dotter Anna Persdotter Marsjö VG 23
1844-11-14 Son Per Persson Viala SG 22 Dotter Anna Katarina Ersdot Stora Kulltorp 19
1844-12-05 Dräng Olof Jonsson Ålsätter 23 Dotter Brita Karlsdotter Ålsätter 23
1844-11-11 Kusk Erik Eriksson Medevi Säteri, Västra Nys 30 Piga Kristina Högberg Säfstaholm 31
1844-11-10 Son Per Nordström Norsholm 29 Piga Ingrid Jakobsdotter Fridsdal 22
1844-12-01 Son Lars Petter Olsson Christinetorp 24 Piga Anna Maria Olsdotter Vitan 29
1844-12-31 Husman, Änkoman Petter Wingqvist Sjölunda 54 Änka Ingrid Larsdotter Sjölunda 64
1844-11-05 Måg, Änkling Lars Larsson Sjögöle 28 Piga Kristina Andersdotte Sjögöle 25
1844-12-29 Son Erik Persson Gate 36 Dotter Maria Kristina Gusta Lilla Sjögetorp 24
1844-11-14 Torpare, Änkoma Anders Andersson Svartåstugan 46 Piga Karin Larsdotter Svartåstugan 46
1844-12-01 Eldvaktare, Änk Petter Hellberg Högsjö Bruk 49 Piga Maja Stina Olsdotter Haddetorp 25
1844-12-08 Hemmansägare Lars Ersson Gropptorp 36 Änka Kristina Jonsdotter Rude 36
1844-12-26 Dräng Erik Larsson Olofstorp 23 Piga Johanna Persdotter Olofstorp 20
1844-12-26 Dräng Lars Persson Majtorp 33 Piga Stina Ersdotter Stubbgölsstugan 32
1844-12-26 Son Lars Persson Käbbetorp 18 Dotter Anna Andersdotter Käbbetorp 22
1844-12-24 Dräng Erik Larsson Hällgölet 21 Dotter Anna Persdotter Hökhultsstugan 26
1844-12-26 Smed, Änkoman Per Erik Bark 37 Piga Wilhelmina Ersdotter Asplunda 26
1844-12-26 Dräng Anders Ersson Svarttorp 27 Piga Anna Stina Olsdotter Svarttorp 20
1844-12-22 Avskedad Husar J.E. Lätt Lunda NG HT 23 Piga Kristina Katarina Ha Lunda NG HT 33
1844-12-31 Torpare, Änklin Olof Olsson Thorshag 63 Piga Brita Olsdotter Skriven på Marsjö Rote 41
1844-12-29 Torpare, Änkoma Olof Ersson Lilla Brenetorp 53 Piga Brita Larsdotter Lilla Brenetorp 43
1845-03-09 Dräng Erik Ersson Åby VG 24 Dotter Kristina Jonsdotter Spadtorp 23
1845-03-25 Husman, Änkoman Lars Larsson Lindbol 53 Dotter Kristina Larsdotter Lund 44
1845-03-24 Dräng Per Persson Slipsten Tovekärr 34 Piga Ulrika Abrahamsdotte Högsjö Gård 24
1845-03-28 Son Lars Larsson Haddetorp 22 Piga Maja Stina Andersdot Haddetorp 22
1845-04-06 Hemmansbrukare, Lars Larsson Bresätter VG 45 Piga Anna Olsdotter Bresätter VG 34
1845-04-20 Dräng Anders Larsson Säfstaby VG 31 Piga Kristina Persdotter Söderspånga MG 28
1845-04-25 Son Per Conradsson Saltorp 21 Dotter Anna Ersdotter Fågeltorp 21
1845-04-20 Dräng Karl Olof Olsson Måsstorp, Östra Vingåkers 28 Piga Ingrid Olsdotter Näs 34
1845-05-11 Dräng Jonas Jonsson Lyttersta 37 Änka Katarina Jonsdotter Fernholmen 41
1845-05-12 Dräng Lars Olsson Buddetorp 25 Piga Anna Andersdotter Ladgölsstugan 33
1845-05-12 Dräng Olof Olsson Mogölet 39 Änka Katarina Karlsdotter Mogölet 40
1845-05-29 Dräng Jonas Larsson Åtorp 29 Dotter Brita Larsdotter Trögbol 32
1845-06-22 Dräng Petter Olsson Åsen VG 22 Piga Kristina Sofia Ersdo Morjanå 32
1845-06-24 Hemmansägare Per Ersson Billsbro MG 34 Piga Anna Andersdotter Billsbro MG 28
1845-07-08 Son Erik Larsson Finnstorp VG 29 Dotter Karin Ersdotter Vännevad 23
1845-07-10 Son Jan Peter Andersson Lilla Kulltorp 24 Dotter Ingrid Jonsdotter Stora Kulltorp 24
1845-07-20 Kapten Karl Löwenhjelm / Morjanå / 44 Mamsell Erika Katarina Linda Åsen 23
1845-10-03 Dräng Jonas Larsson Lunda FG 33 Piga Johanna Sofia Holmbe Lunda FG 28
1845-10-26 Dräng Johan Petter Larsson Knektstugan, Johannislund 29 Piga Brita Olsdotter Käbbetorp 26
1845-10-26 Son Lars Persson Ängstugan 24 Dotter Kristina Gustavsdott Fallkärrsstugan 21
1845-10-19 Dräng Johan Persson Sjöholm 23 Piga Brita Andersdotter Näs 27
1845-10-28 Dräng Olof Larsson Vretsta VG 25 Piga Anna Persdotter Vretsta VG 28
1845-11-09 Brukare Olof Olsson Heby 29 Dotter Kerstin Olsdotter Gate 27
1845-11-09 Dräng Olof Olsson Malmberg VG 27 Dotter Kristina Persdotter Malmberg VG 22
1845-10-26 Dräng Johan Jansson Stora Håkanstorp 23 Piga Lovisa Ersdotter Stora Håkanstorp 28
1845-11-09 Torpare Anders Persson Lilla Slängbäcken 28 Dotter Brita Stina Olsdotte Christinetorp 22
1845-11-09 Son Per Gustav Ersson Nysätter 23 Piga Ingrid Andersdotter Tovekärr 20
1845-11-16 Son Lars Larsson Trögbol 27 Piga Ingrid Olsdotter Hansta 33
1845-11-12 Dräng Karl Jonsson Myrkärr 22 Piga Brita Andersdotter Billsbro VG 30
1845-10-30 Torpare, Änkoma Anders Persson Västra Kåltorp 57 Piga Brita Jonsdotter Nedre Stavhälla 36
1845-10-31 Brukare Johan Persson Lilla Ölångs ST 24 Dotter Anna Stina Andersdot Tegelslagarstugan 21
1845-10-25 Torpare, Änkoma Lars Persson Hävdstugan, Lunda 42 Piga Ingrid Jonsdotter Åby ÖG 29
1845-11-21 Son Olof Olsson Lyttersta 22 Piga Ingeborg Olsdotter Lyttersta 22
1845-10-30 Dräng Lars Persson Baggetorp 23 Piga Anna Larsdotter Baggetorp 23
1845-11-16 Son Erik Ersson Gölängen 24 Piga Kerstin Persdotter Käbbetorp 25
1845-11-23 Son Olof Olsson Olofsberg 24 Dotter Anna Olsdotter Skärvan 31
1845-10-30 Dräng Jakob Olsson Vidåker 27 Piga Kristina Simonsdotte Svantorp 27
1845-11-16 Dräng Lars Larsson Lilla Brenetorp 29 Dotter Lovisa Karolina Ande Östra Nysätter 33
1845-11-30 Dräng Per Erik Pettersson Lundtorp 25 Dotter Anna Maja Persdotter Äspsätter 19
1845-12-26 Son Lars Gustav Bergdahl Vadstorp 34 Piga Anna Larsdotter Finnstorp ÖG 34
1845-12-26 Soldat Gustav Wilhelm Widlund Morjanå ST 24 Piga Brita Persdotter Näs 26
1845-12-26 Dräng Lars Ersson Hacksta 29 Dotter Anna Maja Larsdotter Åsen 24
1845-12-28 Dräng Olof Ersson Ås 26 Dotter Ingrid Andersdotter Lilla Ölång 21
1845-12-26 Son Lars Larsson Hult 22 Piga Ingrid Jonsdotter Bresätter 28
1846-02-26 Bonde Olof Larsson Sköldnäs ÖG 43 Dotter Anna Olsdotter Finnstorp VG 29
1846-04-13 Dräng Karl Göran Åkerblad Håltorp 29 Dotter Maja Stina Olsdotter Håltorp 22
1846-05-03 Torpare Per Olsson Edetorp 31 Piga Kerstin Ersdotter Ede KG 30
1846-04-13 Husman, Änkoman Lars Ersson Kåsta UG 40 Piga Ingrid Jonsdotter Sjögöle 40
1846-04-13 Torpare, Änkoma Olof Olsson Anderstorp 25 Piga Kerstin Larsdotter Säfstaby VG 28
1846-05-14 Dräng Lars Persson Vittorp, Stavhälla 22 Piga Kerstin Olsdotter Vittorp, Stavhälla 24
1846-06-07 Dräng Per Ersson Gate ST 21 Piga Anna Maja Andersdott Gate ST 20
1846-05-21 Hemmansägare Jon Olsson Finnstorp VG 25 Dotter Ingrid Larsdotter Vik ÖG 26
1846-06-14 Soldat Anders Petter Fingal Finninge ST 24 Piga Brita Stina Larsdott Berga SMG 27
1846-06-24 Hemmansägare Jonas Persson Lunda NG 21 Dotter Brita Jonsdotter Ramstorp 24
1846-07-19 Kronolänsman Karl Gustav Berglund Kjula Sn. 29 Demoiselle Ulrika Selma Olivia Kaplansgården 19
1846-07-03 Avskedad Husar, Lars Larsson Alm Tynninge, Kumla Sn. 33 Huspiga Anna Stina Ersdotter Lunda FG 21
1846-07-19 Dräng Anders Olsson Olofstorp 33 Piga Brita Andersdotter Majtorp 25
1846-08-14 Husman, Änkoman Lars Persson Stockbäcken 63 Piga Brita Olsdotter Stockbäcken 40
1846-09-20 Dräng Olof Andersson Näs 26 Piga Katarina Nilsdotter Näs 20
1846-10-29 Änkling, Skrädd Lars Larsson Ålsätter, Gästgivargården 36 Piga Kerstin Karlsdotter Finnstorp 34
1846-12-27 Sjöman Erik Jonsson Wiberg Jonaslund 30 Dotter Kristina Ersdotter Norra Stavhälla 20
1846-10-29 Matros Erik Gustav Jansson Brukskvarn, Lännäs Sn. 25 Piga Anna Persdotter Kåsta UG 34
1846-11-01 Dräng Erik Olsson Nästorp 30 Dotter Anna Ersdotter Valborgsstugan 21
1846-10-25 Torpare Anders Larsson Bränn Lilla Brenetorp 25 Piga Stina Larsdotter Lilla Målke 24
1846-12-27 Son Erik Persson Vretsta VG 21 Dotter Anna Larsdotter Norrspånga 26
1846-11-26 Hemmansägare Erik Larsson Åsen ÖG 23 Dotter Kristina Persdotter Vad 24
1846-11-20 Torpare Olof Olsson Sandängstugan 24 Dotter Kerstin Jonsdotter Grindstugan, Söderspånga 24
1846-11-01 Torpare Gustav Jonsson Tallsätter 23 Dotter Anna Persdotter Stjälpsten 22
1846-11-01 Dräng Per Gustav Larsson Sandäng 24 Piga Anna Persdotter Stugutorp 26
1846-11-22 Son Per Persson Ålö 21 Dotter Kristina Ersdotter Roligheten 30
1846-10-25 Mästersven Anders Fredrik Källgren Billsbro Bruk 26 Piga Eva Kristina Svartli Billsbro Bruk 32
1846-10-25 Son Erik Larsson Stora Lundbyskog 26 Dotter Maja Stina Persdotte Bromma 23
1846-10-25 Hemmansägare Erik Ersson Lund 31 Dotter Brita Jonsdotter Båsenberga ÖG 22
1846-12-06 Torparson Olof Magnusson Finningestugan 25 Piga Anna Larsdotter Högsjö Gård 26
1846-11-01 Åbo Erik Persson Fallkärr 23 Piga Anna Persdotter Marsjö MG 22
1846-10-31 Dräng Per Andersson Hacksta 25 Piga Anna Olsdotter Hacksta 22
1846-11-06 Torpare, Änkoma Lars Olsson Hagstugan, Nästorp 52 Piga Kerstin Olsdotter Kåsta UG 30
1846-11-19 Dräng Per Ersson Vad 34 Piga Anna Persdotter Vad 34
1846-11-22 Son Lars Larsson Baggetorp  / Högsjö? / 23 Dotter Brita Persdotter Birhällstorp 17
1846-11-22 Dräng Olof Olsson Sliparbol 23 Dotter Anna Larsdotter Baggetorp  / Högsjö? / 18
1846-12-04 Soldat Gustav Wandell Vannala ST 22 Piga Lotta Gabrielsdotter Vik VG 23
1846-12-15 Soldat Erik Malm Malmberg FG ST 29 Piga Anna Stina Persdotte Stora Sjögetorp 26
1846-12-29 Dräng Per Andersson Berga NMG 32 Änka Brita Ersdotter Berga NMG 32
1846-12-27 Dräng Olof Olsson Brogetorp 23 Piga Brita Larsdotter Brogetorp 26
1846-12-29 Torparson Erik Persson Malmbergsstugan 26 Torpardott Anna Jonsdotter Nahlstorp 23
1847-02-07 Torpare Olof Persson Lundbytorp 39 Piga Ingrid Olsdotter Skriven på Vretsta rote. 35
1847-02-09 Dräng Olof Olsson Lindbol 29 Dotter Brita Persdotter Viks Löt 29
1847-02-09 Dräng Lars Ersson Gölet 25 Piga Kristina Ersdotter Skeppmyre 21
1847-02-16 Fjärdingsman Jon Ersson Hälleråd 26 Dotter Kerstin Ersdotter Malmberg ÖG 24
1847-04-05 Veterinär Gustav Erik Åkerström Vretsta VG 25 Dotter Kerstin Persdotter M Malmberg ÖG 27
1847-03-19 Torparson Johan Fredrik Dahlin Bosällstugan 25 Dotter Anna Maja Jonsdotter Göransborg 27
1847-03-25 Skomakarlärling Frans Göran Lundblad Säfstaholm 22 Piga Brita Persdotter dy. Baggetorp 28
1847-04-16 Änkling, Torpar Per Olsson Erstorp 37 Änka Ingrid Jonsdotter Edebotorp 39
1847-04-07 Son Per Olsson Gäringe 36 Piga Brita Larsdotter Hacksta 29
1847-04-05 Torpare Olof August Widmark Munktorpstugan 22 Piga Kristina Sofia Larsd Munktorpstugan 20
1847-04-05 Smeddräng David Andersson 22 Piga Maja Lotta Persdotte Högsjö Bruk 21
1847-06-03 Inspektor Karl Ulrik Åkerlind Säfstaholm 32 Demoiselle Albertina Charlotta Kaplansgården 26
1847-09-12 Mjölnare Anders Jansson Morjanå 31 Piga Hulda Larsdotter Käl Åsen 20
1847-09-23 Soldat Karl Johan Persson Gallén Gate ST 21 Piga Ingrid Ersdotter Karstorp 24
1849-09-07 Avskedad Soldat Per Gustav Sol Gate ST 39 Änka Maria Jonsdotter Jonsbo 62
1847-10-31 Torparson Erik Persson Stjälpsten 30 Piga Anna Maria Ersdotter Hacksta 25
1847-11-12 Hemmansägare Olof Persson Myrkärr 26 Dotter Ingrid Persdotter Gropptorp 22
1847-11-12 Dräng Per Larsson Gropptorp 37 Piga Ingrid Larsdotter Långängen 36
1847-11-24 Dräng Klas Bergström Åsen VG 26 Dotter Karolina Larsdotter Larsberg 24
1847-11-14 Son Per Larsson Hagtorp, Vannala 21 Dotter Kerstin Larsdotter Marsjö MG 16
1847-10-31 Soldat Anders Andersson Berga NMG ST 22 Dotter Maja Stina Olsdotter Malmbergs ST 19
1847-10-30 Dräng Erik Olsson Kåsta UG 29 Piga Anna Ersdotter Kåsta UG 28
1847-10-24 Torparson Olof Olsson Östervik 29 Piga Anna Olsdotter Skenäs 26
1847-11-09 Arrendator Jakob Persson Övre Stavhälla 34 Dotter Anna Ersdotter Kåsta NG 31
1847-11-20 Son Nils Johan Westerberg Oxhagstugan, Sköldinge Sn 27 Dotter Ulrika Engqvist Målvikstorp 19
1847-11-14 Soldat Karl Erik Åkerlund Knutstorps ST 22 Dotter Kerstin Larsdotter Hult 22
1847-11-14 Son Erik Ersson Bresätter ÖG 28 Piga Kerstin Olsdotter Bresätter VG 22
1847-12-26 Son Erik Ersson Västra Nordankärr 24 Piga Brita Stina Olsdotte Lilla Lundbyskog 23
1847-11-14 Hemmansbrukare Karl Karlsson Ödesäng 28 Piga Stina Kajsa Frdriksd Stora Målke 24
1847-11-14 Torpare Karl Gustav Olsson Christinetorp 22 Piga Brita Persdotter Högsjö Gård 27
1847-11-14 Skomakare Per Erik Öhrling Finspång, Risinge Sn. 26 Piga Ingrid Persdotter Högsjö Gård 20
1847-11-21 Son Karl Johan Söderling Rosendal 26 Piga Anna Maria Larsdotte Skallbol 22
1847-12-26 Hemmansbrukare Per Jonsson Lilla Kulltorp 23 Dotter Ingrid Ersdotter Lilla Kulltorp 19
1847-11-26 Dräng Erik Persson Smedstorp 23 Piga Ingrid Karlsdotter Smedstorp 27
1847-12-26 Dräng Olof Olsson Finnstorp ÖG 25 Dotter Brita Ersdotter Gropptorp 27
1847-12-27 Torparson Per Larsson Hellbacka, Regna Sn. 27 Dotter Brita Stina Karlsdot Hemmingstorp 32
1847-12-26 Dräng Johan Petter Jansson Holmgren Österby 25 Dotter Ingrid Larsdotter Österby 20
1847-12-26 Dräng Lars Larsson Vretsta 31 Dotter Anna Brita Olsdotter Bondgölet 25
1847-12-21 Son Per Olsson Södra Hävdstugan 22 Dotter Ingrid Larsdotter Lilla Skogalund 27
1847-12-26 Dräng Jon Jonsson Övre Stavhälla 29 Piga Kerstin Ersdotter Gölet 35
1847-12-26 Dräng Lars Larsson Övre Vannala 30 Dotter Brita Persdotter Söderspånga NG 24
1847-12-28 Hemmansägare Per Ersson Kåsta NG 27 Piga Anna Jonsdotter Kåsta NG 27
1848-01-02 Son Gustav Persson Knutstorp 21 Piga Kerstin Larsdotter Knutstorp 21
1848-03-25 Mjölnardräng Klas Olof Klasson Lunda FG 28 Piga Dorotea Wilhelmina M Morjanå 32
1848-04-14 Volontär  / Sol Per Frid Fränntorps ST 22 Piga Kerstin Olsdotter Bossbro 23
1848-04-04 Hemmansbrukare Olof Olsson Marsjö ÖG 31 Dotter Kerstin Larsdotter Lilla Lundbyskog 25
1848-04-24 Son Erik Jonsson Säfstaby NMG 24 Dotter Ingrid Olsdotter Högby 25
1848-04-24 Torpare Jonas Jansson Persdal 32 Piga Anna Greta Larsdotte Persdal 24
1848-04-30 Dräng Jonas Larsson Hökärr, Floda Sn. 32 Piga Hedda Kajsa Persdott Baggetorp 27
1848-06-01 Dräng Lars Ersson Hälleråd 38 Dotter Johanna Olsdotter Lyttersta 27
1848-06-24 Änkling, Skomak Erik Gustav Gustavsson Karlsberg, Östra Vingåker 27 Piga Charlotta Olsdotter Söderspånga 23
1848-07-21 Torpare Anders Peter Svensson Sköttorpsstugan 34 Piga Ingrid Andersdotter Sköttorpsstugan 31
1848-07-16 Dräng Olof Olsson Lyttersta 27 Dotter Lotta Olsdotter Lyttersta 23
1848-08-15 Dräng Per Larsson Norrspånga VG 29 Dotter Anna Ersdotter Norrspånga VG 20
1848-08-27 Dräng Anders Andersson Västervik 26 Piga Johanna Sofia Larsdo Västervik 20
1848-08-31 Son Lars Larsson Vik VG 22 Dotter Kerstin Olsdotter Vik VG 24
1848-08-13 Husar Klas Gustav Reinhold Klingborg Askers Sn. 24 Piga Stina Lotta Andersdo Svarttorp 25
1848-09-16 Dräng Olof Andersson Brännskogen 24 Dotter Ingrid Olsdotter Brännskogen 20
1848-09-03 Änkling, Hemman Gustav Andersson Vännevad 27 Piga Ingrid Olsdotter Vännevad 20
1848-09-15 Änkling, Soldat Per Stenqvist Östra Vintergatans ST 27 Dotter Kerstin Persdotter Skårsnäs 39
1848-10-03 Dräng Anders Gustav Andersson Gate 22 Piga Anna Stina Andersdot Gate 24
1848-10-29 Änkling, Mjölna Anders .....son Morjanå 32 Jungfru Maria Josefina ..... Sköldnäs KG 22
1848-10-28 Dräng Lars Andersson Kavlinge 26 Piga Brita Persdotter Malmberg MG 20
1848-10-22 Dräng Erik Persson Söderspånga SG 27 Piga Kristina Ulrika Ersd Åsen VG 27
1848-10-29 Dräng Per Persson Mellan Vintergatan 32 Piga Margareta Kristina A Mellan Vintergatan 28
1848-10-27 Dräng Jon Jonsson 28 Dotter Ingrid Olsdotter Hagstugan, Solberga 38
1848-10-29 Dräng Lars Persson Baggetorp 25 Dotter Ingrid Ersdotter Stora Kulltorp 24
1848-10-29 Torpare Per Persson Malmbergsstugan 31 Piga Brita Ersdotter Kåsta UG 31
1848-11-04 Änkling, Torpar Per Olsson Erstorp 39 Piga Ingrid Jonsdotter Säfstaholm 32
1848-11-17 Son Erik Persson Berga SG 26 Dotter Ingrid Ersdotter Berga SMG 21
1848-11-09 Son Erik Larsson Norrspånga ÖG 23 Dotter Anna Ersdotter Norrspånga VG 21
1848-11-17 Son Erik Ersson Berga SMG 26 Dotter Ingrid Persdotter Berga SG 22
1848-11-05 Ägare Olof Olsson Äspetorp 27 Dotter Brita Ersdotter Hacksta 17
1848-11-05 Ägare Olof Olsson Kåsta UG 27 Dotter Kerstin Andersdotter Kåsta UG 19
1848-12-07 Son Olof Persson Vad ÖG 22 Dotter Ingrid Larsdotter Vad VG 20
1848-10-19 Mjölnare Karl Askerlund Wattholma Bruk, Lena Sn. 29 Jungfru Sofia Albertina Köhl Högsjö Bruk 25
1848-10-21 Mästersven Karl Gustav Köhler Högsjö Bruk 27 Piga Anna Maria Hellström Högsjö Bruk 18
1848-11-05 Dräng Olof Olsson Gäringe 29 Piga Ingrid Olsdotter Viala SG 26
1848-10-28 Dräng Per Olsson Lundstugan 28 Piga Ingrid Persdotter Ringeråd 27
1848-11-03 Torpare Per Persson Logöle 35 Piga Anna Larsdotter Hacksta 29
1848-11-19 Hemmansägare Erik Ersson Stora Målke 26 Dotter Anna Persdotter Bromma 21
1848-11-13 Soldat Lars Andersson Ernst Ärnebäcks ST 23 Dotter Kerstin Larsdotter Eriksberg 24
1848-12-03 Dräng Per Ersson Vretsta VG 30 Piga Anna Persdotter Vretsta VG 25
1848-12-10 Son Per Persson Solberga 22 Piga Kerstin Olsdotter Solberga 21
1848-12-24 Husman, Änkling Erik Ersson Ålsätter 42 Piga Maria Kristina Persd Gunviken 31
1848-12-03 Avskedad Soldat Johan Ryd Marielund 59 Piga Anna Jonsdotter Gustavsdal 42
1848-12-26 Son Anders Peter Persson Stenholmen 23 Piga Anna Stina Jansdotte Stenholmen 24
1848-12-27 Hemmansägare Olof Olsson Billsbro MG 24 Piga Brita Ersdotter Billsbro MG 18
1848-12-03 Son Lars Andersson Svenstorp 23 Dotter Anna Jonsdotter Tovekärr 18
1848-12-26 Soldat Olof Heen Henala ST 26 Dotter Brita Ersdotter Marsjö Vittorp 20
1848-12-26 Husman, Änkling Erik Ersson Kojstugan 54 Piga Anna Jansdotter Janslund 35
1848-12-26 Soldat Erik Victor Viala ST 23 Piga Anna Lotta Blom Viala ST 28
1849-01-06 Soldat Per Glad Ängs ST 25 Piga Kerstin Ersdotter Ängs ST 24
1848-12-26 Sockenskomakare Gustav Helin Svarttorp 29 Piga Stina Kajsa Olsdotte Svarttorp 32
1849-01-06 Inhyse, Änkling Fredrik Nettelblad Stubbgölsstugan 31 Dotter Kristina Katarina He Skriven på Vads by 30
1849-03-04 Dräng Lars Persson Bistorp 28 Piga Ingrid Jonsdotter Bistorp 23
1849-03-04 Son Anders Ersson Lilla Sjögetorp 28 Dotter Anna Maria Larsdotte Erstorp 19
1849-04-03 Dräng Peter Magnusson Västra Björkholmen, Svart 23 Dotter Kristina Charlotta A Västra Björkholmen 19
1849-03-11 Dräng Lars Johan Ersson Kubbetorp 24 Piga Lovisa Andersdotter Kubbetorp 22
1849- Recryt  / Solda Lars Erik Skog Floda Sn. 22 Dotter Johanna Jonsdotter Sjölund, Marsjö Rote 22
1849-04-08 Dräng Johan Erik Olsson Fränntorp, Gäringe Rote 37 Piga Johanna Karolina San Fränntorp 12
1849-03-29 Änkling, Torpar Jonas Jonsson Jonslund, Vretsta Rote 56 Piga Anna Klasdotter Hanstalund 44
1849-04-29 Torpare Per Persson Lilla Stensätter, Kesätte 32 Piga Ingrid Larsdotter Skallbol 26
1849-04-09 Son Lars Gustav Söderling Rosendal 24 Dotter Kerstin Ersdotter Stenstorp 24
1849-04-10 Son Olof Ersson Viala SG 21 Piga Anna Larsdotter Viala SG 21
1849-04-09 Dräng Per Persson Vad ÖG 30 Piga Anna Ersdotter Vad ÖG 24
1849-04-09 Dräng Olof Nilsson Persberg 30 Änka Johanna Persdotter Persberg 24
1849-04-15 Dräng Olof Olsson Norrspånga VG 31 Dotter Brita Ersdotter Västra Nyängstugan 22
1849-04-09 Dräng Klas Brolin Häggensberg, Berga Rote 23 Dotter Brita Olsdotter Häggensberg 19
1849-04-22 Fosterson Erik Persson Östra Mårtenstugan, Bills 25 Dotter Kristina Katarina An Jarlsberg 11
1849-05-04 Hemmansägare Lars Persson Lilla Sjögetorp 43 Piga Brita Olsdotter Lilla Sjögetorp 48
1849-05-03 Torpare Erik Olsson Skärvan, Kesätters Rote 28 Piga Brita Jonsdotter Norrspånga VG 26
1849-05-28 Son Erik Persson Viks Löt 24 Dotter Brita Jakobsdotter Täppe ST 33
1849-05-28 Torpare Lars Olsson Hebystugan 23 Dotter Brita Stina Persdott Stenholmen 26
1849-06-24 Dräng Per Persson Erikslund 27 Dotter Anna Stina Ersdotter Erikslund 27
1849-07-01 Dräng Olof Ersson Kåsta NG 25 Piga Ingrid Ersdotter Kåsta NG 24
1849-06-26 Gästgivare, Hem Per Olsson Ålsätter 23 Piga Brita Stina Persdott Viala SG 21
1849-08-05 Torparson Erik Magnus Andersson Jarlsberg 26 Piga Anna Persdotter Jarlsberg 24
1849-09-16 Bondeson Anders Larsson Anstorp, Askers Sn. 24 Dotter Maria Sofia Persdott Svarttorp ÖG 20
1849-09-30 Dräng Erik Jonsson Åsen VG 27 Piga Karolina Gustava Mal Åsen VG 28
1849-09-16 Torpare, Änklin Lars Larsson Ålsjöstugan, Målke Rote 50 Piga Brita Larsdotter Ålsjöstugan 34
1849-10-07 Husar Lars Erik Karlsson Gropptorps HT 23 Torpardott Ingrid Sofia Bergstr Oppstugan 22
1849-10-28 Dräng Karl Fredrik Olsson Görtslinge 30 Dotter Brita Jonsdotter Östra Åbrostugan 37
1849-10-28 Son Olof Andersson Lilla Ölång 22 Dotter Kristina Ersdotter Stora Ölång 19
1849-10-27 Dräng Lars Ersson Nästorp 34 Piga Karin Ersdotter Kavlinge 27
1849-11-04 Son Johan Petter Johansson Stora Lundbyskogstugan 27 Piga Ingrid Jonsdotter Lund 40
1849-10-27 Dräng Jon Andersson Viala FG 27 Piga Brita Persdotter Viala SG 26
1849-10-28 Soldat Anders Ask Österåkers Sn. 22 Piga Ingrid Larsdotter Österby UG 25
1849-10-27 Soldat Per Erik Lundberg Lunda SG ST 22 Piga Johanna Olsdotter Lunda SG ST 21
1849-10-28 Dräng Lars Larsson Lunda NG 28 Dotter Anna Andersdotter Lunda SG 25
1849-10-24 Stalldräng Per Erik Jonsson Högsjö Gård 29 Piga Karolina Wilhelmina Högsjö Gård 27
1849-11-08 Dräng Erik Ersson Åby ÖG 31 Piga Anna Persdotter Berga SG 22
1849-11-04 Dräng Erik Andersson Knutstorp, Östra Vingåker 33 Piga Brita Jonsdotter Karstorp, Gäringe Rote 31
1849-10-25 Soldat Per Gustav Persson Blom Billsbro ST 23 Piga Eva Stina Persdotter Knutstorp 26
1849-10-25 Son Olof Persson Gruvstugan 23 Piga Kerstin Larsdotter Ärnebäcks Krog 30
1849-10-25 Smeddräng Lars Larsson Hacksta 21 Dotter Ingrid Ersdotter Hacksta 44
1849-12-09 Dräng Per Persson Söderspånga NG 23 Dotter Anna Olsdotter Söderspånga NG 22
1849-11-04 Arbetskarl Erik Jonsson Säfstaholm 37 Dotter Anna Brita Jonsdotte Stora Täppe ST 23
1849-12-25 Hemmansägare, Ä Karl Johan Karlsson Vitan 28 Piga Maria Kristina Ander Vitan 24
1849-12-26 Dräng Karl Gustaf Ersson Skeppmyre 24 Dotter Anna Stina Klasdotte Görtslinge 23
1849-12-26 Bondeson Per Ersson Fågeltorp 28 Piga Ingrid Persdotter Vittbro 22
1849-11-18 Dräng Lars Larsson Östra Nybrostugan 32 Änka Kerstin Larsdotter Nästorpstugan 47
1849-12-09 Dräng Erik Persson Åsen VG 30 Piga Brita Ersdotter Kesätter 27
1849-12-28 Hemmansägare Erik Olsson Lilla Kulltorp 25 Dotter Brita Persdotter Skallbol 20
1849-12-27 Hemmansägare Erik Olsson Kåsta NG 31 Dotter Karin Jonsdotter Båsenberga 21
1849-12-27 Soldat Jonas Sköld Sköldnäs ST 22 Piga Brita Maria Larsdott Sköldnäs ST 27
1849-12-29 Hovrättsnotarie Karl Fredrik Löwenhjelm Björnö Säteri, Gillberga 30 Demoiselle Johanna Matilda Lind Åsen VG 24
1849-12-26 Torpare, Änklin Erik Mårtensson Land 36 Piga Brita Larsdotter Tovekärr 28
1849-12-30 Hemmansbrukare Per Andersson Viala FG 41 Piga Kerstin Jonsdotter Viala FG 25
1849-12-27 Torpare, Änklin Lars Pomp Södra Stenbrostugan, Bill 52 Piga Maria Sofia Olsdotte Smedstorp 32
1849-12-26 Dräng Lars Olsson Östra Wintergatan 23 Dotter Kerstin Jonsdotter Svanvik 27
1850-01-30 Skräddare, Änkl Peter Åkerström Fernholmen 38 Piga Sofia Ulrika Linde Fernholmen 24
1849-12-26 Dräng Per Ersson Skallbol 29 Dotter Ingrid Ersdotter Mosstorp 22
1850-02-10 Son Erik Ersson Västra Vintergatan 25 Piga Maja Olsdotter Östra Vintergatan 21
1850-02-16 Dräng Erik Olsson Nästorp 26 Piga Karolina Persdotter Hjälmarstorp 19
1850-02-12 Son Erik Andersson Fränntorps ST 23 Piga Ingrid Ersdotter Gäringe 24
1850-03-15 Dräng Lars Larsson Äspetorp 23 Dotter Ingrid Olsdotter Karlslund, Berga Rote 30
1850-04-01 Dräng Anders Persson Lilla Målke 25 Piga Brita Stina Ersdotte Brogetorp 24
1850-04-01 Son Per Ersson Såghagstugan, Skenäs 26 Dotter Brita Olsdotter Nysättersstugan 22
1850-04-01 Dräng Lars Larsson Övre Vannala 27 Piga Anna Katarina Olsdot Övre Vannala 25
1850-04-23 Dräng Per Persson Gäringe 30 Piga Ingrid Persdotter Gäringe 28
1850-04-14 Dräng Erik Ersson Kåsta NG 26 Dotter Ingrid Ersdotter Jeriko 30
1850-05-10 Hemmansägare Lars Larsson dy. Galltorp, Billsbro Rote 22 Fosterdott Anna Olsdotter Sandängen 21
1850-05-18 Dräng Lars Fredrik Jonsson Hacksta 28 Piga Ulla Andersdotter Hacksta 24
1850-05-19 Dräng Erik Persson Åndenäs 28 Piga Brita Larsdotter Sköldnäs MG 26
1850-06-05 Skräddare Anders Blomgren Vretsta ÖG 24 Piga Kerstin Ersdotter Vretsta ÖG 20
1850-06-19 Bränneridräng Karl Gustav Setterman Lunda FG 28 Piga Gustava Larsdotter Söderspånga SG 21
1850-06-16 Torpare Per Erik Östedt Nyängstugan 32 Änka Brita Maja Persdotte Nyängstugan 39
1850-06-15 Kusk Lars Holmgren Säfstaholm 24 Dotter Sofia Lovisa Wilde Säfstaholm 19
1850-07-06 Löjtnant Karl August Arfvidsson Skedvi, Forssa Sn. 34 Demoiselle Karolina Amalia von Högsjö 20
1850-08-04 Dräng Anders Larsson Västra Lundtorpstugan 24 Piga Anna Ersdotter Västra Lundtorpstugan 30
1850-09-15 Dräng Per Olsson Gäringe 28 Piga Ingrid Ersdotter Fränntorp 26
1850-09-08 Son Erik Ersson Larslund 24 Piga Greta Lotta Persdott Finnstorp VG 28
1850-09-08 Änkling,Torpare Olof Olsson Djursnäs 37 Dotter Ingrid Jonsdotter Svanvik 30
1850-10-13 Hemmansägare, S Lars Larsson Stora Målke 22 Dotter Anna Stina Andersdot Lilla Kulltorp 26
1850-10-24 Hemmansägare Anders Andersson Stora Målke 23 Dotter Ingrid Persdotter Gropptorp 19
1850-11-10 Son Erik Olsson Båsenberga ÖG 22 Dotter Kerstin Olsdotter Rude 18
1850-10-13 Änkling, Husman Erik Larsson Lindbol 54 Piga Kerstin Ersdotter Berga NMG 34
1850-11-03 Torpare Lars Ersson Västra Sandstugan 28 Dotter Kerstin Ersdotter Västra Vintergatan 28
1850-10-26 Trädgårdsmästar Göran Henrik Engdahl Säfstaholm 25 Jungfru Anna Sofia Fröberg Säfstaholm 24
1850-10-27 Dräng Per Jonsson Övre Vannala 27 Dotter Brita Persdotter Åby VG 28
1850-11-24 Dräng Gustav Andersson Hacksta 42 Piga Karolina Persdotter Hacksta 23
1850-10-24 Dräng Erik Lennqvist Sundby, Öja Sn. 26 Piga Brita Jonsdotter Hacksta 21
1850-11-03 Son Per Persson Sandåsen 28 Piga Anna Andersdotter Lilla Målke 25
1850-04-03 Dräng Gustav Adolf Olsson Morjanå 25 Dotter Brita Andersdotter Plomtorpstugan 29
1850-10-27 Dräng Nils Persson Lucktorp, Österåkers Sn. 37 Piga Lovisa Olsdotter Heden 38
1850-10-25 Dräng Anders Lundholm Hållingstorp, Krigsbergs 27 Piga Kristina Charlotta B Säfstaholm 37
1850-10-25 Dräng Karl Johan Persson Perstorp 25 Piga Kristina Ersdotter L Knutstorp 25
1850-11-01 Dräng Olof Petter Olsson Bergstedt Västra Nordankärr 24 Dotter Brita Ersdotter Karlstorp 23
1850-11-01 Son Lars Persson Viktorpsstugan 27 Dotter Anna Persdotter Karlstorp 28
1850-10-27 Dräng Erik Persson Ekeberg 29 Piga Johanna Sofia Ersdot Ekeberg 23
1850-10-31 Torpare Erik Olsson Nybygget, Berga Rote 38 Piga Kerstin Larsdotter Nästorp 29
1850-11-03 Son Per Larsson Hästnäs, Viks Rote 28 Dotter Ingrid Larsdotter Södra Bergaholm 28
1850-11-10 Husar Olof Lott Låttra HT 23 Piga Johanna Charlotta Ho Oppstugan 22
1850-11-17 Hemmansägare Erik Persson Vittbro 26 Dotter Brita Persdotter Marsjö VG 25
1850-11-16 Hemmansägare Jon Larsson Finnstorp VG 38 Dotter Anna Jonsdotter Hacksta 41
1850-11-14 Hemmansägare Olof Larsson Sköldnäs ÖG 48 Dotter Brita Larsdotter Finnstorp VG 22
1850-11-12 Hemmansägare Anders Fredrik Widmark Munktorp 24 Piga Anna Ersdotter Berga NMG 23
1850-11-24 Dräng Jakob Albert Jakobsson Morjanå 26 Piga Anna Persdotter Buddetorp 22
1850-11-28 Änkling, Hemman Lars Ersson Ås 37 Piga Sara Lisa Andersdott Ås 25
1850-11-28 Dräng Erik Persson Mene ST 24 Piga Ingrid Persdotter Högsjö Kvarn 25
1850-12-08 Dräng Erik Larsson Viala FG 26 Piga Brita Persdotter Målvik 22
1850-11-30 Dräng Lars Persson Hacksta 32 Änka Anna Jonsdotter Hacksta 42
1850-12-20 Son Karl Peter Simonsson /Kåhre / Viesund 28 Dotter Anna Maja Ersdotter Stockbäckslund 28
1850-12-07 Kopparslagarges Karl Netterberg Malmberg 28 Dotter Kristina Persdotter Kåstalund 24
1850-12-26 Torpare Erik Olsson Klangensborg 27 Piga Anna Olsdotter Ålsätter 28
1850-12-29 Dräng Olof Jonsson Ellfalla 28 Dotter Ingrid Ersdotter Stora Målke 28
1850-12-26 Dräng Per Olsson Bogården 21 Dotter Ingrid Olsdotter Bogården 20
1850-12-27 Son Per Persson Rude 48 Piga Anna Katarina Nilsdo Ede KG 34
1851-01-06 Dräng Anders Magnus Larsson Mene 29 Piga Brita Stina Jonsdott Bresätter VG 23
1851-01-31 Dräng Erik Ersson Finnstorp 21 Piga Kerstin Olsdotter Finnstorp 25
1851-02-11 Hemmansägare Olof Ersson Berga SMG 30 Dotter Kerstin Persdotter Marsjö ÖG 23
1851-03-16 Torpare Olof Persson Starrkällan 27 Dotter Brita Kristina Ersdo Säfstalund Nr3 21
1851-04-06 Dräng Erik Ersson Berga NG 28 Piga Karolina Askerlund Galltorp 25
1851-05-11 Mjölnardräng Anders Klasson Morjanå Kvarn 28 Änka, Piga Kristina Österberg Morjanå 31
1851-04-20 Dräng Erik Andersson Östra Vintergatan 28 Piga Kerstin Ersdotter Sköldnäs ÖG 32
1851-04-21 Son Erik Olsson Lilla Brenetorp 23 Piga Kristina Ersdotter Lund 26
1851-05-19 Hemmansägare Lars Andersson Mogetorp 30 Dotter Anna Larsdotter Vik VG 21
1851-05-18 Änkling Per Ersson Petersborg 49 Piga Brita Stina Jonsdott Skriven på Berga Rote 52
1851-06-09 Son Anders Larsson Haddetorp 24 Piga Johanna Andersdotter Land 21
1851-06-08 Dräng Anders Gustav Andersson Stora Kulltorp 28 Piga Ulrika Gustava Larsd Stora Målke 22
1851-06-24 Änkling, Torpar Per Gustav Sol Jonsbo 43 Piga Johanna Ersdotter Jonsbo 23
1851-08-10 Dräng Lars Olof Olsson Hagstugan, Åby 34 Styvdotter Brita Stina Klasdott Hagstugan, Åby 36
1851-08-22 Dräng Lars Magnus Magnusson Finninge NG 29 Piga Maria Katarina Jonsd Olofstorp 28
1851-09-28 Änkling, Soldat Erik Åstedt Åby ST 35 Änka Ingrid Andersdotter Sköttorpsstugan 34
1851-11-01 Skomakardräng Karl Johan Karlsson Backa, Östra Vingåkers Sn 25 Piga Katarina Sofia Kastm Baggetorp 20
1851-10-19 Son Per Persson Stjälpsten 24 Piga Brita Olsdotter Stjälpsten 25
1851-10-26 Dräng Anders Andersson Skogstorp, Lännäs Sn. 23 Piga Brita Larsdotter Sliparbol 30
1851-11-01 Kusk Gustav Johansson Täckhammar, Bärbo Sn. 26 Piga Anna Sofia Winteros Kesätter 25
1851-10-19 Son Per Persson Marsjö ÖG 27 Piga Kerstin Olsdotter Marsjö ÖG 27
1851-11-02 Son Per Ersson Ede 27 Piga Ulrika Olsdotter Mellan Vintergatan 28
1851-10-19 Soldat Karl Peter Östling Båsenberga VG ST 22 Piga Karolina Bark Stenstorp, Kesätters Rote 32
1851-11-02 Dräng Olof Olsson Kåsta UG 25 Piga Anna Olsdotter Kåsta UG 22
1851-10-25 Son Erik Ersson Västra Nyängstugan 22 Piga Brita Kristina Hindo Saltorp 27
1851-11-02 Dräng Lars Larsson Åby ÖG 22 Piga Johanna Persdotter Lilla Brene 25
1851-11-14 Dräng Per Persson Kåsta UG 34 Dotter Maja Stina Olsdotter Stockbäcksstugan 37
1851-11-09 Torpare Lars Olsson Grindstugan, Kåsta 24 Piga Anna Ersdotter Bresätter ÖG 24
1851-11-23 Son Gustav Persson Finnstorp VG 21 Dotter Anna Stina Persdotte Myrkärr 24
1851-11-02 Dräng Per Ersson Morjanå 26 Dotter Brita Persdotter Åby VG 24
1851-11-16 Son Erik Andersson Tegelslagarstugan 23 Piga Brita Persdotter Hacksta 27
1851-11-08 Son Erik Olsson Sandviken 29 Piga Brita Olsdotter Hacksta 26
1851-10-21 Dräng Lars Johan Jonsson Hällgölet 26 Piga Kerstin Larsdotter Mogetorp 31
1851-11-01 Rättare Erik Olsson Kesätter 34 Piga Kristina Gärling Säfstaholm 27
1851-11-02 Son Anders Petter Moqvist Mostugan, Östra Vingåkers 22 Piga Brita Persdotter Ålsätter 25
1851-11-23 Dräng Erik Persson Kåfallet 23 Dotter Brita Ersdotter Kåsta ST 23
1851-11-16 Son Anders Nilsson Bäcktorp 23 Dotter Ingrid Larsdotter Stora Lundbyskog 23
1851-12-07 Son Olof Persson Vretsta ÖG 24 Dotter Kerstin Ersdotter Vad ÖG 31
1851-11-01 Dräng Jonas Jonsson Båsenberga ÖG 31 Änka Brita Persdotter Vännevad 35
1851-11-06 Dräng Erik Larsson Hacksta 28 Piga Anna Olsdotter Lundtorp 33
1851- Soldat Lars Johan Setterberg Brene ST 29 Piga Maja Stina Olsdotter Brännskogen 27
1851-12-21 Son Erik Olsson Stugutorp 22 Dotter Anna Kristina Persdo Käbbetorp 17
1851-11-30 Dräng Per Larsson Högbrunn 28 Dotter Anna Katarina Persdo Högbrunn 21
1851-12-04 Son Lars Larsson Hällstugan, Målke Rote 27 Piga Johanna Charlotta An Bromma 24
1851-11-16 Dräng Olof Larsson Säfstalund 24 Piga Kerstin Ersdotter Lyttersta 22
1851-12-26 Dräng Per Persson Viala SG 32 Dotter Anna Persdotter Båltorp 22
1851-12-30 Dräng Per Jonsson Ålö SG 24 Dotter Anna Persdotter Ålö SG 23
1851-12-28 Hemmansbrukare Jonas Persson Kåsta UG 22 Dotter Brita Jonsdotter Berga SG 23
1851-12-22 Dräng Erik Persson Kåsta UG 24 Dotter Kerstin Jonsdotter Berga SG 27
1851-12-26 Dräng Per Andersson Lunda NG 23 Dotter Anna Jonsdotter Grindstugan, Söderspånga 24
1851-12-26 Son Lars Jonsson Grindstugan, Söderspånga 27 Piga Stina Katarina Jonsd Spånga Bruk 28
1851-12-26 Dräng Lars Larsson Västra Vintergatan 22 Piga Kerstin Jonsdotter Nydal 28
1851-12-26 Dräng Per Andersson Skenäs Såg 39 Dotter Anna Ersdotter Skenäs Såg 41
1851-12-28 Soldat Gustav Ström Stengårdens ST 21 Piga Anna Andersdotter Stengårdens ST 33
1851-12-26 Soldat Anders Petter Lönnqvist Lönntorps ST 35 Piga Katarina Ersdotter Lönntorps ST 31
1851-12-30 Husman, Änkling Olof Ersson Hagsätter, Berga Rote 40 Dotter Brita Ersdotter Bäcktorpslund 38
1851-12-30 Torpare, Änklin Olof Ersson Högtorp 34 Piga Brita Andersdotter Högtorp 34
1852-02-27 Dräng Erik Magnus Jansson Gäringe 21 Dotter Anna Lisa Olsdotter Gäringe 20
1852-03-09 Änkling, Torpar Erik Ersson Västra Hultstugan 48 Piga Kerstin Jonsdotter Lilla Hökhult 31
1852-03-16 Dräng Joel Larsson Kåsta NG 23 Dotter Kerstin Persdotter Kåsta NG 21
1852-03-31 Son Lars Ersson Vad ÖG 24 Dotter Anna Persdotter Norrspånga VG 20
1852-04-12 Dräng Anders Peter Andersson Hjälmarsnäs 27 Piga Kerstin Ersdotter Wi Hälleråd 23
1852-04-30 Garvare Göte Wilhelm Zetterstedt Billsbro 34 Jungfru Anna Sofia Lindmark Skenäs 26
1852-04-18 Gårdssmed Anders Sundqvist 31 Dotter Anna Sofia Borg Christinelund, Marsjö Rot 20
1852-04-12 Son Lars Olsson Högby 22 Piga Kristina Olsdotter Högby 26
1852-06-13 Son Per Persson Blacktorp 23 Änka Kerstin Persdotter Sandvik 40
1852-05-20 Hemmansbrukare Per Jonsson Gäringstorp 30 Dotter Anna Kristina Persdo Gäringsnäs 22
1852-05-20 Hemmansbrukare Per Olsson Stora Lundbyskog 29 Piga Karin Olsdotter Lundtorp 26
1852-06-03 Dräng Per Persson Norrspånga VG 36 Piga Brita Persdotter Stora Stensätter 30
1852-05-30 Skräddare Lars Persson Skenäs Såg 21 Piga Anna Persdotter Perstorp, Svarttorps Rote 25
1852-07-09 Änkling, Torpar Lars Jonsson Ängtorp 38 Dotter Anna Olsdotter Hyltersberg 31
1852-07-27 Änkling, Hemman Per Persson Läppe 40 Piga Ingrid Olsdotter Läppe 27
1852-08-15 Frälse Kamrerar Nils Conr. August Lundgren Säfstaholm 30 Demoiselle Emilia Aurora Åkerst Kaplansgården 28
1852-08-22 Torparson Johan Gustav Askerlund Norra Billsbrolund 30 Piga Maria Kristina Bostr Billsbro ÖG 23
1852-09-14 Dräng Erik Ersson Kesätter 28 Piga Johanna Sofia Lindro Kesätter 40
1852-08-01 Livgardist Jonas Jonsson Stockholm 30 Piga Karolina Larsdotter Högsjö Gård 29
1852-10-03 Änkling, Inspek Robert Gustav Gylfe Georgii Åkerö, Bettna Sn. 35 Demoiselle Anna Sofia Katarina Åsen 32
1852-10-14 Son Per Larsson Buddetorp 29 Piga Maria Sofia Holmberg Ede KG 30
1852-10-24 Mjölnare Karl Molin Morjanå 32 Dotter Johanna Sofia Hellst Högsjö Bruk 20
1852-10-31 Statdräng Gabriel Lund Ärnebäck 29 Piga Brita Katarina Larsd Ärnebäck 29
1852-10-31 Dräng Per Jonsson Vretsta VG 30 Dotter Ingrid Persdotter Vretsta Löt 23
1852-11-14 Son Olof Persson Åby VG 28 Dotter Kerstin Olsdotter Söderspånga NG 22
1852-10-16 Befallningsman Johan Erik Boström Öfvernäs, Gillberga Sn. 28 Dotter Anna Charlotta Medin Hjälpetorp 28
1852-11-07 Son Olof Olsson Sliparbol 23 Dotter Brita Jonsdotter Bresätter ÖG 27
1852-10-17 Dräng Per Larsson Bresätter VG 28 Piga Anna Olsdotter Hult 23
1852-10-28 Soldat Per Erik Berglund Berga SMG ST 23 Piga Brita Andersdotter Berga NMG 26
1852-11-11 Son Erik Persson Majors Backa 32 Dotter Kerstin Persdotter Gropptorp 26
1852-10-26 Dräng Erik Ersson Malmberg VG 25 Piga Brita Persdotter Hjälmarslund 27
1852-11-14 Hemmansbrukare Olof Karlsson Hemmingstorp 26 Piga Johanna Olsdotter Hansta 23
1852-10-24 Dagkarl Johan Petter Lager Hagstugan, Morjanå 29 Dotter Brita Persdotter Hagstugan, Buddetorp 31
1852-10-19 Dräng Johan Persson Lundqvist Lilla Kulltorp 23 Piga Anna Maria Mårtensdo Lilla Kulltorp 24
1852-11-14 Son Erik Larsson Lunda MG 28 Dotter Ingrid Ersdotter Norrspånga VG 21
1852-11-21 Änkling, Hemman Per Larsson Kärrtorp 54 Änka Kristina Andersdotte Kärrtorp 57
1852-11-14 Son Olof Larsson Lunda MG 24 Dotter Ingrid Olsdotter Lunda MG 20
1852-11-14 Klockare, Skoll Isaac Rosenström Lundby Sn. 30 Jungfru Karolina Wilhelmina Högsjö Bruk 26
1852-11-03 Änkling, Torpar Karl Gustav Klasson Grindstugan, Dal 50 Änka Maja Stina Persdotte Mogetorp 33
1852-11-28 Rättare Karl Åberg Gunviken 31 Piga Eva Olsdotter Gunviken 31
1852-12-05 Son Erik Larsson Skogalund 21 Dotter Anna Katarina Persdo Svarttorp 23
1852-12-26 Drång Karl Agaton Hilarius Nilsson Västra Hällbäcken 23 Dotter Johanna Larsdotter Anneberg 19
1852-12-26 Kakelugnsmakare Anders Gustav Andersson Kåfallet 31 Dotter Anna Olsdotter Kåstastugan 28
1853-02-01 Änkling, Torpar Olof Gustavsson Hagtorp, Marsjö Rote 38 Änka Anna Maja Persdotter Äspsätter 26
1853-02-10 Dräng Per Persson Övre Vannala 24 Dotter Kerstin Persdotter Åby VG 20
1853- Hemmansbrukare, Jon Olsson Bärle 35 Dotter Brita Persdotter Ellfalla 29
1853-03-06 Dräng Lars Olsson Skenäs 29 Piga Anna Lovisa Berglind Skenäs 30
1853-03-31 Dräng Lars Larsson Viala SG 21 Piga Brita Ersdotter Viala SG 31
1853-05-16 Son Johan Ersson Nordantorp 23 Dotter Stina Lisa Jansdotte Östra Nordankärr 25
1853-05-03 Dräng Lars Larsson Nytorp 33 Dotter Brita Persdotter Vik VG 28
1853-05-05 Dräng Per Ersson Ålö 27 Piga Brita Persdotter Ärnebäck 25
1853-05-05 Torpare Olof Olsson Dammslund 34 Piga Kerstin Ersdotter Dammstugan 29
1853-05-16 Dräng Gustav Jönsson Hacksta 25 Piga Augusta Eugenia Kind Ellfalla 26
1853-05-16 Dräng Olof Persson Mene 27 Piga Kerstin Olsdotter Knutstorp 31
1853-05-16 Brukare Per Larsson Åby ÖG 34 Piga Ingeborg Andersdotte Stensborg 30
1853-06-12 Son Lars Ersson Stora Målke 24 Piga Anna Persdotter Lilla Målke 23
1853-06-26 Son Karl Johan Andersson Norlunda, St.Malms Sn. 23 Piga Kerstin Persdotter Nedra Rosendal 26
1853-06-19 Dräng Lars Persson Malmberg MG 28 Piga Stina Kajsa Ramberg Åby ÖG 28
1853-07-09 Son Erik Persson Söderspånga NG 23 Dotter Kerstin Ersdotter Skogstorp 25
1853-08-21 Dräng Hans Gustav Hansson Regna Kyrkby, Regna Sn. 30 Dotter Johanna Olsdotter Olstorp 28
1853-10-23 Dräng Olof Jansson Mosstorp 31 Piga Kerstin Ersdotter Brännskogen 31
1853-10-22 Son Per Olsson Malmberg VG 27 Piga Brita Maja Ersdotter Malmberg VG 22
1853-11-24 Son Erik Ersson Udden 22 Piga Anna Andersdotter Vitan 25
1853-10-30 Dräng Lars Gustav Larsson Kolstad, Risinge Sn. 34 Dotter Anna Lovisa Ersdotte Karstorp, Svarttorps Rote 22
1853-10-27 Hemmansägare Jon Jonsson Lindbol 36 Piga Brita Andersdotter Hacksta 32
1853-10-29 Smedsdräng Axel Emil Johansson Lillholmen, Tjällmo Sn. 27 Änka Anna Larsdotter Nya Gräv 25
1853-10-30 Soldat Karl Karlsson Setterlund Sätratorp 21 Dotter Anna Ersdotter Marsjö Vittorp 20
1853-10-27 Dräng Per Larsson Hacksta 32 Piga Kerstin Jonsdotter Hacksta 29
1853-11-08 Son Reinhold Persson Båsenberga ÖG 24 Piga Brita Persdotter Vad ÖG 23
1853-10-29 Son Lars Persson Grindstugan, Vretsta 24 Piga Brita Olsdotter Kåsta UG 26
1853-10-29 Torpare Olof Persson Källstugan, Kåsta 26 Piga Ingrid Ersdotter Kåsta UG 29
1853-10-30 Son Karl Peter Persson Östra Källarstugan 22 Piga Anna Persdotter Sjögöle 24
1853-11-13 Son Per Persson Söderspånga NG 27 Dotter Brita Ersdotter Berga NG 32
1853-11-13 Son Erik Ersson Buddetorp 19 Dotter Ingrid Jonsdotter Ramstorp 19
1853-11-06 Son Erik Larsson Haddetorp 22 Dotter Kerstin Olsdotter Sliparbol 21
1853-11-13 Son Lars Larsson Bresätter VG 27 Dotter Ingrid Larsdotter Ålö 22
1853-11-20 Dräng Per Erik Jonsson Malmberg VG 21 Dotter Anna Olsdotter Hökhultsberg 29
1853-12-11 Dräng Anders Persson Billsbro MG 29 Fästeqvinn Kerstin Olsdotter Billsbro MG 21
1853-11-05 Änkling, Rättar Lars Peter Andersson Säfstaholm 39 Jungfru Kristina Karolina Fr Säfstaholm
1853-12-03 Änkling, Dräng Erik Ersson Berga SG 58 Piga Anna Jonsdotter Heby 40
1853-11-27 Änkling, Hemman Per Olsson Lilla Hökhult 36 Dotter Brita Ersdotter Jeriko 29
1853-11-06 Son Anders Jonsson Klastorp 22 Dotter Brita Larsdotter Johanslund 21
1853-12-04 Torpare Per Olof Persson Henstorp 37 Piga Anna Karolina Ersdot Åsen 30
1853-11-13 Dräng Erik Persson Land 24 Piga Ingrid Larsdotter Land 25
1853-12-26 Soldat Lars Krans Norrspånga 21 Dotter Brita Katarina Ersdo Vadstorp 20
1853-12-04 Son Lars Larsson Hästnäs 23 Dotter Ingrid Persdotter Marsjö VG 26
1853-11-27 Son Peter Larsson Solbergatorp 23 Piga Brita Persdotter Solberga 29
1853-11-24 Son Per Gustav Nilsson Sjöstugan 22 Piga Brita Jakobsdotter Sjöbråten 25
1853-12-18 Dräng Anders Peter Andersson Sätratorp 24 Piga Johanna Charlotta Ka Sätratorp 24
1853-12-26 Änkling, Husman Erik Ersson Ålsätter 44 Piga Ingrid Ersdotter Ålsätter 25
1853-12-26 Dräng Anders Andersson Hjälpetorp 31 Piga Johanna Gustavsdotte Hjälpetorp 22
1853-12-30 Torpare Michael Sabientz Lilla Sjögetorpslund 35 Piga Kerstin Olsdotter Skriven på Vretsta Rote 31
1854-01-05 Dräng Olof Jonsson Nästorp 25 Piga Anna Ersdotter Nästorp 23
1853-12-26 Son Erik Andersson Solinge 34 Dotter Ingrid Olsdotter Marsjö ÖG 27
1853-12-30 Skomakardräng Per Erik Lundman Eknäs, Vadsbro Sn. 24 Piga Brita Katarina Larsd Skärbäckslund 33
1854-04-17 Sadelmakargesäl Karl Kustav Hellström 33 Dotter Maria Charlotta Malm Norra Prästkärrstugan 30
1854-03-25 Kyrkvärd Olof Jonsson Hacksta 28 Dotter Kerstin Larsdotter Norrspånga ÖG 21
1854-04-01 Son Erik Andersson Ekeberg 23 Änka Ingrid Olsdotter Bogården 23
1854-04-20 Torpare Per Olsson Norra Åtorpsstugan 26 Piga Karolina Persdotter Trögbol 27
1854-03-31 Dräng Anders Andersson Bresätter ÖG 30 Piga Kerstin Larsdotter Bresätter ÖG 25
1854-04-01 Dräng Per Olsson Vretsta ÖG 26 Piga Anna Larsdotter Åsen 29
1854-04-29 Gårdsdräng Johan Erik Karlsson Säfstaholm 28 Piga Matilda Karolina Tör Säfstaholm 27
1854-04-28 Son Olof Jonsson Lund 26 Piga Kerstin Jonsdotter Gäringe 24
1854-04-27 Son Lars Gustav Olsson Västra Nysätter 25 Piga Kerstin Persdotter Stora Lundbyskog 22
1854-04-23 Stalldräng Lars Larsson Högsjö Gård 31 Piga Johanna Sofia Modig Högsjö Gård 29
1854-05-02 Dräng Lars Larsson Vad VG 24 Piga Kerstin Larsdotter Vad ÖG 24
1854-05-26 Son Per Larsson Ängalund 37 Dotter Anna Maja Persdotter Stenholmen 34
1854-06-12 Änkling, Husman Anders Larsson Ringeråd 47 Piga Ingrid Andersdotter Ringeråd 32
1854-06-25 Änkling, Hemman Lars Persson Lilla Sjögetorp 48 Dotter Brita Jonsdotter Käbbetorp 32
1854-08-04 Änkling, Husman Jon Larsson Västra Stenudden 43 Änka Ingrid Persdotter Nästorp 48
1854-08-29 Hemmansägare Per Erik Andersson Valla Västergård, Sköldin 25 Dotter Ingrid Jonsdotter Sjögöle 31
1854-09-03 Soldat Klas Erik Mars Skallbol 22 Piga Kerstin Olsdotter Lönntorp 20
1854-09-10 Dräng Erik Larsson Norrspånga ÖG 23 Dotter Kerstin Ersdotter Norrspånga ÖG 21
1854-10-06 Dräng Karl Jonsson Högsjö Kvarn 27 Piga Anna Stina Pilblad Finningefallet 26
1854-10-06 Dräng Johannes Danielsson Morjanå 25 Piga Beata Kristina Högbe Morjanå 20
1854-10-01 Dräng Jonas Persson Övre Vannala 25 Piga Anna Olsdotter Övre Vannala 25
1854-10-15 Torpare, Änklin Olof Borg Västra Bergalund 59 Piga Kerstin Persdotter Skriven på Marsjö Rote 47
1854-10-29 Son Per August Jansson Östra Nordankärr 24 Piga Ingrid Persdtr Låttra 25
1854-11-30 Son Per Jonsson Hacksta 24 Dotter Ingrid Larsdotter Bistorp 24
1854-10-17 Dräng, fd. Arti Olof Petersson Lilla Stensätter 35 Styvdotter Sofia Malmström Rosenlund 28
1854-10-26 Snickare Johan Jansson Enstaberg, Tuna Sn. 26 Dotter Kerstin Larsdotter Vretsta VG 27
1854-11-21 Son Olof Persson Viala FG 26 Dotter Kerstin Persdotter Käbbetorp 19
1854-10-22 Dräng Olof Olsson Ålö 24 Piga Kerstin Ersdotter Ålö 24
1854-11-11 Son Per Olsson Ekskogen 30 Dotter Ingrid Olsdotter Lilla Lundbyskog 31
1854-11-05 Trädgårdsmästar Peter Jonsson Kesätter 30 Piga Anna Lotta Larsdotte Stora Brene 21
1854-10-28 Dräng Per Jonsson Hacksta 27 Piga Anna Jonsdotter Vretsta MG 27
1854-10-28 Dräng Lars Andersson Malmberg MG 30 Piga Anna Olsdotter Hansta 33
1854-10-26 Son Erik Persson Menestugan 41 Piga Kerstin Ersdotter Skogstorp 32
1854-11-05 Soldat Lars Moll Stora Målke ST 23 Piga Anna Brita Persdotte Vad VG 22
1854-11-26 Son Per Jonsson Rude 26 Piga Kerstin Ersdotter Munktorp 23
1854-11-05 Änkling, Torpar Erik Persson Södra Viksätter 36 Änka Anna Greta Ersdotter Västra Hällalund 33
1854-11-05 Son Jon Jonsson Linde Johannisberg 25 Piga Brita Larsdotter Stora Brene 32
1854-10-29 Skräddare Johan Adolf Lindberg Byle, Skedevi Sn. 25 Jungfru Fredrika Svärd Finninge 20
1854-11-09 Dräng Per Larsson Hacksta 27 Dotter Ingrid Olsdotter Östra Mostugan 24
1854-12-12 Hemmansägare Lars Larsson Buddetorp 33 Piga Brita Katarina Olsdo Finnstorp VG 24
1854-11-26 Hemmansbrukare, Anders Peter Persson Trolldal, St.Malms Sn. 36 Dotter Johanna Karlsdotter Ålsätter 27
1854-12-05 Dräng Lars Peter Olsson Lunda FG 31 Piga Kerstin Olsdotter Lunda FG 33
1854-12-07 Skeppare Karl Johan Andersson Ekelund, Lännäs Sn. 30 Dotter Karolina Ersdotter Gräv 23
1854-12-26 Son Per Erik Jonsson Finningefallet 25 Dotter Karolina Andersdotte Lilla Ölång 19
1854-12-07 Dräng Johan Spann Bergstugan, Käbbetorp 24 Dotter Karolina Larsdotter Bergstugan, Käbbetorp 23
1854-12-07 Son Karl Gustav Olsson Stockbäcksstugan 37 Dotter Brita Persdotter Cathrineberg 31
1854-11-24 Dräng Per Erik Persson Malmberg MG 33 Piga Ingrid Olsdotter Nästorp 24
1854-12-30 Dräng Lars Ersson Gäringe 35 Piga Kerstin Ersdotter Munktorp 33
1854-12-26 Dräng Gustav Andersson Fröjd Lunda FG 30 Dotter Brita Jonsdotter Norra Lundastugan 23
1854-12-30 Torparson Lars Larsson Brandstugan 28 Piga Ingrid Olsdotter Grindstugan, Kåsta 25
1854-12-26 Son Lars Larsson Erstorpstugan 27 Dotter Johanna Persdotter Stenholmen 23
1854-12-26 Änkling, Husar Per Eklund Kesätter 44 Dotter Kerstin Ersdotter Vialalund 44
1855-01-01 Son Per Ersson Brenestugan 27 Dotter Anna Larsdotter Hardemon 23
1855- Dräng Anders Jakobsson Hålkärret, Askers Sn. 33 Piga Anna Lovisa Lindgren Högsjö Bruk 36
1855-02-22 Dräng Per Persson Bresätter 37 Änka Kerstin Larsdotter Slängbäcken 36
1855-03-16 Skomakardräng Karl Gustav Jonsson Kolstad, Risinge Sn. 21 Dotter Anna Persdotter Käbbetorp 24
1855-05-08 Målare Karl Henrik Hellgren Säfstaholm 30 Jungfru Ulrika Maximiliana S Säfstaholm 29
1855-05-08 Dräng Per Persson Vännevad 27 Änka Karin Ersdotter Vännevad 32
1855-05-28 Dräng Karl Anders Petersson Malmqvis Nora, Skedevi Sn. 31 Dotter Sofia Dorotea Weland Billsbro MG 25
1855-05-28 Dräng Lars Persson Norrköping 32 Dotter Anna Fredrika Larsdo Gäringe 31
1855-05-06 Dräng Anders Andersson Ristorp 25 Piga Anna Sofia Bergelius Ristorp 20
1855-05-22 Änkling, Torpar Anders Larsson Ljunghagstugan 33 Piga Stina Persdotter Ljunghagstugan 30
1855-06-15 Son Olof Persson Bromma 30 Piga Kerstin Larsdotter Sjögöle 24
1855-06-17 Dräng Lars Persson Hälleråd 25 Piga Kerstin Jonsdotter Vretsta ÖG 26
1855-09-02 Son Erik Olsson Hästhagstugan 27 Piga Ingrid Larsdotter Säfstaholm 22
1855-09-09 Dräng Anders Jansson Kåsta NG 28 Piga Kerstin Persdotter Kåsta UG 27
1855-09-16 Dräng Karl Johan Olsson Hagstugan, Åby 24 Piga Maria Kristina Bergl Kesätter 29
1855-09-20 Dräng Per Olsson Wahlström Vidåker 30 Piga Johanna Charlotta Er Vidåker 25
1855-10-21 Dräng Per Olsson Mellan Vannala 34 Dotter Anna Charlotta Hjelm Söderspånga ST 25
1855-10-21 Soldat, Rekryt Karl Fredrik Lundgren (Hjelm) Lunda 23 Piga Anna Olsdotter Söderspånga MG 27
1855-10-27 Dräng Lars Olsson Göketorp 34 Piga Anna Ersdotter Marsjö MG 37
1855-10-26 Dräng Per Larsson Kubbetorp 30 Piga Anna Stina Gustavsdo Kubbetorp 24
1855-10-28 Dräng Lars Larsson Malmberg 26 Piga Brita Kajsa Olsdotte Malmberg 23
1855-10-30 Torpare Per Erik Jonsson Jonsätter 28 Piga Brita Stina Larsdott Bromma 30
1855-11-11 Son Olof Larsson Tegelslagartorpet 31 Dotter Anna Ersdotter Bäckstugan 24
1855-11-11 Dräng Per Larsson Marsjö Vittorp 28 Piga Lovisa Andersdotter Marsjö Vittorp 24
1855-11-18 Dräng Peter Nilsson Hacksta 32 Piga Brita Ersdotter Hacksta 31
1855-11-18 Hemmansägare Lars Fredrik Boström Berga SMG 27 Dotter Kerstin Olsdotter Brännskogen 20
1855-11-04 Son Anders Ersson Lunda 25 Piga Brita Jonsdotter Lunda 29
1855-11-10 Son Lars Larsson Rosendal 31 Dotter Anna Larsdotter Stora Lundbyskog 30
1855-11-03 Son Olof Ersson Åsens ST 27 Piga Anna Larsdotter Hacksta 26
1855-11-15 Son Erik Karlsson Abrahamstorp 25 Piga Kerstin Andersdotter Högsjö Kvarn 24
1855-12-02 Son Erik Ersson Baggetorp 30 Piga Johanna Karolina Jan Högsjö Gård 28
1855-11-18 Son Olof Jonsson Bresätter ÖG 24 Dotter Anna Brita Nilsdotte Bäcktorp 22
1855-11-18 Dräng Fredrik Andersson Knutstorp 22 Piga Anna Stina Larsdotte Mene 21
1855-11-18 Soldat Per Hen Henala 22 Piga Johanna Larsdotter Viala FG 29
1855-11-25 Soldat Anders Gustav Malmberg Malmbergs ST 22 Dotter Anna Jonsdotter Nysätter 32
1855-12-06 Änkling, Hemman Nils Nilsson Boda, Österåkers Sn. 33 Dotter Karin Persdotter Vretsta 30
1855-12-26 Son Karl Johan Olsson Vadstorp 26 Piga Brita Stina Karlsdot Vadstorp 22
1855-12-22 Son Erik Larsson Hällgölet 22 Piga Kerstin Larsdotter Läppe 29
1856-01-15 Arrendator, Her Reinhold Wilhelm Westbaum Ansta, Örebro Län 29 Demoiselle Sofia Georgina Åkers Kaplansgården 21
1855-12-27 Dräng Gustav Henning Wingqvist Sköldnäs 34 Dotter Anna Greta Larsdotte Österlund 29
1855-12-28 Dräng Per Johan Andersson Tovekärr 23 Piga Anna Brita Olsdotter Land 25
1855-12-27 Dräng Per Erik Larsson Åby 30 Dotter Kerstin Persdotter Åby 28
1855-12-29 f.d. Handlande Johan Helander Åsen 41 Dotter Anna Charlotta Eriks Fallkärr 25
1855-12-30 F.d. Frälse-Sko Johan Fredrik Lindström Åby Rusthåll, Kvillinge S 29 Änka Sara Aronsdotter Karstorp 30
1856-02-17 Soldat Johan Wistrand Ängtorp, Floda Sn. 22 Piga Anna Persdotter Långängen 31
1856-03-24 Son Lars Persson Stenstorp, Målke Rote 21 Piga Brita Olsdotter Skenäs 23
1856-03-14 Soldat Karl Gustav Lindblom Sliparbol 22 Piga Kerstin Ersdotter Bistorp 28
1856-03-16 Dräng Peter Johansson Spånga Kvarn 33 Dotter Kerstin Olsdotter Stora Glasmästarstugan 25
1856-03-30 Soldat Jakob Bergqvist Täppe ST 21 Piga Anna Katarina Jonsdo Täppe ST 24
1856-03-24 Son Olof Persson Nysätter, Finnstorp 26 Dotter Johanna Sofia Magnus Sköldnäs ST 27
1856-03-13 Dräng Jakob Larsson Läppe 32 Piga Anna Ersdotter Läppe 23
1856-03-25 Dräng Lars Larsson Hult 27 Dotter Karin Olsdotter Gate 22
1856-04-20 Son Lars Persson Sjögöle 25 Piga Ingrid Olsdotter Buddetorp 34
1856-04-20 Son Erik Ersson Ullevitorp 24 Piga Brita Kristina Ersdo Karstorp 25
1856-04-29 Torpare, Änklin Lars Erik Olsson Hagalund, Sköldnäs Rote 49 Piga Anna Olsdotter Dal 33
1856-04-29 Kakelugnsmakare Gustav Adolf Nymark Örebro 23 Piga Karin Jonsdotter Ärnebäck 34
1856-04-27 Soldat Per Österholm Vännevad 25 Piga Kristina Andersdotte Majors Backa 32
1856-05-11 Son Lars Persson Nysätter, Vik 21 Dotter Brita Persdotter Dagstugan 21
1856-07-01 Rättare Emanuel Larsson Söderspånga 37 Piga Anna Helena Andersdo Söderspånga 32
1856-06-06 Dräng Lars Andersson Kåsta NG 23 Piga Brita Ersdotter Kåsta NG 23
1856-06-27 Hemmansbrukare Johan Persson Viala FG 23 Dotter Kerstin Ersdotter Fågeltorp 24
1856-07-04 Hemmansägare Lars Ersson Billsbro MG 28 Dotter Kerstin Ersdotter Sandäng 15
1856-06-24 Hemmansägare, Ä Jon Jonsson Lindbol 38 Piga Brita Olsdotter Lindbol 32
1856-06-29 Dräng Per Erik Ersson Sjöbråten 25 Piga Ingrid Olsdotter Fågeltorp 30
1856-08-03 Dräng Olof Olsson Finninge 27 Piga Karolina Persdotter Lönntorp 22
1856-10-05 Son Per Larsson Dammsdal 23 Piga Stina Lotta Persdott Dammsdal 29
1856-10-05 Statdräng, Änkl Johan Fredrik Stolt Bysta, Askers Sn. 40 Piga Anna Lisa Jonsdotter Ås 43
1856-10-19 Dräng Lars Persson Berga NG 29 Piga Kerstin Olsdotter Norrspånga VG 21
1856-10-20 Dräng Olof Ersson Östra Vintergatan 27 Piga Ingrid Persdotter Mellan Vintergatan 36
1856-10-26 Dräng Erik Ersson Eknäs, Sköldinge Sn. 33 Piga Anna Larsdotter Stora Kulltorp 35
1856-10-26 Dräng Olof Persson dy. Lunda MG 27 Piga Anna Larsdotter Lunda MG 28
1856-10-19 Dräng Lars Persson Övre Vannala 29 Piga Anna Olsdotter Solberga 21
1856-10-19 Dräng Erik Ersson Solberga 29 Piga Anna Persdotter Bäckstugan 20
1856-11-11 Hemmansägare Lars Ersson Viala SG 25 Dotter Ingrid Persdotter Gäringe 22
1856-10-26 Son Anders Peter Andersson Nedre Vannala 23 Dotter Kerstin Persdotter Starrkällan 22
1856-12-02 Dräng Lars Ersson Äspetorp 24 Änka Kerstin Persdotter Kåsta NG 26
1856-11-27 Son Erik Ersson Lindbol 27 Dotter Brita Larsdotter Brännskogen 20
1856-11-09 Soldat Lars Gustav Munter Oppsala 22 Dotter Brita Maja Larsdotte Västerlund 27
1856-11-15 Dräng Per Johan Persson Viala FG 25 Dotter Brita Larsdotter Lövholmen 28
1856-10-30 Dräng Olof Olsson Åby ÖG 29 Piga Brita Ersdotter Åby VG 31
1856-10-30 Dräng Erik Ersson Munktorp 32 Dotter Brita Olsdotter Björnsätter 30
1856-12-09 Son Lars Persson Skallbol 22 Dotter Anna Larsdotter Oppeberga 22
1856-11-02 Dräng Gustav Olsson Viala FG 30 Dotter Brita Larsdotter Södra Bergaholm 31
1856-10-21 Dräng Jon Jonsson Övre Vannala 26 Dotter Brita Andersdotter Tegelslagarstugan 22
1856-11-18 Son Erik Olsson Norrspånga ÖG 31 Dotter Kerstin Larsdotter Norra Hanstastugan 21
1856-11-02 Dräng Per Olsson Norrspånga VG 28 Piga Anna Lotta Larsdotte Viala SG 26
1856-11-01 Son Per Persson Karlslund, Vretsta Rote 21 Piga Kerstin Ersdotter Hacksta 22
1856-11-09 Son Per Ersson Lunda NG 26 Dotter Anna Jonsdotter Spadtorp 30
1856-11-01 Dräng Per Larsson Vretsta MG 34 Piga Brita Persdotter Vretsta MG 29
1856-10-28 Dräng Jonas Jonsson Hacksta 35 Piga Brita Persdotter Hacksta 29
1856-11-09 Dräng Karl Olsson Finnstorp ÖG 27 Piga Anna Andersdotter Finnstorp VG 24
1856-11-06 Son Anders Persson Myrkärr 26 Dotter Karin Ersdotter Stora Målke 25
1856-12-07 Dräng Per Persson Båsenberga ÖG 21 Dotter Brita Lisa Persdotte Käbbetorp 18
1856-10-26 Soldat Erik Andersson Kålin Kåsta 24 Piga Ingrid Olsdotter Roligheten 25
1856-11-02 Dräng Erik Larsson Mene 26 Piga Ingrid Larsdotter Bistorp 31
1856-12-11 Hemmansägare Olof Olsson Båsenberga ÖG 24 Dotter Ingrid Larsdotter Lunda MG 28
1856-11-09 Dräng Per Ersson Bossbro 30 Piga Kerstin Persdotter Bossbro 30
1856-11-23 Son Erik Jakobsson Blom Låttrastugan 27 Piga Anna Lisa Sandström Skenäs 37
1856-11-23 Dräng Karl Fredrik Nilsson Kembol, Lerbo Sn. 23 Piga Anna Helena Lilja Gunviken 32
1856-12-20 Son Per Johan Persson Skriven på Viks by 24 Dotter Ingrid Hindriksdotte Hindrikslund 29
1856-12-28 Son Lars Olof Olsson Stubbdalen 24 Piga Anna Jonsdotter Dal 24
1856-12-26 Son Per Erik Bergström Oppstugan 23 Piga Maja Stina Lindberg Oppstugan 25
1856-12-27 Änkling, Hemman Olof Olsson Billsbro VG 32 Dotter Ingrid Persdotter Simonstorp 34
1856-12-26 Dräng Lars Bergström Gärlinge, Österåkers Sn. 27 Dotter Ingrid Olsdotter Norra Stensätter, Vretsta 31
1856-12-26 Dräng Anders Andersson Perstorp, Svarttorps Rote 23 Piga Kerstin Ersdotter Perstorp, Svarttorps Rote 23
1856-12-28 Son Per Adolf Jonsson Fränntorp 27 Dotter Kerstin Andersdotter Ullevi 22
1856-12-30 Son Erik Persson Käbbetorp 31 Dotter Brita Olsdotter Norrspånga VG 30
1856-12-30 Soldat Karl Fredrik Wall Hökhult 21 Piga Lovisa Andersdotter Hökhult 23
1857-02-01 Dräng Karl Erik Olsson Långängen 27 Dotter Anna Jonsdotter Björksätter 27
1857- Sergeant Lars Gustav Stein Övre Stavhälla 27 Jungfru Anna Elisabet Wiklan Övre Stavhälla 32
1857-02-18 Änkling, Dräng Per Persson Norra Stavhälla 28 Piga Ingrid Persdotter Åby VG 22
1857-03-12 Änkling, Hemman Erik Persson Berga SG 34 Piga Ingrid Persdotter Vretsta VG 33
1857-04-05 Soldat Erik Rudin Rude ST 23 Piga Brita Lisa Andersdot Vännevads ST 24
1857-04-19 Soldat Peter Holmgren Holmens ST, Östra Vingåke 23 Dotter Brita Persdotter Mostugan 19
1857-04-13 Dräng Erik Larsson Karstorp 30 Piga Kerstin Persdotter Lyttersta 26
1857-04-13 Dräng Henrik Persson Sköldnäs KG 28 Piga Johanna Larsdotter Sköldnäs KG 24
1857-04-12 Dräng Gustav Fredrik Olsson Heden 28 Piga Ingrid Olsdotter Heden 22
1857-04-19 Dräng Anders Gustav Karlsson Fredriksberg 28 Dotter Kerstin Jonsdotter ( Stubbdalen 29
1857-04-19 Son Lars Larsson Bergstugan, Käbbetorp 23 Dotter Kerstin Persdotter Käbbetorp 23
1857-06-24 Hemmansägare Lars Jonsson Hacksta 22 Dotter Kerstin Persdotter Lövåker 28
1857-06-01 Son Olof Persson Myrkärr 33 Piga Johanna Jansdotter Myrkärr 30
1857-06-01 Son, Torpare Erik Ersson Stubbdalen 26 Dotter Brita Persdotter Högbrunn 24
1857-06-01 Arrendator Gustav Gustavsson Nysätter, Lindbol 36 Piga Kerstin Persdotter Malmberg VG 23
1857-06-07 Dräng Erik Ersson Lyttersta 28 Dotter Lovisa Larsdotter Säfstaholm 27
1857-07-05 Son Erik Persson Ölångstugan 30 Piga Ingrid Persdotter Lönntorp 23
1857-07-12 Dräng Johan Erik Nilsson Ede KG 28 Piga Anna Charlotta Persd Ede KG 25
1857-12-14 Änkoman, Torpäg Anders Andersson Stubbgölsstugan 59 Piga, Änka Brita Ersdotter Stubbgölsstugan 55
1857-10-18 Dräng Anders Persson Simonstorps Gästgiveri, Ö 29 Piga Ingrid Persdotter Låttra Kvarn 26
1857-10-29 Dräng Johan Blomberg Kungs-Barkarö Sn. 28 Piga Brita Olsdotter Åsen 32
1857-10-25 Dräng Gustav Wilhelm Larsson Majors Backa 25 Piga Johanna Persdotter Högsjö Gård 32
1857-10-18 Dräng Anders Fredrik Johansson Vik VG 24 Dotter Anna Persdotter Vik VG 27
1857-11-07 Dräng Olof Fredriksson Ödesäng 28 Dotter Brita Andersdotter Kåsta UG 24
1857-10-25 Dräng Erik Jonsson Västra Vintergatan 31 Piga Anna Ersdotter Västra Vintergatan 27
1857-11-01 Son Olof Jonsson Östra Nordankärr 32 Dotter Brita Kajsa Persdott Båltorp 24
1857-10-25 Dräng Gustav Persson Åsen VG 29 Piga Kristina Persdotter Åsen VG 39
1857-10-25 Dräng Erik Jonsson Skeppmyre 26 Piga Ingrid Ersdotter Mogetorp 24
1857-10-12 Soldat Anders Wahlin Vad ÖG ST 28 Dotter Brita Stina Jonsdott Fränntorp 25
1857-10-12 Dräng Lars Johan Karlsson Håltorp 24 Dotter Johanna Jonsdotter Fränntorp 24
1857-11-01 Dräng Karl Johan Karlsson Fränntorp 26 Piga Anna Sofia Karlsdott Fränntorp 28
1857-11-08 Dräng Erik Ersson Kåsta UG 29 Dotter Anna Olsdotter Stora Hökhult 29
1857-11-06 Soldat Erik Österblom Kåsta NG ST 22 Piga Anna Olsdotter Stora Lundbyskog 22
1857-11-26 Son Per Larsson Ålsjöstugan 23 Dotter Sofia Karlsdotter Ålsätter 26
1857-10-25 Dräng Erik Larsson Vad ÖG 29 Piga Kerstin Persdotter Skallbol 26
1857-10-25 Dräng Lars Olsson Vad VG 29 Piga Brita Ersdotter Vad ÖG 26
1857-11-01 Dräng Peter Jonsson Stugutorp 30 Piga Ingrid Ersdotter Stugutorp 22
1857-11-18 Son Erik Larsson Gropptorp 23 Piga Maria Beata Kastman Majors Backa 22
1857-10-31 Son Lars Johan Wink Östra Källarstugan 24 Piga Brita Andersdotter Åby ÖG 24
1857-11-05 Dräng Erik Persson Svartån 26 Dotter Brita Stina Larsdott Brogetorp 20
1857-10-12 Dräng Axel Wilhelm Hellström Skenäs 29 Huspiga Karolina Lundmark Skenäs 31
1857-10- Son Anders Andersson Lunda SG 28 Dotter Ingrid Ersdotter Lunda NG 25
1857-11-21 Hemmansägare Lars Larsson Stora Lundbyskog 26 Dotter Kerstin Persdotter Viala FG 21
1857-10-29 Son Lars Johan Johansson Janslund 29 Piga Brita Jonsdotter Kojstugan 32
1857-12-26 Son Klas Gustav Klasson Görtslinge 25 Piga Ingrid Larsdotter Stora Brene 23
1857-11-03 Torpare Peter Ersson Smedstorpslund 22 Piga Brita Olsdotter Billsbro ÖG 25
1857-12-29 Son Per Ersson Kåsta UG 22 Dotter Anna Persdotter Vretsta MG 25
1857-12-03 Hemmansägae Karl Peter Jansson Malmberg ÖG 33 Dotter Anna Larsdotter Lunda SG 21
1857-12 Torpare Klas Gustav Ersson Uddgölet 26 Piga Kristina Jansdotter Andreelund 29
1857-12-01 Son Erik Olsson Bärle 30 Piga Ingrid Ersdotter Ellfalla 21
1857-11-20 Dräng Erik Andersson Vretsta MG 23 Piga Ingrid Andersdotter Vretsta MG 23
1857-12-27 Hemmansägare Per Gustav Persson Käbbetorp 32 Piga Karolina Persdotter Börstorp, Regna Sn. 19
1857-12-12 Torpare Gustav Eriksson Marsjö Såg 29 Dotter Brita Stina Karlsdot Marsjö Såg 20
1857-12-27 Skeppare Anders Folkesson Vinön, Närke 26 Dotter Sofia Nilsdotter Stavhällalund 21
1857-12-27 Son Lars Andersson Lilla Ölång 27 Piga Johanna Ersdotter Lilla Ölång 19
1857-12-27 Dräng, Änkoman Lars Persson Dammstugan 59 Dotter Brita Stina Larsdott Lagöle 27
1857-12-26 Dräng Olof Larsson Persberg 34 Änka Anna Ersdotter Persberg 27
1857-12-29 Tillträdande He Erik Ersson Åckra, Östra Vingåkers Sn 25 Dotter Anna Larsdotter Österby 22
1858-
1858-03-02 Torpare, Änkema Lars Persson Viktorpsstugan 54 Piga Karolina Ersdotter Viktorpsstugan 26
1858-03-05 Dräng Olof Persson Simonstorp 22 Piga Karin Ersdotter Simonstorp 23
1858-04-05 Dräng Karl Jansson Mellan Vintergatan 25 Piga Anna Stina Persdotte Mellan Vintergatan 26
1858-03-20 Dräng Karl Erik Persson Svarttorp ÖG 29 Dotter Kristina Lovisa Pers Svarttorp ÖG 27
1858-04-20 Dräng Per Johan Vinberg Stenåsen 28 Piga Johanna Persdotter Lunda FG 43
1858-04-10 Son Per Larsson Galltorp 22 Piga Ingrid Andersdotter Galltorp 20
1858-04-05 Dräng Olof Jonsson Lyttersta 27 Dotter Anna Maja Larsdotter Lyttersta 20
1858-04-08 Soldat, Änkling Anders Peter Fagerlund Svarttorps ST 37 Piga Ingrid Larsdotter Stora Lundbyskog 32
1858-04-05 Dräng Malcom Eriksson Finninge 25 Pig Karolina Olsdotter Finninge 25
1858-04-24 Son Per Ersson Stavstugan, Billsbro 22 Piga Karin Andersdotter Saltorp 25
1858-05-10 Son Karl Gustav Petersson Johannislund 31 Piga Brita Stina Nilsdott Hacksta 29
1858-05-24 Dräng Olof Olsson Österby 28 Dotter Ulrika Gustavsdotter Äng 22
1858-06-14 Skräddare Per Adolf Frisell Högsjö 29 Dotter Anna Katarina Peters Kilsbacken 27
1858-05-24 Skräddare, Änko Lars Persson Bosund 28 Dotter Brita Ersdotter Såghagstugan, Skenäs 27
1858-07-04 Dräng Anders Larsson Söderspånga SG 31 Dotter Anna Ersdotter Åsens ST 25
1858-08-01 Son Erik Larsson Hagstugan, Vannala 27 Dotter Kristina Ersdotter Åsbolund 27
1858-07-07 Avskedad Soldat Anders Groth Knutstorp ST 63 Piga Kerstin Svensdotter Skriven på Billsbro Rote 59
1858-07-11 Son, Änkoman Olof Olsson Sliparbol 29 Dotter Anna Larsdotter Marsjö ÖG 24
1858-09-05 Dräng Olof Svensson Ram Nedre Stavhälla 29 Piga Johanna Larsdotter Söderspånga SG 37
1858-10-03 Dräng Klas Ulrik Karlsson Håltorp 27 Piga Anna Stina Andersdot Äskedalen 24
1858-10-23 Dräng Per Johan Andersson Finninge 31 Piga Anna Matilda Köhler Finninge 19
1858-10-17 Dräng Olof Persson Stora Håkanstorp 33 Piga Anna Stina Larsdotte Stora Håkanstorp 35
1858-10-17 Dräng Per Olsson Hallström Morjanå Kvarn 23 Piga Anna Kristina Larsdo Morjanå Kvarn 27
1858-10-24 Dräng Per Persson Bresätter ÖG 31 Piga Brita Larsdotter Bresätter ÖG 30
1858-10-24 Dräng Anders Gustav Andersson Högsjö 24 Piga Anna Stina Persdotte Högsjö 23
1858-10-17 Husar, Änkling Jon Modig Oppeberga HT 26 Piga Katarina Jansdotter Mosstorp 26
1858-10-26 Husar Karl Johan Rask Gropptorps HT 23 Piga Ingeborg Olsdotter Gropptorp 28
1858-10-24 Son Anders Olsson Lyttersta 22 Dotter Sigrid Persdotter Solberga 21
1858-10-29 Son Lars Larsson Lunda SG 31 Piga Brita Maria Persdott Malmberg ÖG 22
1858-10-30 Skollärare Johan Gustav Thunberg Högsjö 39 Demoiselle Hedvig Sofia Elisabe Högsjö 38
1858-11-07 Son Olof Ersson Gate 34 Piga Kerstin Larsdotter Gate 24
1858-11-21 Son Klas Olsson Hagtorp 25 Dotter Brita Katarina Larsd Österby 27
1858-11-07 Dräng Erik Gustav Petersson Simonstorp 32 Piga Brita Persdotter Simonstorp 26
1858-11-07 Son Erik Persson Båltorp 27 Dotter Anna Larsdotter Rosendal 31
1858-11-21 Son Lars Persson Mosstorpslund 23 Dotter Kerstin Jonsdotter Jonslund, Billsbro Rote 24
1858-11-14 Dräng Olof Larsson Vittorp, Stavhälla 27 Dotter Kerstin Persdotter Hälleråd 21
1858-11-07 Son Erik Ersson Västra Bergaholm 37 Piga Kristina Persdotter Båsenberga ÖG 27
1858-10-29 Dräng Erik Persson Hjälpetorp 24 Piga Johanna Persdotter Hjälpetorp 27
1858-11-14 Son Per Larsson Gustavsberg 37 Piga Eva Kristina Karlsdo Lindbol 23
1858-11-07 Son Erik Ersson Såghagstugan, Skenäs 32 Dotter Anna Ersdotter Västra Bergaholm 29
1858-12-12 Dräng Per Olsson Berga, Österåkers Sn. 24 Dotter Brita Persdotter Bromma 29
1858-12-26 Hemmansägare, Ä Lars Larsson Simonstorp 41 Dotter Eva Lotta Larsdotter Ingvaldstorp, Lännäs Sn. 20
1858-12-28 Dräng Per Gustavsson Stora Sjögetorp 35 Piga Maria Persdotter Stora Sjögetorp 28
1858-12-28 Dräng Olof Ersson Bromma 31 Änka Kerstin Ersdotter Rude 27
1858-12-28 Son Jonas Jonsson Jonslund 26 Dotter Matilda Bäcklund Spånga Bruk 25
1859-02-20 Son Lars Erik Ersson Gölstugan, Marsjö 22 Dotter Ingrid Olsdotter Gate 28
1859-03-06 Soldat, Änkling Karl Gustav Lindblom Sliparbols ST 26 Dotter Kristina Persdotter Hagstugan, Vitan 25
1859-03-27 Dräng Lars Ersson Österby 29 Piga Katarina Jansdotter Bromma 22
1859-04-17 Dräng Erik Ersson Högby 25 Piga Ingrid Persdotter Myngen 24
1859-04-17 Dräng Per Ersson Läppe /?/ 23 Piga Karolina Andersdotte Läppe /?/ 25
1859-04-24 Dräng Karl Erik Dalström Sköldnäs 37 Piga Johanna Eigel Åsen 29
1859-05-01 Son Per Erik Persson Marsjö ÖG 21 Dotter Ingrid Persdotter Vretsta ÖG 22
1859-04-25 Son Erik Ersson Älingstorp 24 Piga Maja Stina Olsdotter Karstorp 25
1859-05-01 Skomakare Erik Petersson Kungsbackastugan 37 Piga Eva Lotta Jonsdotter Prostgården 26
1859-05-08 Dräng Per Erik Persson Finnstorp ÖG 22 Piga Anna Stina Larsdotte Sjögöle 18
1859-04-25 Torpare Erik Larsson Eriksberg, Vretsta Rote 37 Piga Brita Maja Andersdot Eriksberg, Vretsta Rote 31
1859-06-11 Inspektor, Herr Jac. Tilly /?/ Kesätter 34 Mamselle Hilma Aurora Kristin Skolhuset 22
1859-06-12 Dräng Karl Fredrik Vinberg Östra Stenudden 22 Dotter Anna Persdotter Mosstorpslund 29
1859-07-24 Dräng Anders Olsson Marsjö ÖG 40 Piga Anna Sofia Jonsdotte Hagstugan, Åby 19
1859-06-13 Dräng Olof Olsson Ede FG 25 Piga Ingrid Ersdotter Ede FG 21
1859-07-24 Dräng Lars Ersson Vedermödan 37 Dotter Ingrid Ersdotter Vedermödan 29
1859-07-29 Torpare, Änkoma Johan Skott Nyberg, Vitan 38 Piga Anna Persdotter Lund 36
1859-07-30 Torpare, Änkoma Per Johan Olsson Ängtorp, Oppeberga 56 Piga Karolina Persdotter Käbbetorp 21
1859-08-25 Son Anders Konradsson Saltorp 29 Piga Anna Larsdotter Brännskogen 27
1859-08-14 Son Olof Larsson Falltorp 31 Piga Anna Brita Ersdotter Saltorp 25
1859-09-18 Dräng Gustav Olsson Fågeltorp 27 Dotter Kristina Lundman Sjölund, Stora Sjögetorp 25
1859-09-18 Son Gustav Lundman Sjölund, Stora Sjögetorp 22 Dotter Ingrid Ersdotter Billsbro VG 26
1859-11-08 Hemmansägare Erik Larsson Wähla, Sköldinge Sn. 26 Dotter Anna Charlotta Bostr Berga 26
1859-10-23 Dräng Per Erik Lindmark Stavhälla Hamn 22 Piga Ingrid Ersdotter Övre Stavhälla 25
1859-10-23 Son Erik Persson Kikurn 29 Piga Kristina Katarina Ol Knutstorp 27
1859-10-16 Dräng Aron Klasson Lundqvist Holmen, Östra Vingåkers S 30 Piga Ingrid Jonsdotter Håltorp 32
1859-10-30 Husar Anders G. Gärling Gäringe HT 24 Pig Johanna Maria Johans Gäringe HT 32
1859-12-01 Son Per Persson Gäringe 21 Dotter Brita Larsdotter Oppeberga 23
1859-10-20 Dräng Anders Jansson Dammen, Barksätter, Östra 32 Piga Gustava Andersdotter Kaplansgården 26
1859-10-30 Skomakare Erik August Hohn/?/berg Norra Åsstugan 35 Piga Brita Olsdotter Klofsten 26
1859-11-13 Son Erik Olsson Finnstorp VG 23 Dotter Anna Andersdotter Kåsta UG 22
1859-11-03 Dräng Erik Ersson Kåsta UG 22 Dotter Kristina Ersdotter Vittorp, Stavhälla 20
1859-10-23 Dräng Olof Persson Tyren Malmberg 30 Jungfru Magdalena Olsdotter Stora Brene 33
1859-10-29 Dräng Klas Jonsson Hacksta 37 Piga Ingrid Larsdotter Hacksta 30
1859-10-23 Dräng Erik Ersson Kåsta NG 27 Piga Kristina Andersdotte Stora Lundbyskog 23
1859-10-29 Son Per Ersson Olofsstugan 35 Piga Anna Persdotter Kåsta NG 30
1859-10-29 Son Lars Karlsson Larstorp 30 Piga Anna Persdotter Berga NMG 33
1859-11-20 Dräng Erik Olsson Marsjö VG 22 Piga Anna Larsdotter Marsjö VG 32
1859-10-23 Dräng Anders Peter Larsson Morjanå 29 Piga Anna Kajsa Ersdotter Stora Håkanstorp 23
1859-11-02 Son Olof Ragnar Ås ST 27 Piga Karolina Ersdotter Lilla Sjögetorp 24
1859-10-30 Dräng Olof Ersson Ålö 28 Piga Kristina Larsdotter Ålö 24
1859-11-11 Dräng Anders Olsson Karstorp 26 Dotter Anna Kristina Ersdot Vannalastugan 27
1859-10-27 Dräng Olof Landberg Berga NG 28 Piga Johanna Forssberg Lunda FG 21
1859-11-04 Dräng Per Persson Ede KG 31 Dotter Brita Ersdotter Persberg 29
1859-11-12 Dräng Anders Larsson Bresätter 45 Dotter Brita Larsdotter Södra Hävdstugan 28
1859-12-26 Arrendator Erik Molin Morjanå Kvarn 33 Dotter Karolina Charlotta H Högsjö Bruk 22
1859-11-20 Dräng Karl Gustav Malmsten Västra Nordankärr 35 Piga Anna Olsdotter Grindstugan, Kåsta 35
1859-12-11 Son Olof Olsson Gatelund 35 Piga Ingrid Larsdotter Berga SMG 35
1859-12-26 Son Per Johan Larsson Båsenberga ÖG 25 Piga Kerstin Larsdotter Båsenberga ÖG 27
1859-12-10 Son Per Larsson Käbbetorp 23 Änka Kerstin Ersdotter Erikslund, Norrspånga 26
1859-12-26 Dräng Olof Ersson Olstorp 32 Piga Brita Jonsdotter Hult 31
1859-12-26 Son Olof Andersson Ullevi 22 Dotter Anna Olsdotter Bogården 20
1859-12-26 Arrendator Jonas Olsson Hagalund, Vretsta Rote 45 Piga Kristina Larsdotter Hälleråd 32
1860-01-01 Dräng Erik Andersson Gäringstorp 26 Piga Ingrid Ersdotter Gäringstorp 25
1859-12-23 Son Per Ersson Västorp 23 Dotter Kristina Persdotter Blacktorp 24
1859-12-26 Trädgårdsmästar Peter Jonsson Kesätter 35 Piga Ingrid Olsdotter Kesätter 28
1860-02-19 Dräng Lars Larsson Vretsta ÖG 24 Dotter Kerstin Olsdotter Stora Hökhult 27
1860-03-18 Inhyse, Änkoman Per Ersson Anneberg 65 Piga Kristina Persdotter Anneberg 39
1860-03-16 Torpare, Änklin Per Andersson Västtorp, Österåkers Sn. 39 Änka Ingrid Olsdotter Norra Stensätter 34
1860-03-11 Dräng Karl Erik Andersson Söderspånga MG 29 Piga Kerstin Jansdotter Söderspånga MG 21
1860-04-02 Backstugusittar Lars Larsson Larslund, Berga 46 Änka Maja Lotta Larsdotte Berga NMG ST 40
1860-04-08 Son Peter Persson Stensborg, Sköldnäs 32 Piga Sara Lisa Larsdotter Sköldnäs KG 33
1860-04-07 Soldat Gustav Lundqvist Lunda ST /FG/ 24 Dotter Ingrid Olsdotter Lövhällstugan 23
1860-04-09 Dräng Olof Olsson Åkerlind Stora Brene 31 Piga Kerstin Larsdotter Vretsta ÖG 31
1860-05-05 Dräng Erik Olsson Svarttorp 27 Piga Karolina Elisabet Sv Högsjö Gård 27
1860-04-24 Son Per Ersson Vad ÖG 44 Änka Brita Larsdotter Lundtorp 31
1860-06-03 Fabrikör, Änkom Karl Magnus Ternell Högsjö Färgeri 38 Mamselle Kristina Karolina Ce Högsjö Gård 43
1860-05-15 Dräng Per Larsson Berga NG 28 Dotter Brita Persdotter Berga SG 22
1860-04-28 Smedsdräng Karl Söderbäck Spånga Bruk 28 Piga Anna Kristina Modig Lunda FG 37
1860-05-27 Fd. Måg, Änkoma Erik Ersson Stora Hökhult 32 Dotter Brita Persdotter Vialastugan 22
1860-05-21 Soldat Per Frid Malmbergs ST /ÖG/ 27 Piga Ingrid Olsdotter Vad ÖG 26
1860-05-27 Torpare, Änklin Erik August Ersson Lasstorp, Östra Vingåkers 27 Piga Brita Jonsdotter Rude 21
1860-05-28 Dräng Lars Jonsson Hjälmarstorp 26 Piga Ingrid Larsdotter Hälleråd 26
1860-06-24 Slipardräng August Klasson Rejmyre Glasbruk 25 Dotter Emma Katarina Äkerst Fernholmen 19
1860-09-21 Dräng Per Jonsson Moen 56 Inhyse Stina Kajsa Persdott Snåra 38
1860-09-16 Dräng Anders Persson Anderstorp 21 Piga Anna OIsdotter Säfstaby 26
1860-09-23 Dräng Per Johan Jansson Birhällstorp p.218 31 Piga Karolina Andersdotte Björkmon p.228 27
1860-10-27 Dräng Gustav Larsson Östlund Vittorp 25 Änka Kristina Lovisa Pers Svarttorp ÖG 29
1860-10-21 Dräng Erik Jonsson Djulö Kvarn, St.Malms Sn. 28 Dotter Kristina Andersdotte Hagstugan, Vretsta 29
1860-10-28 Hemmansägare Lars Anders Larsson Äsphult, Wretsta Rote P.4 27 Dotter Brita Olsdotter Brännskogen, Marsjö Rote 23
1860-11-11 Torpare, Änklin Erik Persson Östra Petterslund, Svartt 45 Piga Anna Olsdotter Högsjö Gård, Svarttorps R 29
1860-10-23 Dräng Per August Persson Lilla Kulltorp, Målke Rot 24 Piga Kristina Persdotter Vännevad, Målke Rote p.22 25
1860-10-27 Dräng Erik Olsson Stenstorp, Målke Rote p.1 21 Piga Anna Jakobsdotter Heden, Målke Rote p.182 21
1860-10-27 Son Erik Ersson Hällstugan, Vretsta Rote 27 Piga Anna Ersdotter Vretsta MG, Vretsta Rote 23
1860-11-15 Hemmansägare Lars Larsson den yngste Ålsätter, Sköldnäs Rote p 23 Dotter Kristina Persdotter Gropptorp, Målke Rote p.2 23
1860-11-11 Dräng Gustav Henning Westerberg Gäringe, Gäringe Rote p.1 32 Piga Kerstin Ersdotter Gäringe, Gäringe Rote p.1 29
1860-10-21 Dräng Johan Gustavsson Lundholm Malmbergs ÖG, Vretsta Rot 33 Piga Anna Olsdotter Lund, Vretsta Rote p.170 27
1860-11-04 Torpare, Änklin Karl Peter Kåhre Viesund, Berga Rote p.364 38 Piga Johanna Gustavsdotte Simonstorp, Berga Rote p. 33
1860-11-04 Son Per Persson Marsjö ÖG, Marsjö Rote p. 23 Piga Anna Brita Persdotte Skenäs, Viks Rote p.127 23
1860- Avskedad Soldat Erik Spets Sliparbol, Svarttorps Rot 54 Piga Charlotta Eleonora Z Skriven på Svarttorps Rot 50
1860- Manufaktursmeds Henrik Bark Krämbols Bruk, Östra Ving Piga Anna Sofia Malmqvist Övre Sockenbyggningen, Vr
1860-10-26 Dräng Per Olsson Billing Lunda FG, Berga Rote p.15 39 Piga Karolina Matilda Nil Kåsta NG, Berga Rote p.33 37
1860-10-28 Dräng Johan Danielsson Morjanå, Sköldnäs Rote p. 25 Piga Juliana Eleonora Jak Morjanå, Sköldnäs Rote p. 31
1860-10-25 Kusk Johan Fredrik Ersson Sundberg Sund, Lerbo Sn. 39 Piga Karolina Lundqvist Morjanå, Sköldnås Rote p.
1860-10-25 Änkling, Son Klas Gustav Klasson Görtslinge, Viks Rote p.8 28 Dotter Anna Persdotter Brenestugan, Vretsta Rote 28
1860-11-01 Dräng Anders Persson Vretsta ÖG, Vretsta Rote 25 Piga Ingrid Larsdotter Vretsta ÖG, Vretsta Rote 22
1860-12-06 Son Anders Andersson Dahl, Floda Sn. 21 Dotter Brita Kristina Ander Råmperåd, Målke Rote p.21 26
1860-11-18 Brukare, Son Lars Persson Vretsta MG, Vretsta Rote 32 Dotter Anna Ersdotter Gäringe, Gäringe Rote p.1 24
1860-12-16 Dräng Olof Ersson Ellfalla, Kesätters Rote 25 Dotter Johanna Ersdotter Ellfalla, Kesätters Rote 23
1860-12-26 Son Olof Jakobsson Skallbol, Kesätters Rote 26 Dotter Ingrid Larsdotter Marsjö ÖG, Marsjö Rote p. 28
1860-11-18 Son Gustav Gustavsson Göketorp, Marsjö Rote p.4 30 Dotter Ingrid Persdotter Marsjö ÖG, Marsjö Rote p. 30
1860-12-26 Son Lars Larsson Gärling Nylund, Gäringe Rote p.18 29 Dotter Karin Jonsdotter Ramstorp, Sköldnäs Rote p 24
1860-11-25 Rättare, Änklin Per Nilsson Hacksta, Vretsta Rote p.1 51 Piga Maria Kristina Ander Hacksta, Vretsta rote p.1 27
1860-11-18 Son Lars Erik Olsson Hagtorp, Skenäs, Viks Rot 25 Dotter Johanna Ersdotter Finnholmen, Sköldnäs Rote 24
1860-11-16 Husman, Änkling Erik Persson Lund, Vretsta Rote p.167 49 Piga Ingrid Ersdotter Lund, Vretsta Rote p.167 31
1860-11-27 Son Lars Olsson Söderspånga NG, Marsjö Ro 24 Dotter Brita Larsdotter Vik VG, Viks Rote p.10 27
1860-11-25 Skräddare, Änkl Johan Persson Lundqvist Åndestugan, Sköldnäs Rote 31 Piga Anna Lotta Hagström Majors Backa, Målke Rote 40
1860-11-26 Dräng Per Gustav Andersson Nyboda, Vretsta Rote p.58 41 Inhyse, Pi Brita Stina Jönsdott Norra Stavhälla, Vretsta 33
1860-12-09 Fd. Ägare Olof Ersson Norrspånga VG, Berga Rote 23 Dotter Anna Larsdotter Lunda MG, Berga Rote p.16 24
1860-12-26 Dräng Olof Olsson Bresätter ÖG, Billsbro Ro 30 Dotter Anna Larsdotter Bresätter VG, Billsbro Ro 18
1860-12-30 Son Olof Persson Brenestugan, Vretsta Rote 23 Piga Anna Stina Larsdotte Brenestugan, Vretsta Rote 24
1860-12-26 Son Per Erik Persson Kesätters HT, Kesätters R 25 Piga Ingrid Ersdotter Viala FG, Kesätters Rote 22
1861-01-13 Brukare, Änklin Karl Gustav Karlsson Äskedalen, Kesätters Rote 38 Piga Anna Lotta Ersdotter Äskedalen, Kesätters Rote 27
1860-12-26 Dräng Per Ersson Myngen, Gäringe Rote p.23 24 Piga Anna Charlotta Jonsd Myngen, Gäringe Rote p.23 28
1860-12-26 Son Lars Larsson Norra Hanstastugan, Vrets 22 Dotter Anna Jonsdotter Jonslund 21
1861-01-06 Snickare Erik Larsson Hulta, Östra Vingåkers Sn 37 Dotter Kerstin Ersdotter Marsjö Vittorp, Marsjö Ro 22
1861-02-03 Son Anders Magnus Pettersson Sätratorp, Marsjö Rote p. 24 Dotter Brita Elisabet Ersdo Fallkärr, Marsjö Rote p.1 28
1861-03-18 Backstuguman, Ä Per Johan Jonsson Nysätter, Billsbro Rote p 28 Änka Sofia Dorotea Malmqv Billsbro MG 29
1861-02-24 Son Per Jonsson Björksätter, Viks Rote p. f.1835 Piga Ingrid Olsdotter Såghagen, Viks Rote p.72 f.1838
1861-03-23 Dräng Lars Persson Mellan Vintergatan, Viks f.1833 Piga Karin Olsdotter Mellan Vintergatan, Viks f.1834
1861-03-09 Snickargesäll Anders Bergman Hacksta, Vretsta Rote p.1 f.1833 Dotter Gustava Gahm Ristorp, Vretsta Rote f.1842
1861-04-02 Inhyse, Änkling Klas Ulrik Holmgren Spånga Bruk, p.158 f.1814 Piga Brita Kajsa Persdott Spånga Bruk, p.158 f.1820
1861-03-23 Sjöman Johan August Johansson Grindstugan, Stavhälla, V f.1803 Dotter Karolina Albertina Å Åkerslund f.1838
1861-03-30 Son Lars Olsson Västra Hällalund, Berga R f.1831 Dotter Brita Persdotter Hälleråd, Vretsta Rote p. f.1834
1861-03-13 Torpare, Änklin Olof Blomberg Ötorp, Kesätters Rote p.3 f.1806 Piga Brita Ersdotter Ötorp, Kesätters Rote p.3 f.1826
1861-03-28 Dräng Per Erik Lundström Lunda MG, Berga Rote p.15 f.1839 Piga Brita Persdotter Lunda MG, Berga Rote p.15 f.1836
1861-04-23 Dräng Anders Andersson Lunda MG, Berga Rote p.16 f.1838 Piga Kerstin Andersdotter Lunda NG, Berga Rote p.16 f.1837
1861-04-16 Dräng Anders Lundqvist Berga NMG, Berga Rote p.2 f.1840 Piga Anna Ersdotter Berga NMG, Berga Rote p.2 f.1836
1861-05-24 Handels?betjänt Karl Wilhelm Björkman Ulricehamn f.1824 Dotter Anna Larsdotter Vad VG, Kesätters Rote p. f.1834
1861-04-14 Son Olof Persson Blacktorp, Gäringe Rote f.1839 Dotter Anna Olsdotter Mattielund, Vretsta Rote f.1830
1861-04-01 Dräng Anders Persson Byle, Skedevi Sn. f.1833 Dotter Maria Kristina Malmb Karlslund, Marsjö Rote f.1836
1861-05-05 Dräng Anders Gustav Andersson Åsen VG, Vretsta Rote p.1 f.1829 Piga Brita Ersdotter Vretsta MG, Vretsta Rote f.1838
1861-04-28 Soldat Karl Andersson Björk Vik ST, Viks Rote p.36 f.1836 Soldatänka Maja Stina Olsdotter Henala, Viks Rote p.76 f.1823
1861-05-20 Son Anders Persson Ellfalla, Kesätters Rote f.1826 Piga Brita Karlsdotter Myngen, Gäringe Rote p.23 f.1839
1861-05-28 Torpare, Änklin Per Larsson Hagalund, Vretsta Rote p. f.1803 Soldatänka Brita Olsdotter Lunda ST, Berga Rote p.19 f.1814
1861-06-20 Ägare Per Persson dy. Vretsta VG, Vretsta Rote f.1840 Dotter Anna Karlsdotter Viala, Kesätters Rote p.7 f.1843
1861-06-23 Handlande Karl Theodor Jakobsson .........., Grythyttans S f.1836 Dotter Kristina Elisabet Li Sandäng, Billsbro Rote p. f.1833
1861-08-02 Spiksmed Axel Fredrik Faleij Spånga Bruk, Marsjö Rote f.1829 Piga Johanna Olsdotter Spånga Bruk, Marsjö Rote f.1833
1861-07-17 Dräng Anders Gustav S.....z Agnetorps Sn. f.1836 Piga Kerstin Olsdotter Morjanå, Sköldnäs Rote p. f.1841
1861-08-16 Son Lars Larsson Gölstugan, Viala, Kesätte f.1837 Dotter Anna Ersdotter Östra Nytorpstugan, Bills f.1832
1861-08-03 Smedsdräng Per Gustav Carlberg Brevens Bruk, Askers Sn. f.1839 Dotter Ulrika Charlotta Per Svarttorp ÖG, Svarttorps f.1834
1861-08-18 Arbetskarl C. Fr. Johansson Krummeltorp, Södertälje l f.1830 Piga Brita Olsdotter Säfstaholm, Kesätters Rot f.1840
1861-08-25 Dräng Lars Ersson Gäringstorp, Gäringe Rote f.1839 Dotter Anna Jonsdotter Gäringstorp, Gäringe Rote f.1833
1861-09-22 Son Erik Jonsson Säfstatorp, Gäringe Rote f.1837 Piga Anna Ersdotter Säfstatorp, Gäringe Rote f.1838
1861-10-05 Son L.P.L.S. Lundqvist Spa...ensberg, Floda Sn. f.1835 Dotter Ingrid Larsdotter Gropptorp, Målke Rote p.2 f.1834
1861-10-11 Järnvägsarbetar Johannes Jonsson Finnsätter, Sköldnäs Rote f.1829 Dotter Kerstin Ersdotter Finnsätter, Sköldnäs Rote f.1836
1861-10-25 Smedsmästare Henrik Bark Spånga Bruk, Marsjö Rote f.1834 Piga Anna Olsdotter Åsen VG, Vretsta Rote p.1 f.1834
1861-11-06 Befallningsman Karl Emanuel Carlström Åkerbergs Chefsboställe, f.1831 Fosterdott Lovisa Ulrika Hellst Hjälpetorp f.1836
1861-10-20 Dräng Erik Persson Sköldnäs, Sköldnäs Rote p f.1825 Piga Stina Lotta Klasdott Stora Kulltorp, Målke Rot f.1831
1861-10-27 Dräng Olof Persson Solberga, Gäringe Rote p. f.1840-0 Dotter Johanna Ersdotter Säfstalund, Kjesätters Ro f.1838
1861-10-27 Dräng Anders Andersson Säfstalund, Kesätters Rot f.1829 Piga Brita Persdotter dä. Säfstaby f.1834
1861-10-27 Dräng Per Persson Västra Vintergatan, Viks f.1835 Piga Kristina Persdotter Kåsta UG, Berga Rote f.1836
1861-11-21 Son Jonas Ersson Hacksta, Vretsta Rote p.1 f.1839 Dotter Karin Jonsdotter Hacksta, Vretsta Rote p.1 f.1840
1861-11-29 Son Per Persson Kavlinge, Billsbro Rote p f.1831 Dotter Ingrid Ersdotter Vittbro, Marsjö Rote p.11 f.1840
1861-11-08 Son Lars Larsson Östra Häggensberg, Berga f.1833 Piga Kerstin Persdotter Norrspånga, Berga Rote p. f.1831
1861-11-21 Ägare Lars Larsson Lunda MG, Berga Rote p.16 f.183? Dotter Anna Larsdotter Stora Sjögetorp, Marsjö R f.1841
1861-11-10 Dräng Gustav Henrik Keding Vik ÖG, Viks Rote p.1 f.1832 Piga Karin Andersdotter Vik ÖG, Viks Rote p.1 f.1831
1861-12-01 Son Anders Andersson Ullevi, Gäringe Rote p.25 f.1831 Dotter Ingrid Ersdotter Bäckstugan, Gäringe Rote f.1834
1861-11-15 Son Per Persson Vik, Viks Rote p.10 f.1827 Piga Anna Persdotter Vik, Viks Rote p.13 f.1838
1861-11-29 Dräng Karl Johan Johansson Sjölund, Marsjö Rote p.41 f.1840 Piga Sofia Gustava Bjurst f.1834
1861-11-20 Son Olof Pettersson Berga MG, Österåkers Sn. f.1834 Dotter Karin Larsdotter Vik VG, Viks Rote p.7 f.1837
1861-11-08 Son P.O.S. Skogaholm, Billsbro Rote f.1833 Änka Brita Kristina Karls Östra Björkholmen, Sköldn f.1834
1861-11-02 Son Olof Ersson Bäckstugan, Gäringe Rote f.1837 Dotter Ingeborg Ersdotter Säfstalund, Gäringe Rote f.1833
1861-11-17 Dräng Erik Jonsson Bärle, Gäringe Rote p.221 f.1840-0 Dotter Kristina Larsdotter Västerlund, Gäringe Rote f.1838
1861-11-29 Dräng Johan Larsson Schwartz Svarttorp ÖG, Svarttorps f.1839 Dotter Karolina Josefina Pe Svarttorp ÖG, Svarttorps f.1838
1861-12-26 August Eriksson Spånga Kvarn, Berga Rote f.1840 Dotter Ingrid Jansdotter Hagstugan, Söderspånga, M f.1841
1861-11-24 Dräng Per Larsson Hacksta, Vretsta Rote p.1 f.1829 Piga Brita Kajsa Ersdotte Sköldnäs KG, Sköldnäs Rot f.1832
1861-12-07 Ägare Lars Jonsson Berga SG, Berga Rote p.21 f.1832 Dotter Brita Larsdotter Lilla Lundbyskog, Billsbr f.1838
1861-12-29 Son Olof Persson Vitmossen, Gäringe Rote p f.1828 Dotter Kerstin Persdotter Mostugan, Gäringe Rote p. f.1841
1861-12-26 Son Per Jakobsson Skallbol, Kesätters Rote f.1840 Dotter Ingrid Olsdotter Hacksta, Vretsta Rote p.1 f.1840
1861-12-27 Snickare Herman Theodor Harald Norström Kåsta UG, Berga Rote p.27 f.1828 Piga Karin Larsdotter Kåsta UG, Berga Rote p.27 f.1834
1862-01-03 Inhyse, Änkling Lars Persson Larslund, Olofstorp, Mars f.1811 Dotter Ingrid Larsdotter Gustafsberg, Ås, Billsbro f.1841
1861-12-27 Son Anders Fredrik Söderling Rosendal, Kesätters Rote f.1834 Dotter Anna Ersdotter Stenstorp, Kesätters Rote f.1839
1861-12-26 Soldat Erik Brandt Brene ST, Vretsta Rote p. f.1836 Piga Maria Helena Kellgre Brene ST, Vretsta Rote p. f.1827
1862-01-10 Skomakare Olof Lundqvist Skogstorp, Billsbro Rote f.1840 Dotter Brita Ersdotter Östra Nytorpstugan, Bills f.1830

© 2006. Västra Vingåkers Hembygdsförening / Bo Olson.

Vi har retas du hela veckan att det i dag, 10 Free Running Trainers november är Eatocracy värd dess konstituerande Secret Supper i Atlanta, Georgia, centrerad kring ämnet hur kockarna allt närmare samarbete med lantbrukare siffror i bevarandet och utvecklingen av södra matlagning. Vi varit uppmuntrande du tar din plats i (virtuella) bord, genom att gå med i samtalet och matlagning tillsammans hemma. Och nu är det dags för den stora avslöja. Ring som 2014 Nike Free Run middag bell, Linton! Japp kock Linton Hopkins och de vänliga fjärrkontrollfunktion vid Atlanta Restaurant Eugene avtjänar upp natten biljettpris med en distinkt södra känsla av plats. Inte bara är kock Hopkins presidenten av sydliga Foodways alliansen, är han en två gången James Nike Free Run 2 Herrskor Beard Award nominerade och utsågs till en av Food Wine magazine Nya Chefs 2009. Vi Nike Free Runs 3.0 V2 har alltid varit så imponerad av hans relation med lokala och hantverkare bönder och purveyors visste vi att han var vår kille som, och han bara så gosh darn Darlin de första gästerna börjar anlända och köket blir redo för passerade hors d vi smög tillbaka för några hackor Nike Free 4.0 V2 Running beredning. Kanderad bacon, någon? Chef Hopkins och Eatocracy chefredaktör Kat Kinsman skåla för de lokala bönderna som gjorde måltiden möjligt. äta med munnen full! Don vara blyg, tillade Kinsman. Som folk avsluta sina antipasti, tenderar Chef Hopkins till nötkött kort revbenen för entres. Chef Free 5.0 V3 Running Hopkins visar upp en platta av svamp foraged av en bonde vän på Nike Free Run 2 Skor Indian Ridge. Den svamp serveras med måltiden. Snacka om färsk eatin. Sockerbetor sallad porr. Du kan tacka oss senare. Ovannämnda kort revben få pläterad med Anson Mill grits, logga odlas shiitakes, rödvinssky och babymorötter. Morötterna plockades idag av middag gäst Joe 2015 Free 5.0 V3 Herr Reynolds of Love är kärlek Farm. Vi don vill att det ska vara över! Maple potten de creme, kanderad pumpa, saltade pumpafrön, smör kola och kryddad grädde. Vi mighta bara slickade skärmen. En dessert är aldrig tillräckligt, och det uppriktigt sagt vara oförskämd inte att Free Run 3 2015 prova alla särskilt denna varma sorghum tårta med urlakade citrus och en sorghum sirap tuile. Och som bartenders precisera Eatocracy namn i alla typer av barkeep utstyrsel, är allt vi har att säga alla folks! nästa. Don knackar det til du provat det. Restaurangen är fina middagar med en sydlig inflytande i livsmedel och kryddor. Jag vet. Jag är södra född, Free Run 5.0 Test uppfödd. Vi kan ha södra inspirerad mat än vanliga gamla stekt kyckling, rovor, blackeyed peas majsbröd (med en skiva rå lök och pepparsås förstås) som alla jag älskar beredd på klassiska södra vägen btw. Eugenes ISN vad min mamma Nike Free TR Fit 3 Breathefast för middag och ISN avsedd att vara.
Var finns sötpotatis, collards, havskatt, ostron, okra, ris, rökt kött, etc? Åtminstone Nike Air Max Sverige den korta revbenet är på grits, men serveras med rött vin au jus? Det spelar ingen ens låta bra med grits. November 11, 2010 vid 14:25 Svara kryddpeppar ost kan vara sydligt, men att steka det spelar göra det mer så. Mina uppväxtåren spenderades Nike Air Max TN Rea tittar på mina morföräldrar Nike Air Max Dam Rea laga salat vinäger paj, okra, havskatt, hushpuppies, etc., så, även om jag bodde i New York för en lång tid, mina rötter är väldigt mycket i Kentucky, Tennessee och Georgia. Det spelar egentligen ingen roll hur släktklenod produkterna är eller hur svartaktiga grön säckväv på land skinka beredningen är det som gör det södra. Tro mig, Nike Air Max Herr Svart snälla, när jag säger att jag menar ingen respekt. Om jag kan ta hoppin John, hoe kakor och fläsk magen och göra dem smaka mer som provinsiella fransk matlagning än något någon söder om Ohio skulle erkänna att jag Nike Air Max 1 Dam Lila lärde mig aldrig mina förfäder Nike Air Max Thea Sverige recept och stilar, är min gissning att kockarna ut att imponera kan ta mycket Södra ingredienser och göra dem till något helt annat, också. När allt, inlagda persikor och kycklinglever blir kinesiska med några enkla krydda förändringar.Medan en svart ogenomskinlig är ett säkert alternativ, dess också förutsägbar och lite tråkig. En färgad tight gör ett uttalande, men tyvärr kan få dig att se ut som du är på väg till en fancy dress party. Det finns dock en stram (i tid hedrad tradition av mode skåpet, Nike Air Max 90 Dam Rea kommer denna kolumn alltid hänvisa till kläder i singularis) som lägger Va Va Voom till din vintergarderob med minimal effortintroducing Grey Wool Tight. Som en favorit grå märgel T-shirt, glider GWT sömlöst i någon garderob. Det mjukar en LBD, värmer upp en te klänning och ser fantastiskt med den här säsongens vin toner. Att inte tala om uppsjö av Billig Nike Air Max 95 Herr skor det komplimanger; Conker Chelsea stövlar och marinen sammet tofflor för att nämna några. Det finns två punkter att notera vid köp av GWT. Den första är att köpa en stor storlek och dra linn hög.